20 listopada, czwartek, 18.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a
bezpłatne wejściówki

wykonawcy:
Frode Haltli – akordeon (Norwegia)
Orkiestra kameralna TELEMARK (Norwegia)
Orkiestra smyczkowa PRIMUZ
Lars-Erik ter Jung – dyrygent (Norwegia)

oraz
Antoni Wierzbiński – flet
Robert Stefański – klarnet
Urszula Bereźnicka-Pniak – kotły

Oktet smyczkowy w składzie:
Łukasz Błaszczyk – I skrzypce
Jon Mehus – II skrzypce
Patrycja Słomczyńska – III skrzypce
Guro Asheim – IV skrzypce
Dorota Stanisławska – I altówka
Karoline Vik Hegge – II altówka
Tomasz Daroch – I wiolonczela
Tove Margrethe Erikstad – wiolonczela

w programie:
Benjamin Britten
       Wariacje na temat Franka Brigde’a na orkiestrę kameralną
Feliks Mendelssohn-Bartholdy
       Oktet op. 20, cz. I
Bogdan Dowlasz
       Koncert na akordeon i orkiestrę

***

Koncert odbywa się w ramach projektu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej poprzez nawiązanie współpracy Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi z Orkiestrą Kameralną Telemark” w ramach MF EOG 2009–2014


Wartość projektu: 1 384 088,00 zł
Wartość dofinansowania: 1384 088,00 zł

Projekt  z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

***

LARS-ERIK TER JUNG
Skrzypek i dyrygent. Współpraca z liczącymi się norweskimi orkiestrami i zespołami, takimi jak: Orkiestra Filharmonii Oslo, Norweska Orkiestra Kameralna oraz Oslo Sinfonietta, zyskała mu opinię znakomitego dyrygentai dowiodła słuszności wyboru muzycznych zainteresowań; na początku lat 80. postanowił przerwać karierę skrzypcową i poświęcić się dyrygenturze. W latach 1982-1994 pełnił funkcję pierwszego koncertmistrza Orkiestry Filharmonii w Bergen. Siedem lat dyrygował orkiestrą w Tromsø. Jest dyrygentem Sunnhordland Chamber Orchestra oraz dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej w Telemarku, należącej do najbardziej uznanych zespołów w Norwegii. Wiosną 2013  roku został dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem orkiestry Sinfonietta w Operze w Kristiansund. W przygotowywanych przez artystę programach koncertowych ważne miejsce zajmują utwory współczesnych kompozytorów norweskich. Są wśród nich: Olav Anton Thommessen, Guttorm Guttormsen, Bjørn Kruse (płyta CD Nostos), Jon Rørmark i inni. W roku 2008 na Międzynarodowym Festiwalu w Vestfold dokonał prawykonania ostatniego dzieła orkiestrowego Antonia Bibalo Concerto da camera nr 3. Dzieła Antonia Bibalo i Olava Antona Thommessena w wykonaniu Telemark Chamber Orchestra pod dyrekcją Larsa-Erika ter Junga wydane zostały na płycie CD. W roku 2002 Lars-Erik ter Jung dyrygował BIT20 Ensemble podczas transmitowanego do wielu krajów koncertu inaugurującego działalność Nowej Biblioteki Aleksandryjskiej. W latach 2008 i 2010 pracował z Orkiestrą Symfoniczną w Kairze. W 2010 roku ukazał się dwupłytowy album Telemark Chamber Orchestra z muzyką symfoniczną Josepha Haydna, koncertami fortepianowymi Wolfganga Amadeusza Mozarta (solistka Ingrid Andsnes) oraz serenadami Edwarda Elgara. Zarówno ten, jak i następny album – Pretty sound z muzyką młodego, duńskiego kompozytora Simona Steen-Andersena i ze współudziałem norweskiej grupy Asamisimasa – zyskały entuzjastyczne recenzje krytyków. Od roku 1994 Lars-Erik ter Jung inicjuje i realizuje wiele koncertowych projektów, współpracując z czołowymi instytucjami muzycznymi w swej ojczyźnie, m.in. z Norweskim Instytutem Koncertowym i Norweską Akademią Muzyczną w Oslo.

ORKIESTRA KAMERALNA TELEMARK
Orkiestra Kameralna z Telemarku powstała w 1992 roku jako zespół pracujący metodą projektów. Tworzą go muzycy w liczbie od 10 do 15 osób, z przewagą sekcji smyczkowej. Wśród członków orkiestry jest wielu najlepszych norweskich instrumentalistów. Dyrektorem Artystycznym Orkiestry jest od momentu jej powstania Lars-Erik ter Jung. Choć większość członków zespołu należy do muzycznego środowiska Telemarku, to orkiestra realizuje swoje projekty w większości ośrodków południowej Norwegii. Mobilny charakter zespołu wynika z faktu, że większość muzyków to niezależni artyści – jedynie część to etatowi pracownicy innych orkiestr i instytucji. Repertuar Orkiestry Kameralnej z Telemarku obejmuje przede wszystkim muzykę klasyczną, w tym muzykę współczesną. W programach zespołu ważną rolę odgrywa twórczość norweskich kompozytorów, ze szczególnym uwzględnieniem utworów  partych na elementach rodzimego folkloru. W latach 2010-2012 orkiestra prowadzona przez Larsa-Erika ter Junga  zrealizowała 14 projektów muzycznych, głównie na terenie Telemarku, Seljord, Skien oraz Oslo. Orkiestra z Telemarku ma w dorobku realizację projektów międzynarodowych w ramach tzw. „małych grantów”. Podjęta w roku 2014 współpraca z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi będzie dla norweskiego zespołu pierwszym długoterminowym działaniem na tak dużą skalę.

ORKIESTRA SMYCZKOWA PRIMUZ
Powstała w roku 2012 na okoliczność jubileuszu 55-lecia Katedry Instrumentów Smyczkowych. Założycielem oraz szefem artystycznym zespołu jest wybitny polski skrzypek i kameralista Łukasz Błaszczyk, od lat związany z łódzką Akademią. W skład orkiestry wchodzą najbardziej utalentowani studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi, prowadzeni od pulpitu przez Łukasza Błaszczyka. Debiut Orkiestry Kameralnej PRIMUZ był jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku 2012 w Łodzi. Koncert, w czasie którego młodzi muzycy wykonali utwory m.in. Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana, odbił się szerokim echem w łódzkim środowisku muzycznym. Występ orkiestry uświetnił Krzesimir Dębski, dyrygując jednym z własnych utworów.
W ramach tegorocznego AŻ Festiwalu PRIMUZ zagra w Łodzi wspólny koncert z Orkiestrą Kameralną z norweskiego Telemarku. Projekt realizowany w ramach tej współpracy zapowiada także kolejne występy w maju 2015 roku. 17 grudnia zespół wystąpi w koncercie z cyklu „Środa Młodych” w nowej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Zespół pod kierunkiem Łukasza Błaszczyka wykona tam Suitę staropolską oraz Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika, Tryptyk Aleksandra Tansmana i Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego. 18 stycznia 2015 roku PRIMUZ zagra w Leżajsku Cztery pory roku Antonio Vivaldiego. Na przełomie lutego i marca 2015, w ramach wymiany z orkiestrą z Telemarku, zespół Łukasza Błaszczyka wystąpi z koncertami w Norwegii. Rok 2015 przyniesie również, nagraną z pianistą Mariuszem Drzewickim, płytę CD z koncertami fortepianowymi Josepha Haydna.