Image
Image

PRACE KONSERWATORSKIE W SALI BALOWEJ

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013, Priorytet V Infrastruktura Społeczna, Działanie V.4 Infrastruktura Kultury oraz środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Termin realizacji projektu: 01.11.2010 – 31.12.2012 roku.
Całkowita wartość projektu: 2 835 868 zł
Kwota dofinansowania z EFRR: 1 417 934 zł
Ogólnym celem projektu było zwiększenie udziału kultury jako czynnika przyspieszającego rozwój społeczno-gospodarczy regionu łódzkiego oraz kreowanie i wzmocnienie regionalnej tożsamości kulturowej, poprzez ochronę oraz zachowanie architektonicznego dziedzictwa kulturowego regionu w ramach zrealizowanych prac konserwatorskich w Sali Balowej Pałacu Karola Poznańskiego przy ul. Gdańskiej 32.

Prace konserwatorskie przeprowadzone w Sali Balowej przywróciły świetność najokazalszemu w całym pałacu wnętrzu. Projekt łączył szeroko zakrojone prace konserwatorskie zachowanych w wystroju elementów z pracami rekonstrukcyjnymi. Dążeniem było doprowadzenie wnętrza do hipotetycznego stanu pierwotnego. Jak czytamy w dokumentacji konserwatorskiej: [stanu] „hipotetycznego li tylko, gdyż nie zachowały się żadne przekazy historyczne i archiwalia ikonograficzne, mogące zaświadczyć w jednoznaczny sposób o jej pierwotnym wyglądzie”. Z dawnego wyposażenia Sali Balowej zachowały się wystroje boazeryjne i sztukatorskie ścian oraz stropów głównego jej wnętrza i przylegających do niego wykuszy, stolarki drzwiowe i okienne, panneau zwierciadlane, kominek, szafki grzejnikowe. Dekoracje sztukatorskie ścian i stropu szczęśliwie zachowały się do dnia dzisiejszego (zachowała się również duża część złoceń), jedynie w niektórych miejscach w wykuszach uległy zniszczeniu, ale dzięki układom symetrycznym tych elementów łatwo je było odbudować.

Z prac rekonstrukcyjnych wymienić trzeba unikatowe, specjalnie dla tego wnętrza zaprojektowane następujące elementy, m.in.:
  • tkaninę żakardową do pokrycia pozbawionych oryginalnych tapiserii panneau ściennych,
  • portiery okienne z lambrekinami, wykonane z atłasów dostosowanych kolorystycznie do wystroje wnętrza (z licznymi aplikacjami, lamówkami, szamerowaniem, frędzlami i chowstami),
  • przeszklenia witrażowe w oknach (szkła witrażowe w odcieniach słomki, jasnego beżu i jasnej ambry, tworzącymi z siatki spoin ołowianych dekoracyjną koronkę),
  • żyrandol oraz kinkiety (ramiona z dekoracją ornamentalną i zawieszkami ze szkła kryształowego, zawierają kryształki Swarovskiego),
  • posadzkę parkietową (bogata kompozycja z wielu gatunków drewna z bordiurami i elementami dekoracyjnymi).
Wszystkie elementy zrekonstruowane zostały z najwyższą dbałością o jednorodność z neorokokowym stylem, w którym utrzymana jest Sala balowa.