Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego, przygotowana z inicjatywy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, to projekt, o którym środowisko twórczyń i twórców mówi od lat. Ma ona na celu polepszenie sytuacji artystów w Polsce. Systemowe zmiany mają zapewnić artystom zawodowym znacznie łatwiejszy dostęp do programu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, a także wiele innych benefitów.

Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego w założeniach jej autorów definiuje grupę zawodową artystów i cywilizuje warunki pracy artystycznej, zapewniając systemowy dostęp do ZUS i NFZ oraz dostosowując szereg rozwiązań – np. podatkowych – do specyfiki pracy artystów.

Aby ją przybliżyć, w lipcu rozpoczęła się kampania społeczna „Wykluczeni”. Wzięły w niej udział trzy zawodowe artystki: konserwatorka sztuki, instrumentalistka specjalizująca się w grze na instrumentach tradycyjnych oraz tancerka baletowa. W trwającej drugiej części kampanii po raz kolejny głos zabierają artyści. Tym razem są nimi garncarz kultywujący rodzinną tradycję zapoczątkowaną 200 lat temu oraz młody pianista koncertujący z powodzeniem na jazzowych scenach muzycznych. Kampania ma na celu zwiększenie w społeczeństwie świadomości istnienia problemów napotykanych przez polskich artystów oraz przypomnienie, jak różnorodne jest ich środowisko. Filmy można obejrzeć na kanale YouTube Artysta Zawodowy.

 
W sierpniu projekt Ustawy otrzymał pozytywną opinię Komitetu Rady Ministrów. Postępy w pracach legislacyjnych można śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt ustawy znajduje się na stronie artystazawodowy.pl, gdzie można również wyrazić swoje poparcie dla projektu. Żeby Ustawa została uchwalona przez Sejm, konieczne jest szerokie wsparcie ze strony środowiska artystów.

     
  • Wyraź swoje poparcie dla projektu ustawy przejdź