Koncert VISEGRAD JAZZ EXCHANGE
- 13
- listopada 2024
13 listopada 2024, środa, godz. 19.00
Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4
wstęp wolny
wykonawcy:
- Radovan Tariška – saksofon
- Rafał Sarnecki – gitara
- Tomas Baroš – kontrabas
- Balazs Bágyi – perkusja
Radovan Tariška (saksofon, Słowacja)
Absolwent Berklee College of Music w Bostonie. W 2006 roku Wydał swoją debiutancką płytę „Elements” nominowana do nagrody jazzowej Aurel w kategorii najlepsza jazzowa płyta roku. W 2007 roku wyprodukował debiutancki album wielokrotnie nagradzanej wokalistki jazzowej Hanka G, która mieszka i występuje w Nowym Jorku, zatytułowany „Reflections of My Soul”. W tym samym roku założył własny zespół „Radovan Tariska Sextet” z międzynarodowymi muzykami w składzie, z którymi i koncertował na całym świecie. W 2012 roku wydał drugi album „Folklore to Jazz”, będący hołdem dla słowackiej muzyki ludowej w aranżacji jazzowej. Do udziału w nagraniu zaprosił światowej sławy muzyków jazzowych, takich jak Benito Gonzales (fortepian), Essiet Okon Essiet (bas). Jednym z jego najnowszych projektów jest założony w 2017 roku „Radio Band”. Jest także producentem muzycznym audycji radiowej poświęconej muzyce jazzowej w słowackim radio.
Rafał Sarnecki (gitara, Polska)
Gitarzysta, kompozytor, aranżer. Przez ponad dekadę żył i tworzył w Stanach Zjednoczonych. Ukończył studia muzyczne na prestiżowych nowojorskich uczelniach New School University oraz Queens College. Występował z takimi artystami jak Mike Stern, Ron Blake, Ben Wendel czy Joel Frahm. W latach 2009-2019 był członkiem uznanej w USA grupy Lucas Pino No-Net Nonet. Jako lider własnych projektów muzycznych odbył 15 tras koncertowych po Azji. Koncertował również w Ameryce Północnej i Południowej oraz wielu krajach Europy. Nagrał pięć autorskich płyt, spośród których trzy („Songs From a New Place” – 2008, „Cat’s Dream” – 2014 oraz „A View From The Treetop” – 2022) były nominowane do nagrody Fryderyk. Druga płyta „The Madman Rambles Again” (2011) została wyróżniona przez prestiżową amerykańską redakcję „All About Jazz” jako jeden z 12 najciekawszych albumów 2011 roku.
Tomas Baroš (kontrabas, Czechy)
Urodził się w 1985 roku w Teplicach, ale od piątego roku życia mieszka w Pradze. W wieku sześciu lat zaczął grać na fortepianie. W wieku dwunastu lat zaczął grać na kontrabasie, ucząc się od członków czeskiej orkiestry filharmonicznej Pavla Nejtka i Jiriego Valenty, a później Antona Masnicy. W 1999 roku wygrał ogólnokrajowy konkurs klasyczny w Trutnovie w swojej kategorii. W wieku czternastu lat grał już w zespole swojego ojca, kwartecie Juliusa Baroša, w praskich klubach jazzowych oraz z czołowymi muzykami jazzowymi sceny czeskiej i słowackiej. W 2003 roku otrzymał tytuł „Solisty roku” na międzynarodowym festiwalu Junior Jazz w Usti nad Labem. Jako sideman nagrał około 40 płyt i podróżował po całej Europie, gdzie występował na wielu prestiżowych festiwalach. Obecnie Tomas Baroš należy do najbardziej rozpoznawalnych czeskich kontrabasistów swojego pokolenia.
Balazs Bágyi (perkusja, Węgry)
Perkusista jazzowy, kompozytor i pedagog muzyczny, ukończył z wyróżnieniem Wydział Jazzu Akademii Muzycznej im. Franza Liszta w 1998 roku. Jest jedną z kluczowych postaci węgierskiej sceny jazzowej. Obecnie współpracuje z wieloma artystami na całym świecie, biorąc udział w przeróżnych projektach muzycznych. Występował w ponad 30 krajach na świecie, w tym regularnie w USA. Jest jedynym węgierskim muzykiem jazzowym, który regularnie koncertuje w Chinach. Oprócz pracy z węgierskimi mistrzami jazzu, może się także pochwalić współpracą z wieloma amerykańskimi muzykami takimi, jak Chuck Israels, były basista Bill Evans Trio, od 2007 roku działający w zespole Eastern Boundary Quartet. Balazs Bágyi grał także z wieloma nowojorskimi muzykami, m.in.: Joe Fondą, Chuckiem Jenningsem, Arthurem Kellym, Michaelem Stevensem, Eldadem Tarmu. Współpracował także z wieloma europejskimi artystami, takimi jak angielski flecista Geoff Warren, włoski basista Marcello Sebastiani i czeski saksofonista Lubos Soukup. W 2017 roku w Place of Arts w Budapeszcie, Balazs Bágyi New Quartet wystąpił z chińskim trębaczem Li Xiaochuanem, z którym następnie zarejestrowali album „China Jazz Suite”. Od 2013 roku Balazs Bágyi jest prezesem Węgierskiej Federacji Jazzowej.
VISEGRAD JAZZ EXCHANGE
Fundacja JAZZ PO POLSKU, wraz z partnerami z krajów Grupy Wyszehradzkiej w 2024 roku realizuje projekt Visegrad Jazz Exchange. W ramach inicjatywy we wszystkich krajach V4 odbywają się trasy koncertowe oraz warsztaty muzyczne. Projekt jest dofinansowany z środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i rozpoczął się w lutym koncertami w Czechach.
Projekt „Visegrad Jazz Exchange” realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU i jest finansowany z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Partnerami są Slovak Jazz Society, TIM Production, Czech Jazz Art. Patronami projektu są: Instytut Polski w Bratysławie. Patron medialny: Magazyn Jazz Forum.