Spektakle i filmy tańca

21 października 2022, piątek, godz. 18.00
Instytut Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi
Ogrody Geyera, ul. Piotrkowska 293/305, Łódź
wstęp wolny

Materia zaprasza na pokazy spektakli i filmów tańca w piątek 21.10 i w sobotę 22.10 Materia i M4Culture Foundation pokażą w piątek 7 wyjątkowych filmów tańca, w tym filmy nagrodzone w konkursie Mov(i)e Flow - Polish Dance Film Showcase and Mentoring. Laureaci wybrani spośród ponad 80 filmów tańca otrzymali wsparcie w zgłoszeniu i promocji na najważniejszych festiwalach filmu tańca na świecie. W piątek odbędzie się także pokaz choreografii Uśpieni w zdarzeniach w choreografii Anny Sawickiej-Hodun, który Materia zaprosiła po festiwalu Hip Hop w Teatrze oraz przedpremierowy pokaz work in progress choreografii Jacka Owczarka z udziałem Vity Vaskiv i Ulyany Zaruby. Wstęp na piątkowe wydarzenia w Ogrodach Geyera jest bezpłatny.

W sobotę Materia zaprosi do Sali Koncertowej Akademii Muzycznej na pokaz dwóch spektakli: „Bodily Suited Reclaimed” w choreografii Jacka Łumińskiego i „One Hundred Falls” w choreografii Ilony Gumowskiej i Jacka Łumińskiego. Bilety w cenie 20 zł do kupienia na portalu evenea.pl

HARMONOGRAM

godz. 18.00 - pokaz filmów tańca Mov(i)e Flow

  • „Unframed” w reż. Pawła Zawadzkiego, prod. Aleksandra Machnik, nagradzany film który przetarł szlaki dla polskiego kina tańca na międzynarodowe festiwale
  • „Kambium” Agnieszki Sikorskiej, który zainspirował nas do stworzenia programu wspierania polskich filmów tańca zagranicą
  • Laureaci Mov(i)e Flow – Polish Dance Film Showcase and Mentoring 2021:
  • „Escape room” Anny Bajjou
  • „Szpule” Marii Bijak
  • „Manifest kobiety żywej” Agnieszki Borkowskiej
  • „You wanted rivers” Magdaleny Zielińskiej
  • „Plankton vol.1” Natalii Wilk

You wanted rivers

godz. 19.00 – pokaz spektaklu

  • „Uśpieni w zdarzeniach” w choreografii Anny Sawickiej-Hodun, przedpremierowy pokaz work in progress choreografii Jacka Owczarka z udziałem Vity Vaskiv i Ulyany Zaruby

Uśpieni w zdarzeniach
fot. Emilia Rogalska

Projekt Mov(i)e Flow - Polish Dance Film Showcase and Mentoring realizowany jest od 2021 przez M4Culture Foundation Aleksandry Machnik przy współpracy z Instytut Adama Mickiewicza, dofinansowany ze środków Ministra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami projektu są Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz w ramach programu Przestrzenie Sztuki: Materia / Łódź oraz Kielecki Teatr Tańca – Polish Contemporary/Jazz Ballet. Współpraca taniecmovie.pl

 
DOSTĘPNOŚĆ

Filmy w większości nie zawierają dialogów, w programie dwa filmy zawierają elementy nagości, umieściliśmy je na końcu pokazu, uprzedzimy o tym fakcie publiczność. Spektakle bez dialogów, nie zawierają scen nagości, stroboskopu, nie posiadają ograniczeń wiekowych. Wyjątkiem jest spektakl One Hundred Falls (22.10), który zawiera elementy nagości oraz monolog w języku polskim na początku spektaklu Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na wysokim 1 piętrze niestety bez windy. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział aktywnie lub w roli obserwatora/ki prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Wydarzenia odbywają się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany ze środków Ministra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operator: Materia, partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury w Łodzi oraz Urząd Miasta Łodzi.

materia

 

SPEKTAKLE

UŚPIENI W ZDARZENIACH
Inspiracją do powstania choreografii był wiersz „Świat Sen” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz propozycje interpretacyjne tancerzy ulicznych - Wiktora Klimaszewskiego, Jarosława Piętki i Kamila Matuszewskiego.
Twór­czość Baczyńskiego mia­ła two­rzyć nową, doj­rza­łą po­sta­wę wo­bec woj­ny, oku­pa­cji, agresji i krzywdy przeżywanej przez młode pokolenia w tamtym czasie. Autor pi­sał w kon­wen­cji sym­bo­licz­nej i oni­rycz­nej, przemawiając w cen­trum apo­ka­lip­tycz­ne­go „tu i te­raz”. Po­ru­szał pro­ble­my uni­wer­sal­ne i po­nad­cza­so­we, pi­sząc w imie­niu tak swo­im, jak i swe­go po­ko­le­nia.
Choreografia Anny Sawickiej-Hodun to spotkanie tancerzy z różnych światów tańca ulicznego, tańca współczesnego, breakdance’u, performance’u, którzy ruchem, gestem oraz rytmem interpretują wiersz. Muzykę stworzył Wiktor Klimaszewski, jeden z tancerzy, usłyszycie także muzykę wybitnego kompozytora i producenta Murcof.

PRZEDPREMIEROWY POKAZ WORK IN PROGRESS CHOREOGRAFII JACKA OWCZARKA
Publiczność będzie miała okazję obejrzeć przedpremierowy pokaz pracy nad nowym spektaklem Jacka Owczarka. Duet zatańczą Vita Vaskiv i Ulyana Zaruba. Choreograf tworzy krótką formę, która wraz z dwoma innymi zostanie pokazana 23.11 w Materii. Muzykę do spektaklu tworzy Pimon Lekler.

 

CHOREOGRAFOWIE

ANNA SAWICKA-HODUN
Choreograf, tancerz, pedagog, reżyser ruchu. Tworzy ruch sceniczny współpracując z reżyserami, aktorami teatrów instytucjonalnych oraz teatrów niezależnych. Wielokrotnie doceniona za prace choreograficzne podczas festiwali tańca ulicznego o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Zasiadała w jury podczas prestiżowych wydarzeń tanecznych w kraju. Organizuje cykliczne warsztaty z dramaturgii i kompozycji tańca WAYS OF BEING. Reżyseruje ruch na potrzeby produkcji filmowych i reklamowych.

JACEK OWCZAREK
Choreograf, pedagog, dyrektor Materii, kierownik Instytutu Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczy tańca współczesnego, kontakt improwizacji, improwizacji i dramaturgii tańca. Tworzy autorskie choreografie oraz ruch sceniczny dla teatrów dramatycznych. Tworzył ruch sceniczny i występował w przedstawieniach teatralnych m.in. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Nowym w Łodzi. Jego autorskie spektakle takie jak Reakcje czy Zdarzenia / Pracownia Fizyczna, SzaZa i Goście pokazywane były na wielu festiwalach w Polsce i Europie.