Duo klawesynowe – Siostry Gajeckie

18 października 2017, środa, godz. 18.15
Sala Balowa, Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32
wstęp wolny

wykonawcy:
Hanna Balcerzak – klawesyn
Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn

program:

 • François Couperin
  Neuviême Ordre na dwa klawesyny: Allemande
 • Johann Sebastian Bach
  Koncert C-dur BWV 1061 na dwa klawesyny: cz. 1 Bez oznaczenia tempa
 • Johann Christoph Friedrich Bach
  Sonata A-dur W. XIII, 1 na klawesyn na cztery ręce: Allegro con spirito | Rondo. Allegretto
 • Wilhelm Friedemann Bach
  Sonata (Concerto) F-dur F. 10 na dwa klawesyny: Allegro e moderato
 • Johann Christian Bach
  Sonata G-dur op. 15 nr 5 na dwa klawesyny: Allegro
 • Johann Ludwig Krebs
  Koncert a-moll na dwa klawesyny: Allegro | Affettuoso | Allegro

 

Hanna Balcerzak i Aleksandra Gajecka-Antosiewicz

 
Siostry Gajeckie
fot. Marcin Mazurowski

Duet Siostry Gajeckie tworzą siostry-bliźniaczki Hanna Balcerzak i Aleksandra Gajecka-Antosiewicz. Zadebiutowały w 1992 roku wykonując Koncert podwójny Es-dur W. A. Mozarta z towarzyszeniem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Andrzeja Affeltowicza, a także biorąc udział w koncercie transmitowanym przez TVP, prowadzonym przez cenionego krytyka muzycznego Jana Webera, podczas którego wykonały własne kompozycje na fortepian na cztery ręce z improwizacjami wokalnymi Carlosa Malcolma.
Dalsze lata zaowocowały poszerzaniem repertuaru duetu oraz doskonaleniem umiejętności pod kierunkiem znakomitego pianisty prof. Marka Drewnowskiego. Przygotowywane przez duet projekty koncertów spotkały się z zainteresowaniem publiczności w Polsce i za granicą: w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Norwegii.
Studia pianistyczne i klawesynowe ukończyły w Akademii Muzycznej im. G. i. K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Marka Drewnowskiego oraz w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego (Hanna) i prof. Ewy Piaseckiej (Aleksandra). Aleksandra Gajecka-Antosiewicz zainteresowania muzyką współczesną doskonaliła podczas studiów na Uniwersytecie „Mozarteum” w Salzburgu u wybitnej klawesynistki prof. Elżbiety Chojnackiej oraz studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Łodzi u prof. Ewy Piaseckiej; w roku 2015 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka (temat rozprawy: „Aspekty techniczno-wyrazowe w wybranych utworach klawesynowych współczesnych kompozytorów polskich”).
W duecie fortepianowym Siostry Gajeckie zostały laureatkami V Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. J. Hofmanna i I. J. Paderewskiego w Nałęczowie (nagroda specjalna – cykl koncertów we Francji) oraz – jako duet i solistki – stypendystkami Dartington International Summer School (Wielka Brytania) i The Ringve Museum (Norwegia). Swoją grę doskonaliły pracując z wybitnymi artystami, takimi jak Elżbieta Stefańska, Czesław Stańczyk, Elena Riu, Colin Tilney, Mark Kroll, Ketil Haugsand.
Repertuar duetu obejmuje szereg utworów na klawesyn i fortepian na cztery ręce oraz na dwa klawesyny i na dwa fortepiany. Siostry współpracują również z kompozytorami muzyki współczesnej. W dorobku duetu znajdują się nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji.