Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych OPERATIVA

 

Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych Operativa zostało utworzone w 2009 roku przez środowisko artystyczne i naukowe trzech łódzkich szkół wyższych: Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Siedzibą Stowarzyszenia jest Akademia Muzyczna w Łodzi.
W chwili obecnej członkami stowarzyszenia pozostają jedynie pracownicy AM w Łodzi a Stowarzyszenie pełni działalność wspierającą projekty artystyczne Uczelni. Zgodnie z zapisami statutu Stowarzyszenie prowadzi działania w obszarach artystycznym, dydaktycznym, naukowym, służy wspieraniu rozwoju artystów-naukowców, studentów oraz młodzieży, może prowadzić działalność charytatywną i promocyjną.

 

 

NASZE PROJEKTY

Przez ponad dziesięć ostatnich lat Stowarzyszenie pełniło funkcję organizatora lub współorganizatora wielu wydarzeń o profilu artystycznym i edukacyjnym. Były to projekty muzyczne, dydaktyczne oraz interdyscyplinarne – łączące różne obszary sztuk.

 
PROJEKTY ARTYSTYCZNE

Opera Georga Friedricha Haendla Juliusz Cezar (2009)

Projekt realizowany przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera oraz Teatr Wielki w Łodzi.

Łódzkie Schumanniana 2010 – Festiwal Muzyki Kameralnej
poświęcony Robertowi Schumannowi w 200 rocznicę urodzin

Projekt, współfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi miał miejsce w Łódzkiej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Celem festiwalu było ukazanie rezonansu muzyki Schumanna na kompozycje współczesnych twórców.

Festiwal Muzyczny Ziemi Sieradzkiej
„W duchu Kolberga. 200 lat muzyki polskiej” 2014

Projekt powstał dzięki środkom unijnym oraz kooperacji czterech instytucji: Łódzkiego Domu Kultury, Muzeum Okręgowego w Sieradzu, Akademii Muzycznej w Łodzi i Stowarzyszenia Operativa. Festiwal odbył się w roku Oskara Kolberga i w całości został poświęcony muzyce polskiej różnych okresów.

Cykle koncertów muzyki poważnej Muzyka w Polskim Dworze

W latach 2012-2015 w partnerstwie z Gminą Zgierz Stowarzyszenie zorganizowało cykle koncertów muzyki polskiej nawiązujące do tradycji dziewiętnastowiecznego salonowego muzykowania w dworach i pałacach. Koncerty miały miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierżąznej (gm. Zgierz), w dworze powstałym w miejscu dawnego majątku Dzierzbickich wzniesionym za czasów Augusta III.

Jean-Philippe Rameau – opera Platée – 2021

ŁÓDŹ kreuje

Zadanie „Opera-balet J.-Ph. Rameau Platée – pierwsza polska interpretacja” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Organizatorzy:

  • Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych OPERATIVA
  • Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi
  • PREMIERA I – szczegółowe informacje zobacz
  • PREMIERA II – szczegółowe informacje zobacz

Anna Sowa – eksperymentalny teatr muzyczny Silenzio / Silence

W roku 2022 Stowarzyszenie wsparło instytucjonalnie realizację międzynarodowego projektu eksperymentalnego teatru muzycznego Silenzio / Silence z muzyką polskiej kompozytorki Anny Sowy, otwierającego Opera Festival „Larger Than Life” 2022 – wydarzenia organizowanego przez włosko-szwajcarską Fondazione Haydn Stiftung. Premiery nowej produkcji z surrealistycznym librettem Martiny Badiluzzi w reżyserii obu artystek zaplanowane były na 4 i 6 marca 2022 w teatrach w Bolzano i Trydencie.

 

 
PROJEKTY DYDAKTYCZNE

VII Międzynarodowy Letni Kurs Mistrzowski Ventus Optimus 2015

Projekt, realizowany w partnerstwie z Akademią Muzyczną w Łodzi oraz Miastem Łódź, skierowany był do uczniów, studentów oraz absolwentów wyższych uczelni muzycznych związanych z grą na instrumentach dętych. Kursanci doskonalili swoje umiejętności pod opieką międzynarodowego grona wybitnych pedagogów, a wydarzenie wzbogaciły liczne koncerty promujące uczestników kursu.

Letnia Akademia Muzyki i Sztuki (LAMIS) 2019

Letnia Akademia Muzyki i Sztuki odbyła się w ramach programu „Łódź naukowa, Łódź akademicka” koordynowanego przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. Dofinansowana z budżetu Miasta Łodzi łączyła w sobie ofertę dydaktyczną (kursy wykonawstwa wokalnego i instrumentalnego) oraz wiele wydarzeń artystycznych, w których prezentowały się środowiska studentów trzech szkół artystycznych miasta Łodzi.

 
KONKURSY MUZYCZNE

I Ogólnopolski Konkurs Kameralny im. Wiłkomirskich 2019

Konkurs wykonawstwa muzyki kameralnej skierowany do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia.

Międzynarodowy Wirtualny Konkurs Pianistyczny i Kameralny
im. Marii Szymanowskiej i Karola Kurpińskiego 2021

Konkurs wykonawstwa instrumentalnego skierowany do pianistów i kameralistów – uczniów szkół muzycznych wszystkich stopni oraz studentów z kraju i zagranicy.

 
KONTAKT

Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych OPERATIVA
ul. Gdańska 32, 90-716 Łódź
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
DOKUMENTY