20 października 2022, czwartek, godz. 18.00
Sala 12, Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32
wstęp wolny

wykonawca:

  • Robert Marat – fortepian

program:

  • Johann Sebastian Bach/Ferruccio BusoniPreludium g-moll Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659
  • Johann Sebastian Bach/Myra HessPreludium G-dur, Jesus bleibet meine Freude
  • Wolfgang Amadeus MozartV Sonata G-dur KV 283
  • Ignacy Jan PaderewskiMenuet G-dur op. 14 nr 1
  • Ignacy Jan PaderewskiWariacje A-dur op. 16 nr 3
  • Karol SzymanowskiEtiuda b-moll op. 4 nr 3
  • Karol Szymanowski – 10 Etiud z op. 33 nr 1-10
  • Fryderyk Chopin – 6 Etiud z op. 10 nr 1, 4, 7, 9, 11, 12

 

ROBERT MARAT

Robert Marat Pianista i pedagog, od października 2017 roku profesor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Wychowanek szkół muzycznych w Białymstoku, które ukończył pod kierunkiem Heleny Frankiewicz – uczennicy Aleksandra Michałowskiego. Dyplom pianistyczny uzyskał w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego w 1988 roku. Studiował również kameralistykę u prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej, a także grę na organach i klawesynie.
Jest laureatem konkursów pianistycznych, m.in. Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi w 1987 roku oraz wielu nagród w zakresie muzyki kameralnej.
Przez 29 lat pracował w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2012 roku uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. Prowadził klasę fortepianu na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2002-2007). W latach 1997-2009 współpracował z Mozarteum w Salzburgu. Przez szereg lat pracował jako nauczyciel, początkowo w Liceum Muzycznym w Katowicach, a później w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Prowadzi liczne kursy, konsultacje, wykłady, zasiada w jury konkursów dla dzieci i młodzieży.
Od czasu Konkursu im. Karola Szymanowskiego w 1987 r. często pojawia się na estradach koncertowych Łodzi. W Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów uzyskał kwalifikacje I stopnia w 1997 roku. Recenzentami w przewodach pianistycznych byli m.in. prof. Tadeusz Chmielewski i prof. Anna Wesołowska-Firlej. Jako kameralista współpracował z wybitnymi śpiewakami związanymi z łódzkim środowiskiem artystycznym: Delfiną Ambroziak, Urszulą Kryger, Jadwigą Pietraszkiewicz, Tadeuszem Kopackim.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową, występuje z orkiestrami symfonicznymi jako solista, z recitalami pianistycznymi, jako kameralista często towarzyszy śpiewakom. Pojawiał się na prestiżowych festiwalach: Warszawska Jesień, Salzburger Festspiele. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i na płyty CD. Po raz pierwszy zarejestrował „zapomniane” utwory kompozytorów polskich: Aleksandra Michałowskiego, Raula Koczalskiego i Henryka Macury.
Inspiracje do pracy artystycznej czerpie z bliskiego kontaktu z przyrodą, czynnie uprawia wspinaczkę wysokogórską i żeglarstwo.

 

Sonaty fortepianowe Wolfganga Amadeusa Mozarta