dr hab. Grzegorz Wieczorek

Kontrabasista, ur. 8.06.1965 r. w Łodzi. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie kontrabasu starszego wykładowcy Kazimierza Głucha (studia ukończone w 1989 r.). Podczas studiów został przyjęty do Orkiestry Światowej Jeunesse Musicales pod dyrekcją Jeffreya Tate’a i jednocześnie rozpoczął współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia w Łodzi, której dyrektorem artystycznym był Henryk Debich. Był współzałożycielem w 1989 r. Kwartetu Kontrabasowego im. Franza Simandla, z którym zagrał wiele koncertów.

Od 1989 r. pracuje w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, gdzie od 1995 roku pełni funkcję koncertmistrza w grupie kontrabasów. Razem z orkiestrą łódzką wziął udział w wielu koncertów solowych i kameralnych w kraju i za granicą.

Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Kontrabasowych prowadzonych przez: prof. Thomasa Martina z Wielkiej Brytanii (1995, 1997, 1999), prof. Francoisa Rabbatha z Francji (1996), prof. Evgenija Kołosowa z Rosji – Konserwatorium w Moskwie (2009, 2010), prof. Rinata Ibragimova z Londynu – Guidhall School of Music and Drama (2012) W marcu 2003 i 2004 brał udział - jako wykładowca - w Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Kontrabasowym w Michaelstein (Niemcy), organizowanym przez prof. Klausa Trumpfa z Monachijskiej Akademii Muzycznej i został zaproszony do udziału w koncercie solowym pedagogów.
 
Grzegorz Wieczorek współpracuje z różnymi zespołami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej i Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Od 2001 r. jest członkiem „Ricercar Trio”, z którym nagrał płytę dla wytwórni SONY MUSIC Polska. W 2006 r. nagrał swoją solową płytę z pianistą Adamem Manijakiem Kontrabas nieznany. Jako solista i kameralista dokonał szeregu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Telewizji Holenderskiej i Francuskiej .

Z okazji dnia edukacji w 2006 roku został uhonorowany srebrnym krzyżem zasługi.

Do jego wybitnych wychowanków należą: Mateusz Diehl - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Kromeriż (Czechy) w 2002 r. w kategorii do lat 21; Jakub Wójcik - II miejsce na Konkursie Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie w 2009 r.; Michał Łuczak - wyróżnienie na tym samym konkursie oraz na II Ogólnopolskim Akademickim Konkursie Kontrabasowym w Łodzi w 2009 r.; Mariusz Wiater – II miejsce na konkursie Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie w 2010 r.
 
Grzegorz Wieczorek jest organizatorem corocznych Ogólnopolskich Spotkań Kontrabasowych odbywających się w Akademii Muzycznej w Łodzi, których wykładowcami byli kontrabasiści: ad. Adam Bogacki, prof. Tadeusz Górny, prof. Radoslav Sasina (Słowacja), prof. Rustem Gabdullin (Rosja), prof. Miloslav Jelinek (Czechy), prof. Miloslav Gajdos (Czechy), prof. Evgenij Kołosow (Rosja).
W maju 2006 r. zorganizował I Ogólnopolski Akademicki Konkurs Kontrabasowy, który odbywać się będzie co trzy lata.

W kwietniu 2008 r. Grzegorz Wieczorek był wykładowcą Mistrzowskiego Kursu Kontrabasowego w Akademii Muzycznej im. L. Janacka w Brnie (Czechy), realizowanego w ramach programu ERASMUS.
 
Od października 2008 r. pracuje w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie kontrabasu na stanowisku profesora nadzwyczajnego .