12–14 listopada
Akademia Muzyczna, ul. Gdańska 32

Seminarium Interpretacji Muzyki Dawnej

prof. Eva Maria Pollerus – klawesyn
Hochschule für Musik und Darstellende Kunst, Frankfurt am Main

prof. Jesper Bøje Christensen – realizacja basso continuo, zespoły kameralne
Schola Cantorum Basiliensis, Basel

Program seminarium

12 listopada 2014 roku, środa
Sala Kameralna, al. 1 Maja 4
  • 14.00-16.00: Eva Maria Pollerus –  zajęcia praktyczne
  • 16.30-19.00: Jesper Bøje Christensen – zajęcia praktyczne
13 listopada 2014 roku, czwartek
Sala Kameralna, al. 1 Maja 4
  • 9.30-11.30: Eva Maria Pollerus –  zajęcia praktyczne
  • 12.00-13.30: Jesper Bøje Christensen – wykład
    Niemiecki generałbas w czasach J. S. Bacha – o czym mówią źródła
  • 15.00-16.30: Jesper Bøje Christensen –  zajęcia praktyczne
13 listopada 2014 roku, czwartek
Sala klawesynowa nr 4, ul. Gdańska 32
  • 18.15:Recital klawesynowy: Eva Maria Pollerus – klawesyn
    w programie utwory: J. S. Bacha, G. F. Händla, F. Dieupart, D. Scarlattiego
14 listopada 2014 roku, piątek
Sala nr 4, ul. Gdańska 32

9.00-11.00: Eva Maria Pollerus –  zajęcia praktyczne
11.00- 13.00: Jesper Bøje Christensen –  zajęcia praktyczne

Eva Maria Pollerus
Austriacka klawesynistka kocha i żyje różnorodnością, jaką oferuje jej muzyka i klawesyn. Jako solistka realizująca basso continuo, prowadząca zespół, profesor szkoły wyższej, spędza czas, podróżując między próbami, festiwalami, koncertami, rodziną, nagrywaniem płyt, zespołem Musicke’s Pleasure Garden. Wyraża sie również jako naukowiec, a także chętnie sięga po inne historyczne instrumenty klawiszowe.
Szczególne znaczenie miały dla niej studia pianistyczne i klawesynowe w Grazu i Wiedniu, liczne konkursy, publiczne występy jeszcze we wczesnym dzieciństwie, jak i studia uzupełniające w Schola Cantorum w Bazylei, oraz spotkanie Jespera Christensena.
Dokonała nagrań dla licznych rozgłośni radiowych. Jej solowe płyty zawierają: pierwsze światowe nagranie Suit G. F. Händla w opracowaniu Th. Muffata z 1736 roku dla Cavalli Records/D (2009),  a także płytę zatytułowną: Jupiter, Magnet und Terz – Musik um Kaiser Ferdinand III,  z muzyką J. J. Frobergera, W. Ebnera oraz Ferdynanda III (2012). W 2012 nagrała równiez płytę z toccatami J. S. Bacha na północnoniemieckim instrumencie o dyspozycji 16‘8‘8‘4‘. Płyta ukaże sie wkrótce.
Z zespołem Musicke’s Pleasure Garden, założonym wspólnie z flecistą Michaelem Hellem, nagrała w 2011 roku całość sonat fletowych J. Paisible'a (przy współudziale Rebeki Rusó i Thomasa Platzgummera), oraz w 2010 roku wraz z Christine Pollerus i Thomasem Platzgummerem kantaty J. A. Scheibego z klawesynem obligato. Prowadziła pierwsze od 1709 roku wznowienie oratorium Il Figliuol Prodigo Camilla de Rossi (inscenizacja z gestem barokowym, Graz 2011).
Jest regularnie zapraszana przez liczne zespoły i orkiestry barokowe (recreationBAROCK, Freiburger Barockorchester, Pera-Ensemble), współpracując między innymi z Jordim Savallem, M. Hofstetterem, Kristin von der Goltz. Prowadzi kursy mistrzowskie w Janacek Akademie Brno, Stiftung Michaelstein, Schloß Weikersheim, Barockwoche der HfMDK Frankfurt.
W latach 2005-2011 została powołana na stanowisko profesora klawesynu i praktyk wykonawczych przez Kunstuniversität w Grazu, a także jako najmłodsza w historii uniwersytetów austriackich objęła funkcję przewodniczącego instytutu. Od 2012 roku jest zatrudniona jako profesor klawesynu i realizacji basso continuo w Musikhochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem.
www.musickespleasuregarden.com

Jesper Bøje Christensen
Od 1988 roku jest profesorem w Schola Cantorum Basiliensis, gdzie uczy  klawesynu, realizacji basso continuo, fortepianu, prowadzi także zajęcia dla zespołów kameralnych, oraz wykłady dotyczące praktyki wykonawczej. W latach 1972-1985 wykładał harmonię, oraz prowadził zajęcia w zakresie realizacji basso continuo i praktyki wykonawczej w Królewskiej Duńskiej Wyższej Szkole Muzycznej w Kopenhadze. Jako profesor gościnny wykładał na uniwersytetach w Genewie, Lyonie, Potenzy i Grazu, oraz w ramach kursów mistrzowskich w licznych centrach muzyki dawnej w całej Europie.
Jako klawesynista występował na wielu renomowanych międzynarodowych festiwalach muzyki dawnej. Jego działalność głównie skupia się na realizacji basso continuo. Jako wykonawca i naukowiec ustalił nowe kryteria, dla włoskiej praktyki orkiestrowej i wokalnej czasów Arcangelo Corellego. Od 30 lat uczy nowego podejścia do romantycznej tradycji fortepianowej i interpretacji głównie na Hammerklavier, opartej na rewolucyjnych badaniach nad historycznymi dokumentami dźwiękowymi.
Szczególnie warte podkreślenia są jego wybitne nagrania 12 Sonat na flet traverso i b.c. Johannesa Matthesona, Inventioni na skrzypce i b.c. Francesco Bonportiego oraz Sonat skrzypcowych op. V, jak i Concerti Grossi op. VI Arcangelo Corellego we współpracy z Chiarą Banchini.
W 2001 roku wraz ze swoim zespołem Timewave nagrał płytę, łącząc w niespotykany sposób jazz, crossover, improwizację, muzykę etniczną, flamenco i muzykę dawną. Nagranie zostało zaprezentowane w trakcie tournée zespołu po Danii, Szwajcarii i Włoszech.
Jest autorem słynnego podręcznika do nauki realizacji basso continuo pt. Die Grundlagen des Generalbaß-Spiels, wydanego w 1992 roku. Opublikował wiele artykułów, w tym Generalbass dla encyklopedii muzycznej MGG.
Jesper Bøje Christensen jest doświadczonym jurorem. Był członkiem jury konkursów klawesynowego i zespołów kameralnych w Brügge, Bolonii, Saarbrücken, Premio Bonporti w Rovereto, a także przewodniczącym jury konkursu Telemanna w Magdeburgu.

***

Seminarium skierowane jest zarówno do klawesynistów, instrumentalistów  grających na instrumentach dawnych, jak i wszystkich osób zainteresowanych dawnymi praktykami wykonawczymi.
Zapraszamy do udziału w seminarium uczniów szkół muzycznych i studentów akademii muzycznych w charakterze uczestników biernych.
Aktywny udział dla studentów grających na klawesynie i instrumentach dawnych spoza Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi możliwy w miarę wolnych miejsc
po wcześniejszym uzgodnieniu z koordynatorem Seminarium.

koordynacja:
dr hab. Ewa Mrowca – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.