Image
Image

ROKEiDM

Nowy budynek Akademii powstał w ramach projektu „Utworzenie Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007–2013, Priorytet V „Infrastruktura Społeczna”, Działanie V.4 „Infrastruktura Kultury”, oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ROKEIDM 1

W październiku 2014 roku, rok po inauguracji nowej Sali Koncertowej, Akademia Muzyczna w Łodzi otworzyła kolejny nowoczesny budynek przeznaczony dla działalności edukacyjnej i kulturalnej Uczelni.

Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej (ROKEiDM) jest usytuowany przy al. 1 Maja 4, w bezpośrednim sąsiedztwie głównej siedziby Uczelni – zabytkowego Pałacu Karola Poznańskiego. Obiekt powstał z połączenia dawnej kamienicy mieszkalnej, przebudowanej i zaadaptowanej do nowych celów, oraz zaprojektowanego od podstaw nowoczesnego budynku. Obydwie części łączy pokryte szklanym dachem patio (dawne podwórze), pełniące funkcją foyer, z przeszklonym szybem windowym otoczonym otwartą klatką schodową. Całość od strony przypałacowego dziedzińca została zamknięta szklaną elewacją, w której jak w lustrze odbija się zabytkowy pałac i otaczający go park.

ROKEIDM 2

Na czterech kondygnacjach nowego budynku znajdują się: biblioteka i fonoteka, archiwum, sala kameralna dla 180 osób, studio nagrań i laboratorium dźwiękowe, pracownie językowe, pracownie komputerowe, nowoczesna pracownia kształcenia słuchu i badań nad percepcją słuchową dzieła muzycznego, pracownie przeznaczone na realizację inicjatyw kulturalnych.

ROKEIDM 4

Powierzchnia użytkowa nowego obiektu to ponad 3,5 tysiąca m2. Ośrodek został zaprojektowany przez Pracownię Architektury Formart, a jego wykonawcą jest firma Mostostal Warszawa SA.

O Ośrodku mówi Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi prof. dr hab. Cezary Sanecki
„Utworzenie Ośrodka ma ogromne znaczenie dla rozwoju Uczelni, ponieważ zyskaliśmy nowoczesną przestrzeń do nauki. Trzeba jednak zaznaczyć, że powstaje Ośrodek otwarty nie tylko dla naszych studentów i pedagogów, ale również dla szerszego grona odbiorców”.

ROKEIDM 3

O budynku opowiada architekt Maciej Musiał z Pracowni Architektury FormArt:
„Projekt Ośrodka był wymagający ze względu na bliskie sąsiedztwo pałacu – głównej siedziby Akademii. Rolą architekta było zaistnieć z nowym budynkiem, ale nie konkurować z pałacem – zatem koncepcja skoncentrowała się wokół przeszklonego dziedzińca rewitalizowanej kamienicy, czyli obecnego patio, którego centralnym elementem stały się rozwinięte w przestrzeni schody z zawartym w nich trzonem windy. Powstało wielkokubaturowe wnętrze z licznymi aneksami rozmieszczonymi na różnych poziomach, z których otwarcia i wglądy pozwalają kreować niejednoznaczne obrazy tego wnętrza. Tę niejednoznaczność podkreśla lustrzana czerń nowej części budynku. W ten sposób udało się zbudować klimat »nieoczywistości« oraz wiele kameralnych miejsc do wypoczynku. Zachodnie galerie komunikacyjne zostały w całości otwarte na park i pałac, tak że te ostatnie można oglądać z różnych perspektyw”.
„W związku z kontekstem nowego obiektu, jakim jest XIX-wieczny, rozdetalowany pałac, kordegarda i otaczająca je zieleń, zachodnia elewacja miała być możliwie prosta, ale znów nie tak skrajna w środkach jak uproszczony język dzisiejszego minimalizmu architektonicznego. Przejawy zniuansowania widoczne są w jej kurtynowym układzie dwóch planów refleksyjnych płaszczyzn – przezroczystej i czarnej oraz w detalowaniu balustrady. W elewacji można zobaczyć zdwojone odbicie refleksów parku i budynków. W ten sposób, jak myślę, udało się domknąć park od wschodu, w sposób bardziej niejednoznaczny. Jeśli odczucia użytkowników obiektu potwierdzą moje założenia architektoniczne, będę wielce zbudowany. Z niecierpliwością czekam na premierę budynku”.

ROKEIDM 5