SOBOTY KAMERALNE w Teatrze Wielkim w Łodzi
- 2
- grudnia 2023
POLSKIE KWARTETY FORTEPIANOWE
2 grudnia 2023, sobota, godz. 16.00
Scena kameralna Teatru Wielkiego w Łodzi, pl. Dąbrowskiego
bilety: 30 zł – normalny, 25 zł – ulgowy
wykonawcy:
- Kwartet fortepianowy INCONTRO w składzie:
- Dominika Przech – skrzypce
- Dorota Stanisławska – altówka
- Małgorzata Sęk – wiolonczela
- Mikołaj Pacholczyk – fortepian
program:
- Ludomir Michał Rogowski – Pieśń jesienna | prawykonanie
- Zygmunt Noskowski – Kwartet fortepianowy d-moll op. 8
I Allegro con brio
II Molto andante cantabile
III Moderato assai energico
IV Finale – Adagio quasi recitativo – Molto allegro con anima
prowadzenie koncertu – Maria Stefańska
kierownictwo artystyczne – dr Mikołaj Pacholczyk
DOMINIKA PRZECH
Skrzypaczka, doktor sztuk muzycznych. Od 2010 roku związana jest z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi – najpierw jako asystent w klasie prof. Łukasza Błaszczyka, a od 2018 roku – adiunkt w Katedrze Instrumentów Smyczkowych tejże uczelni. Jest absolwentką łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka (dyplom z wyróżnieniem) oraz Hochschule für Musik w Würzburgu w mistrzowskiej klasie prof. Grigorija Zhislina (Meisterklassendiplom). Umiejętności doskonaliła również pod kierunkiem innych wybitnych artystów – pedagogów: Wandy Wiłkomirskiej, Bartłomieja Nizioła, Jadwigi Kaliszewskiej, Igora Frołowa, Evy Bindere, Wanga Xiaominga. Dominika Przech jest laureatką międzynarodowych konkursów oraz festiwali muzycznych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Estonii, Rumunii. Uzyskała m.in.: nagrodę dla „Osobowości muzycznej” w ramach Music Festival and Master Class w Pile (dyrektor artystyczny: Bartłomiej Nizioł); III nagrodę w International Music Competition Jeunesses Musicales w Bukareszcie; II nagrodę oraz dwie nagrody specjalne w VII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Szymanowskiego w Łodzi; I nagrodę oraz nagrodę specjalną w XVI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi. Prowadzi działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Występowała w Polsce i innych krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych i Rosji. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, m.in. z Markiem Pijarowskim i Wojciechem Michniewskim. Przy współudziale wydawnictwa fonograficznego DUX dokonała nagrania utworów współczesnych kompozytorów w ramach Programu Muzyka naszych czasów (realizowanego przez Stowarzyszenie Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego i Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego), a także utworów na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku wraz z pianistą Adamem Mikołajem Goździewskim: CD Szymanowski – Klecki – Bargielski. Płyta ta została nagrodzona Złotą Gwiazdą w konkursie „Music and Stars Awards”, Srebrnym Medalem w konkursie „Global Music Awards” oraz statuetką I Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” (kategoria I – „płyta fonograficzna”) i nagrodą pozaregulaminową Dyrektora Artystycznego Filharmonii Łódzkiej. Płytę zaprezentowano w audycji Płytomania w programie II Polskiego Radia, uzyskała również bardzo dobre opinie prestiżowych czasopism, m.in.: „Ruchu Muzycznego” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Dominika Przech czterokrotnie otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska”, Stypendium Artystyczne Prezydent Miasta Łodzi, Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców. Była również laureatką programu Fundacji „Maestro” w Warszawie. Artystka gra na skrzypcach Nicolasa Vuillaume’a z 1850 roku.
DOROTA STANISŁAWSKA
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie altówki prof. Jolanty Kukuły-Kopczyńskiej (2001) oraz absolwentką studiów podyplomowych na Uniwersytecie Muzycznym Chopina w Warszawie w klasie prof. Stefana Kamasy (2003). Swoje umiejętności doskonaliła biorąc udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. Claude’a Lelonga, Kurta Levina i Dariusza Korcza. Jest laureatką II nagrody na Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (1998) oraz nagrody specjalnej na Konkursie Jubileuszowym Kwartetu Śląskiego (1998). Jako kameralistka w latach 2003-2015 była członkiem łódzkiego sekstetu smyczkowego „Studio”, ponadto współpracuje z Wrocławskim Zespołem Solistów RICORDANZA, pod kierunkiem prof. Viktora Kuznetzova. Koncertowała w wielu krajach Europy oraz Amerykach Południowej i Północnej. Występowała z prof. Stefanem Kamasą, wykonując Koncert na dwie altówki G. F. Telemanna, współpracowała z altowiolistami Ewą Guzowską, Błażejem Maliszewskim oraz pianistą Michałem Drewnowskim. Od kilku lat występuje wspólnie z Mikołajem Pacholczykiem, uczestnicząc w koncertach i konferencjach artystyczno-naukowych na terenie kraju. W latach 2000-2009 prowadziła klasę altówki w kilku szkołach muzycznych na terenie regionu łódzkiego. W roku 2006 otrzymała stopień nauczyciela mianowanego. W roku 2012 obroniła pracę doktorską pod tytułem „Różnorodność stylistyczna polskiej literatury altówkowej drugiej połowy XX wieku. Aspekty brzmieniowe i wykonawcze na przykładzie wybranych utworów”, a efekty swoich badań przedstawiała podczas licznych konferencji i wykładów na terenie całego kraju. Od 2013 roku, jako instrumentalistka i prelegentka, bierze udział w kolejnych edycjach International Viola Congress organizowanego co roku w innym kraju przez International Viola Society. Uczestniczy także w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach artystyczno-naukowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Altowiolowego oraz Stowarzyszenia Viola Arte. Zasiada w jury akademickich konkursów i przeglądów altówkowych. Z Akademią Muzyczną w Łodzi związana jest zawodowo od 2003 roku; obecnie pracuje na stanowisku adiunkta i pełni funkcję kierownika Instytutu Instrumentów Orkiestrowych, Akordeonu i Gitary. Od roku 2018 wraz z altowiolistkami prof. dr hab. Jolantą Kukułą-Kopczyńską oraz dr hab. Różą Wilczak-Płaziuk, prof. AM, współtworzy formację Triviolium, wykonującą muzykę kompozytorów łódzkich. Zespół dokonał kilku prawykonań na estradach krajowych i za granicą. W roku 2020 artystka uzyskała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
MAŁGORZATA SĘK
Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Jej pierwszym nauczycielem był prof. Ryszard Łosakiewicz. Po studiach w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Andrzeja Orkisza kontynuowała studia w klasie mistrzowskiej prof. Romana Jabłońskiego w Conservatorio Superior de San Sebastian (Hiszpania). Jest laureatką I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2001), a także finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu (1995). Koncertowała w Austrii, Belgii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Japonii, Szkocji, Włoszech oraz na Ukrainie. Wiolonczelistka nagrywała dla radia i TV Polonia. Bierze udział w koncertach i festiwalach organowych, wykonując utwory na wiolonczelę solo jak też z towarzyszeniem organów. Współpracuje z kwartetem Quatuor Europe realizując projekty popularyzujące twórczość kompozytorów hiszpańskich. Od niedawna kolejnym aspektem jej zainteresowań muzycznych jest współpraca z akordeonistką prof. Elwirą Śliwkiewicz-Cisak, z którą łączy ją wykonawstwo muzyki współczesnej. Małgorzata Sęk z zamiłowaniem prowadzi działalność pedagogiczną ucząc gry na wiolonczeli. W roku 2014 uzyskała tytuł Doktora w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
MIKOŁAJ PACHOLCZYK
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie prof. Tadeusza Chmielewskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w 2002 roku. Doskonalił swoje umiejętności podczas wielu kursów mistrzowskich, m.in. u prof. R. Kehrera (Darmstadt) i Fou Ts’onga (Sermonetta). Brał udział w wielu konkursach muzycznych, m.in. Mały Konkurs Chopinowski w Wilnie, Konkurs Chopinowski w Mariańskich Łaźniach, Konkurs Kameralny w Ulzen. W 2000 roku zdobył II nagrodę na Konkursie Chopinowskim dla studentów w Łodzi, a w 2005 był finalistą Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w Weronie wraz z flecistkami – Eweliną Zawiślak i Martą Durczewską (Trio Akio). Od 2002 roku związany jest z macierzystą uczelnią – początkowo na stanowisku asystenta, a po uzyskaniu stopnia naukowego doktora w dziedzinie sztuk muzycznych (Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, 2012) – na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki Kameralnej. Koncertuje w kraju i za granicą. Jego dorobek fonograficzny obejmuje trzy płyty CD: „Canto di viola” – nagrana wraz z altowiolistką Dorotą Stanisławską, „Aleksander Tansman – utwory na dwa fortepiany” – nagrana wraz z pianistą Witoldem Holtzem oraz „Pieśni XX wieku” - nagrana wraz ze śpiewakiem Bartoszem Szulcem. Jest członkiem European Chamber Music Teachers Association oraz Les Amis D’Alexandre Tansman z siedzibą w Paryżu.