Spektakle i filmy tańca

22 października 2022, sobota, godz. 19.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznejw Łodzi, ul. Żubardzka 2a
bilety: 20 zł

   
 • Bilety dostępne są na portalu Evenea KUP BILET

Materia zaprasza na pokazy spektakli i filmów tańca w piątek 21.10 i w sobotę 22.10 Materia i M4Culture Foundation pokażą w piątek 7 wyjątkowych filmów tańca, w tym filmy nagrodzone w konkursie Mov(i)e Flow - Polish Dance Film Showcase and Mentoring. Laureaci wybrani spośród ponad 80 filmów tańca otrzymali wsparcie w zgłoszeniu i promocji na najważniejszych festiwalach filmu tańca na świecie. W piątek odbędzie się także pokaz choreografii Uśpieni w zdarzeniach w choreografii Anny Sawickiej-Hodun, który Materia zaprosiła po festiwalu Hip Hop w Teatrze oraz przedpremierowy pokaz work in progress choreografii Jacka Owczarka z udziałem Vity Vaskiv i Ulyany Zaruby. Wstęp na piątkowe wydarzenia w Ogrodach Geyera jest bezpłatny.

W sobotę Materia zaprosi do Sali Koncertowej Akademii Muzycznej na pokaz dwóch spektakli: „Bodily Suited Reclaimed” w choreografii Jacka Łumińskiego i „One Hundred Falls” w choreografii Ilony Gumowskiej i Jacka Łumińskiego. Bilety w cenie 20 zł do kupienia na portalu evenea.pl

HARMONOGRAM
 • 19.00Bodily Suites Reclaimed (20 min)
 • przerwa 15 min
 • 19.35One Hundred Falls (45 min)

Bodily Suites Reclaimed
fot. Arkadiusz Ławrywianiec

One Hundred Falls
fot. Katarzyna Machniewicz

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operator: Materia, partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury w Łodzi oraz Urząd Miasta Łodzi

materia

 

BODILY SUITES RECLAIMED

 • choreografia – Jacek Łumiński
 • taniec – Angelika Karal, Łukasz Zgórka, Sebastian Wiertelak

Spektakl powstał w odpowiedzi na pandemiczna izolację.

Wiesz co znaczy iść krok za krokiem
w cieple gwiazd?
Wiesz, że istniejemy?
Zapomniałeś kluczy
do Królestwa
Urodziłeś się już i żyjesz?

Jim Morrison

CHOREOGRAF

JACEK ŁUMIŃSKI
Choreograf, założyciel, dyrektor Śląskiego Teatru Tańca w latach 1991–2013. Kierownik Zakładu Tańca na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 3 lat tworzy program Przestrzeni Sztuki Katowice. W 2008 po uzyskaniu tytułu doktora sztuk teatralnych PWST (obecnie AST) w Krakowie, został dziekanem WTT w Bytomiu. Współpracuje z instytucjami edukacyjnymi i artystycznymi w kraju i za granicą, m.in. w USA, Kanadzie, Chinach, Hong Kongu, Singapurze i Izraelu, gdzie prowadzi wykłady/warsztaty w dziedzinie tańca, antropologii kultury, roli sztuki w przemianach.

 

ONE HUNDRED FALLS

 • koncepcja – Jakub Mędrzycki
 • choreografia – Jakub Mędrzycki, Ilona Gumowska
 • wykonanie – Ilona Gumowska
 • muzyka – Marta Forsberg, Gieorgij Puchalski
 • produkcja – Krakowski Teatr Tańca

Premiera miała miejsce w Krakowie w ramach festiwalu Rollercoaster. Młodzi kreatorzy wrażeń realizowanego przez Krakowski Teatr Tańca przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

„One Hundred Falls” to spektakl solowy, który mimo minimalistycznej formy w sposób kompleksowy łączy ze sobą ruch, słowo, światło i wyjątkowe kompozycje muzyczne.

Upadają cywilizacje, upadają kultury, upadają autorytety, upadamy moralnie, upadamy fizycznie. Wydaje się, że cała historia ludzkości złożona jest z nagłych upadków takich jak wojny czy przewroty, ale również tych powolnych i ignorowanych jak katastrofa klimatyczna. Trudno rozróżnić kiedy upadek jest tragedią, a kiedy nową możliwością. W tej sinusoidzie po której płyniemy, zawsze skupiamy się na najbardziej skrajnych odchyleniach. Rzadko zauważamy to co jest pomiędzy. Lot, którego doświadczamy pokazuje nam zupełnie inną rzeczywistość. Świat, w którym w końcu możemy zwolnić i my stajemy się wolni. Każdy krok jest kontrolowanym upadkiem i każdy kolejny nagłym powstawaniem. Upada 206 kości i ok. 640 mięśni pomaga nam się podnieść. Już od momentu prenatalnego nasz rozwój ukierunkowany jest na stworzenie konstrukcji. To ona pozwala nam stać prosto i konsekwentnie odpychać się przed tym, co nieuniknione. W końcu to upadek jest jej przeznaczeniem. To często rozpad/rozkład daje możliwość ruchu i interakcji.

CHOREOGRAFOWIE

JAKUB MĘDRZYCKI
Tancerz, choreograf, pedagog tańca. Od 11 roku życia związany był z zespołem tańca nowoczesnego Caro Dance. Absolwent Akademii Artystycznej Codarts w Rotterdamie (NL). W latach 2015 – 2019 członek szwedzkiego teatru tańca Norrdans, gdzie pracował z takimi choreografami jak: Jo Stromgren, Fernando Melo, Yossi Berg & Odded Graf, Mari Carassco, Peter Svensson, Lenka Vagnerova. Tworzy autorskie spektakle w Polsce, Niderlandach i Szwecji. Członek kolektywu United Limbs i norweskiej grupy Jo Stromgren Kompani.

ILONA GUMOWSKA
Tancerka, choreografka, pedagog tańca, psycholog. Absolwentka Instytutu Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, obecnie wykłada na tej uczelni. Występowała na wielu polskich i zagranicznych scenach, w tym: w Teatrze ROZBARK w Bytomiu, Royal Opera House w Bombaju, w belgijskiej operze La Monnaie, Theater an der Wien w Wiedniu, Królewskiej Operze w Sztokholmie. W 2017 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem Tańca Zawirowania w Warszawie, a od roku 2018 występuje na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.