12. AŻ Festiwal
- 2
- grudnia 2024
Masakra
spektakl muzyczno-taneczny oparty na twórczości zespołu Republika, Obywatela GC i Grzegorza Ciechowskiego
2 grudnia 2024, poniedziałek, godz. 18.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a
bilety: 50 zł i 30 zł
w systemie KICKET
realizatorzy:
- reżyseria – Marek Rachoń
- choreografia – Agnieszka Łuczyńska
- opracowanie muzyczne – Paweł Jabłoński
- projekt makijaży – Aneta Marszałek, Iga Płachta
- projekt plakatu – Karolina Skorupka
- reżyseria światła – Tomasz Krukowski
- prolog – Bartosz Cudak
wykonawcy:
- soliści-wokaliści Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Łodzi – Kuba Anusiewicz, Amelia Lubicz Miszewska, Milena Łącka, Miriam Pańczak, Majka Pietruszczak, Małgorzata Szymczak
- tancerze specjalności choreografia i techniki tańca Akademii Muzycznej w Łodzi – Bruno Brzeski, Zuzanna Brzezińska, Mateusz Dawidziuk, Maksymilian Hać, Małgorzata Miklaszewska, Barbara Mońka, Wiktoria Polańska, Dominika Roman, Katarzyna Szado, Maja Welc
- fortepian – Paweł Jabłoński
- gitara elektryczna – Szymon Michurski
- gitara basowa – Szymon Jarzmus
- perkusja – Daniel Mikołajewski
- kwartet smyczkowy – Tymoteusz Pietrzak, Klara Formańska, Michał Tomski, Izabela Cieślarek
program:
- Synonimy
muz. i sł. Grzegorz Ciechowski - Raz na milion lat
muz. Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański, sł. Grzegorz Ciechowski - Telefony
muz. i sł. Grzegorz Ciechowski - Trzeba uśpić psa
muz. i sł. Grzegorz Ciechowski - Biała flaga
muz. i sł. Grzegorz Ciechowski - Depesza do producenta
muz. i sł. Grzegorz Ciechowski - Tak…, tak…, to ja
muz. i sł. Grzegorz Ciechowski - Nostradamus
muz. i sł. Grzegorz Ciechowski - Nieustanne tango
muz. i sł. Grzegorz Ciechowski - Mamona
muz. Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański, sł. Grzegorz Ciechowski - Józef K.
muz. Grzegorz Ciechowski, Leszek Biolik, sł. Grzegorz Ciechowski - Masakra
muz. Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański, sł. Grzegorz Ciechowski - Stojąc w kolejce
muz. i sł. Grzegorz Ciechowski - Moja krew
muz. i sł. Grzegorz Ciechowski - Synonimy
muz. i sł. Grzegorz Ciechowski
Tytuł projektu „Masakra” nawiązuje do ciemnej strony ludzkiej natury, autodestruktywnych mechanizmów i skłonności człowieka do zła. Dla równowagi – skoro jest nienawiść i zło, to musi też być miłość i dobro. Co wygra? Co w naturze ludzkiej przeważy? – spektakl będzie próbą odpowiedzi na to pytanie.
MAREK RACHOŃ
Reżyser, aktor, wykładowca akademicki. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W macierzystej uczelni obronił doktorat i habilitował się. Od 2001 roku jest etatowym aktorem Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Zagrał ponad 50 ról teatralnych i filmowych, m.in.: Maga w Beztlenowcach w reżyserii Ingmara Vilqiusta, Tommy’ego w Trainspotting w reżyserii Michała Ratyńskiego, Oskara w Oskarze i Pani Róży w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego, Malcolma w Makbecie w reżyserii Henryka Baranowskiego, Jaśka w Weselu w reżyserii Rudolfa Zioło, Innocentego w Iwonie, księżniczce Burgunda w reżyserii Atilli Keresztesa, Podkolesina w Ożenku w reżyserii Nikolaja Kolady, Psychiatrę w Pod presją w reżyserii Mai Kleczewskiej, Heinricha Lablę w Drachu w reżyserii Roberta Talarczyka, Alyseusa w Odysie i świniach, czyli opowieści mitomana w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, Von Üxkülla w Łaskawych w reżyserii Mai Kleczewskiej. Od 2015 roku jest dyrektorem Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego w Katowicach, a od roku 2014 adiunktem na Wydziale Jazzu i Wokalistyki Estradowej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Wykładał także na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach.
Od 2017 roku reżyseruje spektakle muzyczne. Debiutował spektaklem Młynarski. Chory na muzykę w Teatrze Śląskim w Katowicach, w którym wyreżyserował również Lobotomię, nagrodzoną Złotą Maską za 2012 rok. Kolejne spektakle to m.in.: Spakowałam cię. Tak jak lubisz, mamo, nagrodzone na Ogólnopolskim Przeglądzie Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych w Toruniu, Życie to dansing grane na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach, czy Dwanaście godzin z życia kobiety z Teatru Rozrywki w Chorzowie.
Marek Rachoń to człowiek wielu talentów – poza teatrem i muzyką ma jeszcze inne pasje: jeździ konno, nurkuje z akwalungiem i wykonuje drewniane stoły.
AGNIESZKA ŁUCZYŃSKA
Choreograf i tancerka. Pedagog z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu dzieci, młodzieży i dorosłych, osób o różnym stopniu zaawansowania. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Obecnie kierownik Pracowni Technik Tańca w Instytucie Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi, wykładowca m.in. w specjalnościach: choreografia i techniki tańca, musical, wokalistyka estradowa. Wykładowca i współorganizator Kwalifikacyjnych Kursów Instruktorskich w zakresie Tańca nowoczesnego w Bydgoszczy i Poznaniu oraz międzynarodowych warsztatów tanecznych. Prowadzi warsztaty tańca, tworzy choreografie i reżyseruje projekty w oparciu o różne formy taneczne i sceniczne na terenie całego kraju. Jako choreograf współpracuje także z trenerami i zawodnikami Kadry Narodowej w łyżwiarstwie figurowym (m.in. uczestniczyła w przygotowaniach reprezentantów Polski do zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku).
Tańczyła m.in. w spektaklach Teatru KIJO, Grupy Skład, Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, zdobywając z wrocławskim zespołem najwyższą nagrodę na II Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni. Jako tancerka oraz choreograf współpracowała z reżyserami, m.in.: Janem Komasą, Natalią Kozłowską, Eweliną Pietrowiak, Jędrzejem Gorskim, Katarzyną Dąbkowską przy różnych projektach scenicznych. Tworzy ponadto projekty autorskie.
PAWEŁ JABŁOŃSKI
Pianista, akordeonista, aranżer, muzyk sesyjny. Absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Łódzkiego (kierunek edukacja artystyczna).
Na scenie współpracował m.in. z Elżbietą Adamiak, Krzysztofem Kiljańskim, Andrzejem Poniedzielskim, Dawidem Podsiadło, Stefano Terrazzino, Stashką, Łódzką Piwnicą Artystyczną „Przechowalnia” oraz Państwową Wyższą Szkołą Filmową w Łodzi, Teatrem Powszechnym w Łodzi i Orkiestrą Symfoniczną w Zamościu pod batutą Tadeusza Wicherka. Wraz z Fundacją Dziedzictwa uczestniczył w koncertach w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie, na Westerplatte oraz poza granicami kraju: na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Kanadzie i Australii.
Aktualnie, jako muzyk i kompozytor, współpracuje z Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Pinokio w Łodzi, Andrzejem Poniedzielskim, Teatrem Komedia (m.in. z Arturem Chamskim i Katarzyną Łaską), Grupą Teatralną GraNice i Akademią Muzyczna w Łodzi.