26 października 2022, środa
Sala 31, Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32
wstęp dla studentów Akademii Muzycznej w Łodzi

prowadzący:

  • prof. Friedemann Röhlig – bas
    Hochschule für Musik Karlsruhe

 

prof. FRIEDEMANN RÖHLIG

Friedemann Röhlig Rozpoczął swoją edukację muzyczną od nauki gry na fortepianie, harfie i dyrygentury w konserwatorium w rodzinnym Lipsku. Naukę śpiewu rozpoczął u profesorów: Julii Hamari i Carla Davisa w konserwatorium w Stuttgarcie. W 2000 roku został laureatem 49. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium.
Początkowo został zaangażowany w Stadttheater w Kassel. Od tego czasu występował gościnnie na najważniejszych scenach operowych w Europie oraz na renomowanych festiwalach, w tym w BSO w Monachium, Staatsoper w Hamburgu, Staatsoper w Stuttgarcie, Operze San Francisco, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie i Teatro Real Madrid, w operach w Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Strasburgu, Bilbao i Lizbonie, na festiwalach w Bayreuth, Salzburgu i Bregencji.
Jego szeroki repertuar obejmuje pierwszoplanowe partie basowe w operach od Mozarta, Verdiego, Straussa i Wagnera do Albana Berga i kompozytorów współczesnych.
Współpracował ze znanymi dyrygentami, takimi jak: Kiriłł Pietrenko, Gerd Albrecht, Helmuth Rilling, Hartmut Haenchen, Daniel Harding, Christoph von Dohnányi, Edo de Waart, Ingo Metzmacher, Donald Runnicles.
Ponadto Friedemann Röhlig intensywnie poświęca się repertuarowi kameralnemu, wykonując pieśni i biorąc udział w koncertach estradowych. Jego muzyczną karierę dokumentują liczne nagrania dla radia i telewizji oraz płyty CD.
Oprócz pracy artystycznej zawsze zajmował się pedagogiką. Swoją działalność na tym polu rozpoczął w konserwatorium w Lipsku, od 2009 jest profesorem śpiewu w konserwatorium w Hochschule für Musik Karlsruhe.

 

Współfinansowane przez Unię Europejską

 

Mistrzowski kurs wokalny z FRIEDEMANNEM RÖHLIGIEM