Koncert ABSOLWENCI Z BATUTĄ
- 29
- maja 2025
w ramach I Ogólnopolskiego Forum Dyrygentury
29 maja 2025, czwartek, godz. 18.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
wejściówki: 20 zł
w systemie KICKET
wykonawcy:
- zespoły prowadzone przez absolwentów kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej m.in.:
- Chór męski Dysonans z Kalonki
Kamil Gruszczyński – dyrygent
Rui Liu – fortepian - Chór mieszany Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Pabianicach
Przemysław Orawski – dyrygent
Marek Matuszczak – fortepian - Chór mieszany Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi
Maria Hubluk-Kaszuba – dyrygentka
Tomasz Kaszuba – fortepian - Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubochni
Rafał Sowik – dyrygent
- Chór męski Dysonans z Kalonki
program:
- Zbigniew Wodecki – Zacznij od Bacha
sł. Janusz Terakowski | aranż. Kamil Gruszczyński - Giuseppe De Marzi – Signore delle cime
- Giuseppe Verdi – Vedi! Le fosche notturne spoglie!
- Giuseppe Verdi – Va, pensiero
- Stephen Schwartz – Uwolnij nas z filmu Książę Egiptu
aranż. Kamil Gruszczyński
Łucja Niźnikowska – wokal solo
Chór męski Dysonans z Kalonki
Kamil Gruszczyński – dyrygent
Rui Liu – fortepian - Giovanni Pierluigi da Palestrina – Jesu Rex Admirabilis
- Grzegorz Miśkiewicz – Nie do pary
- tradycyjny spiritual afrykańsko-amerykański – Didn’t My Lord Deliver Daniel?
aranż. Greg Gilpin - południowoafrykańska pieśń Zulu – Siyahamba
Chór mieszany Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Pabianicach
Przemysław Orawski – dyrygent
Marek Matuszczak – fortepian - pieśni tradycyjne – Cztery pieśni kurpiowskie
aranż. Jan Krutul- Zaświeć niesiądzu
- Zieluna rutka
- Ściani dumbek
- Lecioły zórazie
- pieśń tradycyjna – Uwoz mamo roz
aranż. Marcin Wawruk
Chór mieszany Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi
Maria Hubluk-Kaszuba – dyrygentka
Tomasz Kaszuba – fortepian - Golden Sun – marsz
- Szła dzieweczka do laseczka – marsz, opr. Stanisław Galiński
- Białe róże – marsz
- Siegfried Rundel – Happy Marching Band
- Arvo Vehriläinen – Marsz Kajastus
- Karl Pfortner – Donau Dixie
- Bolero Mambo, opr. Meneghin
- Disco Polo Life No. 1, opr. Jacek Cielibała
- Frederick Loewe – Przetańczyć całą noc, opr. Hans Kolditz
Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubochni
Rafał Sowik – dyrygent
Chór Męski DYSONANS
Pośród wielu niecodziennych atrakcji, które mieszkańcom i gościom oferują Wzniesienia Łódzkie, znajduje się fenomen rzadko spotykany, a mianowicie amatorski Chór Męski DYSONANS. Powstał on w roku 2013 z inicjatywy proboszcza Parafii pw. św. Ojca Pio w Kalonce, księdza Pawła Stołowskiego. Tworzą go mieszkańcy gminy i dalszych okolic, reprezentujący różne środowiska i zawody: od rolników, przez lekarzy i inżynierów, aż do profesorów. Łączy ich wszystkich wspólna pasja śpiewania, a także przyjaźń i wspólnota, które narodziły się z wielu godzin prób i występów.
Chórem kieruje Kamil Gruszczyński, drugim dyrygentem jest Adrian Kubiak, a akompaniuje Rui Liu (wszyscy oni są absolwentami Akademii Muzycznej w Łodzi). Praca chóru jest wspierana przez Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie i Parafię pw. św. Ojca Pio. Chór Męski DYSONANS ma w repertuarze utwory świeckie i religijne, rozrywkowe i poważne. Muzyka chóralna zaskakuje swoją różnorodnością, a chór potrafi skłonić do modlitewnej refleksji interpretacją pieśni pasyjnych, rozradować wykonaniem kolęd (także tych mniej znanych i popularnych), bawi popularnymi piosenkami i porywa przebojami operowymi i operetkowymi. Śpiewa też pieśni patriotyczne i wojskowe, w których męskie głosy brzmią najlepiej.
DYSONANS występował na przeglądach chóralnych (Łódzka Jesień Chóralna, Powitanie Lata), brał także udział w kolędowym koncercie chórów amatorskich w Filharmonii Łódzkiej w roku 2023. Poza tym śpiewa na wydarzeniach gminnych i parafialnych, bywa też zapraszany na występy w całej Polsce. Koncertował nawet za granicą, na Ukrainie i na Litwie. Wydał też dwie płyty: z kolędami i z utworami patriotycznymi. Od kilku lat Chór organizuje w Kalonce koncert muzyki chóralnej „Chóralna Wiosna na Wzniesieniach”.
Kamil Gruszczyński
Jest aktywnym artystą scenicznym, dyrygentem i pedagogiem. Ukończył studia magisterskie z dyrygentury chóralnej w klasie dr hab. Dawida Bera, studia magisterskie w specjalności wokalno-aktorskiej w klasie prof. dr. hab. Piotra Micińskiego oraz studia licencjackie z teorii muzyki w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Doświadczenia w pracy z chórami nabrał jako chórzysta Filharmonii Łódzkiej, z którą współpracował w latach 2013-2018. Prowadził jako dyrygent Chór Filharmonii Łódzkiej podczas koncertu wieńczącego jego studia w kwietniu 2019 r.
W latach 2019-2022 dyrygował chórem Państwowej Szkoły Muzycznej w Bełchatowie. W latach 2019-2024 był asystentem dyrygenta dr. hab. Dawida Bera w chórze męskim “Lutnia” w Warcie. Muzyk prowadzi obecnie trzy zespoły chóralne. Od października 2019 r. dyryguje łódzkim zespołem wokalnym “Voxellence”. W czerwcu 2021 r. nawiązał współpracę z chórem męskim “Dysonans” w Kalonce (pod Łodzią). Od Września 2022 r. kieruje Stowarzyszeniem Śpiewaczym Harmonia z Łodzi.
Kamil Gruszczyński działa również jako pedagog uczący w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu teorii muzyki.
Chór mieszany Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Pabianicach
Chór mieszany Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach działa pod kierunkiem Przemysława Orawskiego od września 2022 roku. Zespół wykonuje zróżnicowany repertuar chóralny, obejmujący muzykę sakralną, gospel, pieśni ludowe oraz piosenki kabaretowe. Zespół regularnie uczestniczy w wydarzeniach szkolnych i artystycznych, m.in. koncercie „Sercem z Milenką” w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach oraz występach dla pabianiczan w Centrum Handlowym Tkalnia. W grudniu 2022 roku zespół zaprezentował program świąteczny w siedzibie Stowarzyszenia Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, a nadchodzący udział w koncercie „Absolwenci z Batutą” stanowi najważniejszy punkt w dotychczasowej działalności artystycznej chóru.
Przemysław Orawski
Dyrygent, chórmistrz i pedagog. Ukończył studia licencjackie i magisterskie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, kształcąc się pod kierunkiem dr hab. Jacka Rogali.
Regularnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych warsztatach oraz seminariach chóralnych i dyrygenckich (m.in. Ochsenhausen, Petrozavodsk, Brema), doskonaląc swój warsztat pod okiem uznanych specjalistów. Z muzyką chóralną związany jest od dziecka – od ok. 10. roku życia śpiewa w Ewangelickim Chórze „Concordia” ze Zgierza.
Od 2018 roku pracuje jako asystent dyrygenta Międzypokoleniowego Chóru 4 Kultur „Dialog” w Łodzi, a od 2020 jest członkiem męskiego zespołu wokalnego The Singing Heads, z którym zdobył szereg nagród na ogólnopolskich konkursach chóralnych. Współpracował także z wieloma zespołami regionu Łódzkiego, m.in. Lodz Chamber Choir, Polished Chords, Chórem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Akademickim Chórem Politechniki Łódzkiej.
Od 2022 roku pełni funkcję kapelmistrza i trenera wokalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Poltex”, a także prowadzi chóry w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach i uczy muzyki w Fundacji z ASPI-racjami. Od września 2023 roku jest również dyrygentem Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi.
Chór mieszany Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi
Chór mieszany ZSM w Łodzi powstał w roku 2000. Jego założycielem i wieloletnim dyrygentem był dr hab. Dawid Ber. Obecnie chór działa pod kierunkiem dr Marii Hubluk-Kaszuby. Zespół wykonuje repertuar zarówno a cappella, jak i pozycje wielkiego repertuaru oratoryjnego a także muzykę musicalową i utwory w stylu gospel. Utwory wokalno-instrumentalne prezentowane były przy współudziale Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki, w ramach koncertów Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, m.in. w cyklu „Młodzi w Łodzi”, także we wnętrzach sakralnych i salach koncertowych Łodzi. Zostały również nagrane w postaci płyt CD wydanych przez ZSM. Chórem dyrygowali: Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Barbara Sobolczyk, Andrzej Straszyński, Tadeusz Wicherek, Grzegorz Wierus, Dawid Ber, Patryk Kobylarczyk, Maria Hubluk-Kaszuba.
Chór koncertował w ramach zagranicznych festiwali: European Summer Philharmonic and Choir 2024, Eurotreff Musik (2004, 2005) w Wehr i Biberach w Niemczech a w maju 2009 roku we włoskim Reggio Emilia wraz z tamtejszą orkiestrą miejską. Jest laureatem czołowych nagród konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych (Łódź, Skierniewice, Ostrów Wielkopolski, Rzeszów). W lutym 2005 roku chór występował w koncercie inaugurującym rozpoczęcie roku jubileuszowego 90-lecia Filharmonii Łódzkiej. Chór współpracował z chórem i orkiestrą Akademii Muzycznej w Łodzi, przy wykonaniu dzieł oratoryjnych C. Orffa, A. Brücknera i F. Nowowiejskiego.
Maria Hubluk-Kaszuba
Dyrygent, chórmistrz, sopran. Ukończyła łódzką Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów na kierunku edukacja artystyczna w klasie dr hab. Barbary Sobolczyk. W 2012 roku ukończyła z wyróżnieniem Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2024 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w dziedzinie dyrygentury chóralnej.
Prowadzi Chór Mieszany Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi a także Ogólnouczelniany Chór Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest założycielem działającego od 2013 roku kameralnego chóru żeńskiego Rebelové, który prowadziła przez ponad 10 lat. Z chórami, które prowadzi, zdobywa nagrody i wyróżnienia na konkursach chóralnych w kraju i za granicą. Kilkakrotnie wyróżniana nagrodą dla najlepszego dyrygenta festiwalu.
Była trenerem wokalnym Chóru Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, gdzie w latach 2016-2021 pełniła także funkcję asystenta chórmistrza. Przez wiele lat prowadziła łódzki Chór Nauczycielski przy Klubie Nauczyciela.
Ukończyła także studia na Wydziale Sztuk Scenicznych w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Urszuli Kryger i dr hab. Patrycji Krzeszowskiej-Kubit. Obecnie kształci głos pod okiem wybitnej polskiej sopranistki – Edyty Piaseckiej. Jako solistka zadebiutowała rolą Zosi w operze Flis Stanisława Moniuszki. Brała udział także w koncertowych wykonaniach oper w Filharmonii Zielonogórskiej Flis S. Moniuszki [Zosia], w Filharmonii Łódzkiej m. in. Dziecko i czary M. Ravela [Pasterka], Parsifal R. Wagnera [Dziewczę kwiat] czy La Traviata G. Verdiego [Annina]. Koncertowała również jako solistka wraz z chórem Filharmonii Łódzkiej oraz kameralnym chórem Vivid Singers w takich dziełach jak Requiem G. Fauré, Msza Piotrowińska S. Moniuszki czy Exultate Jubilate W. A. Mozarta. Jest zapraszana do udziału w kameralnych koncertach festiwalu Kolory Polski. Bierze także udział w koncertach solowych na terenie całego kraju.
Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubochni
Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubochni została założona w 1920 roku z inicjatywy Wojciecha Kunarzewskiego i nieprzerwanie wpisała się w muzyczną oraz społeczną historię regionu. Jej działalność została przerwana przez wybuch II wojny światowej, jednak w 1969 roku orkiestra została reaktywowana i z powodzeniem kontynuuje swoją misję do dziś.
Zespół liczy obecnie około 30 muzyków, wśród których znajdują się zarówno doświadczeni instrumentaliści, jak i uzdolniona młodzież. Orkiestra ma charakter amatorski – tworzą ją pasjonaci muzyki, którzy z zaangażowaniem i radością realizują wspólne działania artystyczne i społeczne. Obecnie przy orkiestrze szkoli się także sześciu uczniów, którzy pod okiem kapelmistrza rozwijają swoje umiejętności i przygotowują się do aktywnego udziału w zespole.
Orkiestra prezentuje repertuar charakterystyczny dla orkiestr dętych – wykonuje marsze, pieśni religijno-patriotyczne oraz utwory z kręgu muzyki rozrywkowej. Jej obecność to stały element uroczystości religijnych i patriotycznych organizowanych na terenie gminy Lubochnia, powiatu tomaszowskiego, województwa łódzkiego, a także podczas wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim.
Do ważniejszych występów należą koncerty podczas Biesiady Świętojańskiej przy Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz udział w Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę. Orkiestra z dumą reprezentowała również powiat tomaszowski i województwo łódzkie podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych w Daleszycach. Regularnie uświetnia również liturgie i uroczystości kościelne w parafii w Lubochni oraz w parafiach na terenie Tomaszowa Mazowieckiego.
Rafał Sowik
Kapelmistrz Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubochni.
Rafał Sowik jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie w 2016 roku ukończył studia licencjackie i magisterskie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej.
Od 2014 roku związany jest zawodowo z placówkami oświatowymi w gminie Lubochnia. Pracował jako nauczyciel muzyki i zajęć artystycznych w Publicznym Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Lubochni, a od 2017 roku prowadzi zajęcia z muzyki i historii w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Lubochni oraz w Szkole Podstawowej w Glinniku.
Funkcję kapelmistrza Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubochni pełni od 2018 roku. Pod jego kierunkiem zespół odnosi sukcesy i aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym regionu. Do najważniejszych wydarzeń z udziałem orkiestry należą: prowadzenie korowodu dożynkowego na Dożynkach Prezydenckich w Spale (2019), wielokrotne występy podczas Powiatowego Koncertu Orkiestr Dętych w Spale, oprawa muzyczna I Ogólnopolskiej Parady Kół Gospodyń Wiejskich „Kolory Polskiej Wsi” w Opocznie (2023) oraz reprezentowanie województwa łódzkiego na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Daleszycach (2024).
Rafał Sowik prowadzi także działalność chóralną – od 2023 roku jest chórmistrzem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. prof. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim, a od 2024 roku również Chóru Gminnego Centrum Kultury w Lubochni. W swojej pracy chóralnej prowadził także zajęcia wokalne z dziećmi oraz z seniorami z gminy Lubochnia w ramach działalności Gminnego Centrum Kultury i stowarzyszenia „Step by Step”.
Jako pedagog z pasją prowadzi zajęcia instrumentalne z dziećmi i młodzieżą, kształcąc młodych muzyków, którzy zasilają szeregi orkiestry. Dba o rozwój artystyczny zespołu, poszerzając repertuar o utwory rozrywkowe, religijne oraz kompozycje o charakterze muzyki klasycznej. W swojej pracy dużą wagę przykłada do integracji międzypokoleniowej oraz wychowania muzycznego młodego pokolenia.