Na 7th International Flute Competition Banska Bystrica „FLAUTIADA 2022” nasze studentki otrzymały następujące nagrody w 5. kategorii :

 • Emilia Reske z klasy fletu dr hab. Eweliny Zawiślak, prof. AM oraz dr Joanny Woszczyk-Garbacz – I nagroda oraz dwie nagrody specjalne w postaci koncertu w ramach cyklu muzyki kameralnej Filharmonii Słowackiej w sezonie 2022/2023 oraz stypendium na kursy mistrzowskie Visegrad Youth Music Academy 2023 w Pezinoku.
 • Aleksandra Rus z klasy fletu dr hab. Eweliny Zawiślak, prof. AM – II nagroda
 • Studentkom towarzyszyła przy fortepianie mgr Paulina Urbankowska.

Konkurs organizowany przez Občianske združenie Flautiada, Pro-Konzervatórium, n .f. Banská Bystrica oraz Fakulta múzických umení – Akadémia umení v Banskej Bystrici odbywał się w dniach 23-26 czerwca 2022 w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja).

 
***
 

Na III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Bajkowej w Łęcznej nasza studentka Paulina Prychożdenko z klasy śpiewu musicalowego mgr. Marcina Jajkiewicza zajęła 1 miejsce. Organizatorem konkursu było Centrum Kultury w Łęcznej, a przesłuchania finałowe odbyły się 18 czerwca 2022 w Amfiteatrze Miejskim.

 
***
 

Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi pod kierownictwem dr. hab. Dawida Bera, prof. AM zdobył w kategorii chórów mieszanych Złoty Dyplom i Nagrodę specjalną za walory brzmieniowe Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Oddział Kujawsko-Pomorski, reprezentowanego przez prezesa Janusza Staneckiego w IV Ogólnopolskim Konkursie i Festiwalu Chóralnym „Musica in Urbe” w Bydgoszczy. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie „Chór Kameralny Akolada” odbyło się w dniach 18-19 czerwca 2022 r. w Bydgoszczy.

 
***
 

Szymon Raczkowski, tegoroczny dyplomant z klasy śpiewu operowego prof. dr. hab. Piotra Micińskiego, został laureatem I nagrody w kategorii bas/baryton w Turnieju Polskich Akademii Muzycznych – Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Romualda Tesarowicza. Wyniki ogłoszono w ramach Koncertu Laureatów 15 czerwca 2022 roku. Organizatorem wydarzenia był Teatr Wielki w Łodzi.

 
***
 

Stypendium twórcze i artystyczne Miasta Zielona Góra na rok 2022 otrzymała Iga Drąg – studentka naszej Uczelni, która kształci się w klasie saksofonu prof. dr. hab. Pawła Gusnara. Uroczysta gala wręczenia dyplomów odbędzie się 22 czerwca 2022 roku.

 
***
 

W Plebiscycie Edukacyjnym 2021, organizowanym w maju 2022 roku przez Redakcję "Dziennika Łódzkiego", Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi została wyróżniona III nagrodą w kategorii Uczelnia Roku Województwa Łódzkiego.

 
***
 

Pod koniec maja 2022 roku studentka Izabela Żuber, decyzją Zarządu Województwa Łódzkiego, została laureatką stypendiów artystycznych w kategorii „uczeń” Marszałka Województwa Łódzkiego w 2022 roku. Klarnecistka uczy się w klasie dr. hab. Roberta Stefańskiego. Stypendia przyznawane były przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

 
***
 

Studentki I roku Choreografii z Instytutu Choreografii i Technik Tańca: Berenika Woś, Zuzanna Grygo, Natalia Feret, Jagienka Szatkowska, Julia Drygas, Mariola Dubiel oraz Malwina Świstoń podczas VI Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego CODA we Włocławku zdobyły nagrodę za choreografię pt. „Falanga” zrealizowaną w ramach przedmiotu elementy techniki Graham prowadzonego przez Annę Wytych Wierzgacz.
Ponadto studentka Aleksandra Kępińska z zespołem „DNA” otrzymali nagrodę Grand Prix za choreografię "Sin", autorstwa Aleksandry Kępińskiej. Organizatorem konkursu jest Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku.

 
***
 

Podczas tegorocznej edycji „Studenckiej Wiosny Teatralnej” w Lublinie (18–21 maja) spektakl dyplomowy studentów Katedry Musicalu Akademii Muzycznej w Łodzi zdobył dwie nagrody. „Przesilenia” w reżyserii Kingi Pudełek i Huberta Fiebiga otrzymały Grand Prix Festiwalu za „umiejętne połączenie tradycji ludowej ze współczesnym językiem teatralnym oraz odnalezienie atrakcyjnej formy plastycznej”. Dodatkowo Jagoda Stanicka, odpowiedzialna za muzykę do przedstawienia, została wyróżniona „za odważną fuzję muzyki tradycyjnej ze współczesnymi gatunkami”. „Studencka Wiosna Teatralna” to ogólnopolski festiwal teatrów studenckich, organizowany przez Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

 
***
 

Michał Balas – student z klasy wiolonczeli prof. dr. hab. Stanisława Firleja wywalczył pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie dzieła maltańskiego kompozytora na Classic Strings Violin and Cello International Competition w Dubaju. Wyniki ogłoszono 19 maja 2022 roku. Konkurs organizowany był w dniach 9-18 maja 2022 roku przez SAMIT Event Group z siedzibą w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

 
***
 

Studentka Karolina Kijak z klasy śpiewu musicalowego mgr. Marcina Jajkiewicza zajęła III miejsce na 22. Ogólnopolskim Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy, organizowanym w dniu 15 maja 2022 przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy.

 
***
 

Student Bartosz Paradowski z klasy altówki prof. dr hab. Jolanty Kukuły-Kopczyńskiej zdobył III miejsce na V Międzyuczelnianym Konkursie Altówkowym w Poznaniu w kategorii studia licencjackie. Na tym samym konkursie za wyjątkowy wkład w interpretację dzieła muzycznego wyróżniony został pianista Tomasz Kaszuba. Konkurs odbywał się w dniach 14-15 maja 2022, organizowany był przez Polskie Towarzystwo Altowiolowe oraz Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

 
***
 

Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi przyznała dr. Tomaszowi Szczepanikowi wyróżnienie Łódzkie Eureka 2021 w kategorii Sztuka za zajęcie III miejsca na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Mieczysława Karłowicza za kompozycję Rumori na orkiestrę symfoniczną (Szczecin, 2021) oraz I miejsca na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Art and Violence za kompozycję Gaslighting na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (Kraków, 2021). Honorową statuetkę wręczono podczas uroczystej inauguracji XXI Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi w dniu 9 maja 2022 roku.

 
***
 

Podczas International Music Competition OPUS 2022 w Krakowie nasi studenci otrzymali następujące nagrody:

 • w kategorii skrzypce:
  Sylwia Marut - I miejsce
  Marta Dettlaff - I miejsce
  Anna Bodziak - wyróżnienie
 • w kategorii flet:
  Marika Kostecka - I miejsce
  Aleksandra Rus - III miejsce
 • w kategorii klarnet:
  Izabela Żuber - III miejsce
 • w kategorii trąbka:
  Mateusz Woch - certyfikat
  Agnieszka Pisarek - certyfikat
 • w kategorii perkusja:
  Julia Tymanowska – III miejsce
  Patrycja Urbańska - wyróżnienie
 • w kategorii zespoły kameralne:
  – duo klarnetowe Jakub Kubat oraz Izabela Żuber - wyróżnienie
  – kwartet fletowy Katarzyna Nowicka, Milena Zazoniuk, Alina Spyrka, Gabriela Kuźma – wyróżnienie

Konkurs rozstrzygnięto 9 maja 2022 roku.

 
***
 

Izabela Żuber, studentka z klasy dr. hab. Roberta Stefańskiego zdobyła I nagrodę na 13th World Open Music Competition w Serbii. Studentce przy fortepianie towarzyszył dr Radosław Stefański. Konkurs rozstrzygnięto 5 kwietnia 2022.

 
***
 

Sylwia Marut, studentka z klasy skrzypiec dr. hab. Łukasza Błaszczyka, prof. AM i dr Dominiki Przech, została laureatką I nagrody na King’s Peak International Music Competition (USA). Konkurs rozstrzygnięto 4 maja 2022 roku. Skrzypaczce przy fortepianie towarzyszył pianista dr Mateusz Piechnat.

 
***
 

30 kwietnia 2022 roku ogłoszono wyniki 13th International Interpretative Competition for Wind Instruments Brno 2022. Wśród wyróżnionych znaleźli się studenci naszej Uczelni:

 • III nagrodę otrzymał Jerzy Swianiewicz z klasy trąbki prof. dr. hab. Igora Cecocho
 • wyróżnienia trafiły do Filipa Reczulskiego z klasy dr. hab. Konrada Bonińskiego oraz Mateusza Wocha z klasy prof. dr. hab. Igora Cecocho

Wydarzenie było organizowane przez Association of the Interpretative Competition for Wind Instruments Brno, z.s.

 
***
 

Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi pod dyrekcją dr. hab. Dawida Bera, prof. AM na XXV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie zdobył Złoty Dyplom w kategorii chórów akademickich. Ponadto zespół wyróżniono nagrodą specjalną za najlepszą prezentację utworu z towarzyszeniem fortepianu (chór wykonał kompozycję "Mòdlëtwa ò usmièwk" Anny Rocławskiej-Musiałczyk). Chórowi Kameralnemu przy fortepianie towarzyszyła mgr Rui Liu. Konkurs był organizowany przez Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta oraz Filharmonię Kaszubską – Wejherowskie Centrum Kultury. O wynikach poinformowano 23 kwietnia 2022 roku.

 
***
 

23 kwietnia 2022 roku zakończył się VI Ogólnopolski Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych "Przygrywka" w Toruniu. Nagrodę dla najlepszego egzaminu, za spektakl "Spakowałam cię. Tak jak lubisz, mamo" w reżyserii dr. hab. Marka Rachonia otrzymały Akademia Muzyczna w Łodzi oraz Szkoła Aktorska Teatru Śląskiego w Katowicach. Ponadto jury przyznało nagrody specjalne i wyróżnienia dla studentów Instytutu Wokalistyki Estradowej naszej Uczelni - Sylwii Wysockiej za wokalizy i wykonanie piosenki "Mamasza" i Jakuba Anusiewicza za wykonanie piosenki "Na kulawej naszej barce". Wydarzenie zorganizował Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu.

 
***
 

Karolina Kijak, studentka I roku studiów II stopnia specjalności musical z klasy śpiewu mgr. Marcina Jajkiewicza, zdobyła I nagrodę w 3rd International Online Music Contest "Musicland" w Bitoli (Macedonia) w kategorii "Film Music, Cabaret & Musical". W ramach nagrody studentka otrzymała zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal "Musicland" w Macedonii. Konkurs był organizowany przez Stowarzyszenie Sztuki Toniego Aleksowskiego. Wyniki ogłoszono 20 kwietnia 2022 roku.

 
***
 

Studenci Bartosz Paradowski (klasa altówki prof. dr hab. Jolanty Kukuły-Kopczyńskiej) oraz Piotr Wróblewski (klasa altówki dr hab. Róży Wilczak, prof. AM) zdobyli odpowiednio II i III nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym Muzyki Polskiej im. Zbigniewa Friemana. Konkurs odbywał się w dniach 11-13 kwietnia 2022 roku w Bydgoszczy, a jego organizatorem było Polskie Towarzystwo Altowiolowe.

 
***
 

W dniach 8-9 kwietnia 2022 roku rozstrzygnięto 10. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Aktorskiej, Filmowej i Musicalowej „PIOSENKA W MELONIKU” w Rzeszowie. Szymon Kuśmierczak, student wokalistyki estradowej z klasy dr Moniki Malec-Piotrowskie zajął III miejsce w kategorii 19+. Organizatorami konkursu były Kultura w Rzeszowie oraz Rzeszowski Dom Kultury.

 
***
 

W dniach 8-9 kwietnia 2022 roku miały miejsce X Piotrkowskie Spotkania Fletowe, podczas których nasi studenci zdobyli nagrody. W kategorii Solista II nagroda przypadła Marii Plucie (klasa prof. dr. hab. Antoniego Wierzbińskiego/dr hab. Eweliny Zawiślak, prof. AM), a III Marice Kosteckiej (klasa prof. dr. hab. A. Wierzbińskiego/mgr. Mateusza Wojtkiwa). Alina Spyrka (klasa mgr. M. Wojtkiwa) oraz Zhiyu Wang (klasa prof. dr. hab. A. Wierzbińskiego) otrzymały wyróżnienia. W kategorii zespół kameralny natomiast, I nagrodę zdobył duet fletowy: Milena Zazoniuk, Małgorzata Mroziak klasa (dr hab. E. Zawiślak, prof. AM), a wyróżnienie otrzymały Weronika Olender, Zofia Dutkiewicz, Aleksandra Gaik (klasa mgr. M. Wojtkiwa). Organizatorem konkursu jest Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Piotrkowie Trybunalskim.

 
***
 

Na X Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie organizowanym w dniach 6-9 kwietnia 2022 roku wyróżnienia otrzymali studenci z klasy klarnetu dra hab. Roberta Stefańskiego – Izabela Żuber oraz Jakub Kubat w kategorii zespoły kameralne oraz ponownie Jakub Kubat w kategorii soliści (studentowi przy fortepianie towarzyszył dr Radosław Stefański). Organizatorami Festiwalu byli Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

 
***
 

Bartosz Jawor student III roku w specjalności kompozycja muzyki filmowej, został nagrodzony Stypendium Artystyczno-Twórczym przyznanym przez Zarząd Województwa Podkarpackiego na rok 2022. Student uczy się w klasie kompozycji prof. dr. hab. Marcina Stańczyka oraz w klasie kompozycji muzyki filmowej dr. hab. Bartosza Kowalskiego-Banasewicza. Jest również absolwentem klasy klarnetu dr. hab. Roberta Stefańskiego. Projekt stypendialny zakłada skomponowanie cyklu pieśni na głos i orkiestrę symfoniczną inspirowanego tekstami i melodiami ludowymi Podkarpacia. O przyznaniu wyróżnienia poinformowano w uchwale Zarządu Województwa z dnia 5 kwietnia 2022 roku.

 
***
 

Adrianna Zuchmańska, studentka z klasy śpiewu musicalowego dra hab. Briana Fentressa, prof. AM i mgr Marty Wilk zdobyła III miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Polskiej CZAS NA PIOSENKĘ organizowanym przez Żychliński Dom Kultury. Konkurs rozstrzygnięto 26 marca 2021 roku.

 
***
 

Marek Kądziela, pedagog naszej uczelni, a także kierownik Instytutu Instrumentalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej w Łodzi zdobył nagrodę Plastry Kultury 2021 w kategorii płyta roku za wydawnictwo "Jazz Ensemble". Organizatorem konkursu rozstrzygniętego w dniu 29 marca 2022 roku jest łódzki portal internetowy plasterlodzki.pl.

 
***
 

25 marca 2022 roku Fundacja DAAD zdecydowała się przyznać dofinansowanie na projekt wyjazdu organologicznego do północnych Niemiec w lipcu bieżącego roku dla studentów organów i muzyki kościelnej zrzeszonych w Organowym Kole Naukowym działającym przy Instytucie Klawesynu, Organów, Muzyki Kościelnej i Instrumentów Dawnych. Opiekunami Koła są mgr Radosław Kuliberda oraz mgr Łukasz Mosur. Organizatorem konkursu stypendialnego jest DAAD Polska, Przedstawicielstwo w Warszawie.

 
***
 

23 marca 2022 roku został rozstrzygnięty 5. Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego organizowany w ramach 34. Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów. Kompozycja Macieja Kabzy "The Infinity Mirror" na orkiestrę smyczkową (2022) została wyróżniona spośród 76 partytur nadesłanych z 28 krajów z całego świata. Organizatorem konkursu jest Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Krakowie.

 
***
 

Maja Korbiel, studentka z klasy śpiewu musicalowego dr. hab. Anny Dzionek-Kwiatkowskiej, prof. AM, zdobyła I nagrodę na I Międzyuczelnianym Konkursie Musicalowym organizowanym w dniu 21 marca 2022 roku przez Akademię Muzyczną im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu.
Na tym samym konkursie student Maciej Dzięgielewski z klasy śpiewu musicalowego mgr Marty Wilk otrzymał wyróżnienie.

 
***
 

19 marca 2022 roku rozstrzygnięto konkurs Blue Note Poznań Competition 2022 podczas którego studenci naszej uczelni zdobyli następujące nagrody: Mikołaj Kaniewski Trio w składzie: Jerzy Maj, Jan Szkudlarek oraz Mikołaj Kaniewski zdobyło II miejsce w kategorii zespoły instrumentalne, instrumentalno-wokalne. II miejsce, tym razem w kategorii solista-instrumentalista przypadło również Alanowi Kapołce, studentowi II roku studiów I stopnia perkusji jazzowej. Alan Kapołka uczy się w klasie dra Radosława Bolewskiego i mgra Adama Zagórskiego. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note w Poznaniu.

 
***
 

W marcu 2022 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w XIX edycji Programu Młoda Polska stypendium przyznano 102 osobom. Wśród laureatów znalazły się 2 nasze studentki: Marta Dettlaff (klasa skrzypiec prof. AM dra hab. Łukasza Błaszczyka i dr Dominiki Przech) oraz Agata Niewiadoma (klasa skrzypiec prof. AM dra hab. Łukasza Błaszczyka i mgr Sławomiry Wilgi).

 
***
 

Dr Piotr Scholz, wykładowca zatrudniony w Instytucie Instrumentalistyki Jazzowej, otrzymał Stypendium artystyczne Miasta Łodzi na rok 2022 w kategorii "Muzyka". Zwycięski projekt zakłada stworzenie nowego repertuaru dla Orkiestry Jazzowej Akademii Muzycznej w Łodzi, nad którą kierownictwo artystyczne sprawuje dr Scholz. O wynikach konkursu Urząd Miasta poinformował 14 marca 2022 roku.

 
***
 

Kompozytor, pedagog naszej Uczelni dr Tomasz Szczepanik z Katedry Edukacji Muzycznej zajął drugie miejsce za utwór inquietudine na flet altowy, perkusję i fortepian na II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "art and violence" Fundacji 2Act. Konkurs rozstrzygnięto w marcu 2022 roku.

 
***
 

2 marca 2022 roku ogłoszono wyniki London Classical Music Competition online. Nagrody za zdobycie drugiego miejsca otrzymały studentki naszej Uczelni:

 • duet Aleksandra Bednarz (śpiew) i Dagmara Hendzlik (fortepian) z klasy kameralistyki dr hab. Agaty Górskiej-Kołodziejskiej,
 • Wiktoria Prus z klasy skrzypiec prof. dr hab. Izabeli Ceglińskiej

Skrzypaczce towarzyszył pianista dr Marek Pająk.

 
***
 

I nagrodę w II International Music Competition CA Moderato online zdobyła Izabela Żuber z klasy klarnetu dr. hab. Roberta Stefańskiego. W zwycięskim nagraniu studentce towarzyszył pianista dr Radosław Stefański. Wyniki konkursu ogłoszono 28 lutego 2022 roku. Wydarzenie organizowała turecka organizacja Caspi Art Sanat ve Sanatsal Eğitim Hizmetleri TİC. LTD.ŞTİ.

 
***
 

22 lutego 2022 roku ogłoszono wyniki VIII Odin International Music Online Competition 2022. Wśród wyróżnionych znalazły się studentki naszej Uczelni:

 • I nagrodę otrzymała studentka specjalności musical Karolina Kijak z klasy śpiewu mgr. Marcina Jajkiewicza,
 • II nagroda trafiła do Pauliny Ligęzy z klasy harfy mgr Beaty Kamińskiej.

Wydarzenie było zorganizowane przez European Academic Artist Association.

 
***
 

20 lutego 2022 roku ogłoszono wyniki VI Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego w Turznie, który odbywał się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Jasińskiego, dyplom zdobywcy III nagrody trafił do rąk Jakuba Hanuszkiewicza, studenta I roku naszej Uczelni, który kształci się w klasie fortepianu prof. dr. hab. Roberta Marata.
Organizatorami konkursu są właściciele Pałacu Romantycznego w Turznie, Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Romantycznego w Turznie, Arpol Motor Company, Centrum Handlowe Bumar oraz Galeria Wnętrz AMC.

 
***
 

Katarzyna Leszek – studentka studiów II stopnia w specjalności choreografia z Instytutu Choreografii i Technik Tańca zdobyła wyróżnienie w Konkursie Choreograficznym na utwór do muzyki kompozytora polskiego, organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Konkurs został rozstrzygnięty 14 lutego 2022 roku.

 
***
 

Na 5th Nouvelles Étoiles – online music competition II nagrodę w kategorii zespoły zdobyli studenci oraz absolwenci naszej uczelni wchodzący w skład kwartetu smyczkowego: Aleksandra Pawlak – altówka, Andzelika Chorzempa – skrzypce, Daria Pacuda – skrzypce oraz Miłosz Mirowski – wiolonczela.
I nagrodę oraz nagrodę specjalną w kategorii skrzypce przyznano Sylwii Marut z klasy prof. AM dr. hab. Łukasza Błaszczyka i dr Dominiki Przech.
Z kolei II nagroda w kategorii harfa przypadła Paulinie Ligęzie z klasy harfy mgr Beaty Kamińskiej.
Konkurs organizowany przez Artima Association rozstrzygnięto 31 stycznia 2022 roku.

 
***
 

27 stycznia 2022 roku, w 266. rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusa Mozarta, ogłoszono wyniki szóstej edycji międzynarodowego konkursu online dla instrumentalistów i wokalistów "Best Mozart Performance" w Londynie (Wielka Brytania). I nagroda trafiła do Sylwii Marut z klasy skrzypiec prof. AM dr. hab. Łukasza Błaszczyka i dr Dominiki Przech. Skrzypaczce towarzyszyła pianistka dr Sylwia Michalik.

 
***
 

20 stycznia 2022 roku rozstrzygnięto wyniki I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Małopolska 2021. Wśród nagrodzonych znaleźli się studenci i studentki naszej Uczelni:

 • I nagrodę otrzymała Sylwia Marut z klasy skrzypiec prof. AM dr. hab. Łukasza Błaszczyka i dr Dominiki Przech,
 • III nagroda trafiła do Leny Nowakowskiej z klasy klawesynu prof. dr hab. Ewy Piaseckiej i dr hab. Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej,
 • wyróżnieniem nagrodzono Jakuba Kubata z klasy klarnetu dr. hab. Roberta Stefańskiego,
 • Grand Prix konkursu zdobyło Polish Violin Duo, w którego skład wchodzi Marta Gidaszewska i mgr Robert Łaguniak, doktorant I roku Szkoły Doktorskiej.

Sylwii Marut przy fortepianie towarzyszyła dr Sylwia Michalik, a Jakubowi Kubatowi - dr Radosław Stefański. Organizatorami konkursu są Prywatne Profesjonalne Konserwatorium Muzyczne II stopnia w Tuchowie oraz Stowarzyszenie Promujące Młodych Artystów.

 
***
 

Spośród 26 prac nadesłanych na konkurs, którego przedmiotem był muzyczny motyw przewodni Europejskich Igrzysk Akademickich European Universities Games 2022 w Łodzi, wyłoniono kompozycję Bartosza Grzelaka, studenta specjalności klarnet. Jury wybrało również dwa dżingle Igrzysk, które stworzyli: Wiktor Kuna (specjalność kompozycja muzyki filmowej) oraz, ponownie, Bartosz Grzelak. Komisja konkursowa obradowała w składzie: dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, prof. AM (przewodnicząca), prof. dr hab. Urszula Kryger, prof. dr hab. Marcin Stańczyk, dr hab. inż. Witold Pawłowski, prof. PŁ oraz inż. Dominik Leżański. Wyniki ogłoszono 10 stycznia 2022 roku.

 
***
 

Studentka specjalności saksofon – Zuzanna Zajda zdobyła złoty medal na International Youth Music Competitions w Atlancie (Stany Zjednoczone) w kategorii Woodwind Collegiate. Studentka uczy się w klasie saksofonu prof. dra hab. Pawła Gusnara. Konkurs rozstrzygnięto w grudniu 2021 roku.

 
***
 

Sylwia Marut, studentka z klasy skrzypiec dr. hab. Łukasza Błaszczyka, prof. AM i dr Dominiki Przech, została laureatką I nagrody na 12th World Open Music Competition w Belgradzie (Serbia). Wyniki ogłoszono 20 grudnia 2021 roku. Konkurs był organizowany przez European Association of Music Educators and Performers & Producer Agency MIR Production.

 
***
 

W grudniu 2021 roku mgr Ayham Hammour, absolwent studiów doktoranckich z klasy fortepianu prof. dr. hab. Mariusza Drzewickiego, otrzymał wysokie lokaty na dwóch międzynarodowych konkursach online. Jury 3°France Music Competition przyznało mu II nagrodę (wyniki konkursu ogłoszono na początku miesiąca), a Jury International Clara Schumann Competition 2021 – III nagrodę (konkurs rozstrzygnięto 21 grudnia 2021 roku). Pierwsze z wydarzeń było organizowane przez Stowarzyszenie Les Musicales du Centre, a drugie przez Europejskie Stowarzyszenie Muzyków Klasycznych.

 
***
 

Płyta „Andare Trio” zdobyła trzy złote medale w kategoriach: Best Instrumentalist CD, Best Chamber Music CD oraz Best Band CD podczas konkursu Music and Stars Awards. Wykonawcami na płycie są: dr hab. Agata Piotrowska-Bartoszek – obój, dr hab. Dorota Cegielska – fagot oraz dr hab. Tomasz Bartoszek, prof AM – fortepian. Konkurs rozstrzygnięto w grudniu 2021 roku.

 
***
 

7 grudnia 2021 roku Departament Szkolnictwa Artystycznego poinformował, że Szymon Raczkowski, student ostatniego roku specjalności wokalno-aktorskiej z klasy śpiewu prof. Piotra Micińskiego, został nagrodzony Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok akademicki 2021/2022 za wybitne osiągnięcia artystyczne.

 
***
 

W VIII Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego wyróżnienie otrzymał student Łukasz Różyło z klasy dr. hab. Krzysztofa Urbaniaka, prof. AM i dr. Karola Hilli. Wydarzenie odbywało się w dniach 6-7 grudnia 2021 roku w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

 
***
 

Studentka Zakładu Perkusji Patrycja Urbańska zajęła 3 miejsce w XVII Międzynarodowym Konkursie Wibrafonowym w Opolu. Konkurs odbywał się w dniach 19-21 listopada 2021 roku, a organizowany był przez Centrum Edukacji Artystycznej, Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. F. Chopina w Opolu oraz Polskie Stowarzyszenie Perkusyjne z siedzibą w Opolu.

 
***
 

Studentka specjalności musical Karolina Kijak z klasy śpiewu mgr. Marcina Jajkiewicza zdobyła wyróżnienie w XII Koneckim Przeglądzie Piosenki "Poezja w Piosence. Agnieszka i inni" (19 listopada 2021 r.) oraz II nagrodę w XII Przeglądzie Piosenki Filmowej i Musicalowej we Wrocławiu (27 listopada 2021 r.). Konkursy były organizowane kolejno przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich i Wrocławski Klub Anima.

 
***
 

W Ogólnopolskim Konkursie Klawesynowym "Wanda Landowska in memoriam" tytułem Finalistki została wyróżniona Lena Nowakowska – studentka z klasy prof. dr hab. Ewy Piaseckiej i dr hab. Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej.
Ponadto do Półfinału Konkursu zakwalifikowano Kamila Szymczakowskiego z klasy prof. dr hab. Ewy Piaseckiej. Wydarzenie odbyło się w dniach 22-25 listopada 2021 roku w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

 
***
 

Martyna Temporowicz (studentka IV roku wydziału sztuk scenicznych na specjalności musical z klasy śpiewu mgr Marcina Jajkiewicza) zdobyła I miejsce (Nagroda Ministra Obrony Narodowej) w kategorii soliści na XXV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego Hrubieszów 2021 oraz wyróżnienie Burmistrza Miasta Hrubieszowa.
Konkurs odbywał się w dniach 18-20 listopada 2021 roku, w ramach XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego – Hrubieszów 2021, realizowanego jako zadanie publiczne zlecone przez Ministra Obrony Narodowej Stowarzyszeniu „Bezpieczny Powiat Hrubieszowski” w partnerstwie z 2. Hrubieszowskim Pułkiem Rozpoznawczym im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz Hrubieszowskim Domem Kultury. Patronat Narodowy nad Festiwalem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

 
***
 

W dniu 15 listopada 2021 r. Zarząd Województwa Łódzkiego Uchwałą Nr 1054/21 przyznał nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepsze rozprawy i prace tematycznie związane z województwem łódzkim. Wśród wyróżnionych znalazła się absolwentka Wydziału Sztuk Scenicznych na kierunku Wokalistyka – Magdalena Cieślak – za pracę dyplomową „Wybrane problemy wykonawcze tytułowej partii w operze Bas Sheve Henocha Kona".

 
***
 

15 listopada 2021 ogłoszono wyniki 11. edycji konkursu dla najlepszych kół naukowych StRuNa, organizowanego przez Studencki ruch naukowy – StRuNa. Koło Naukowe Miłośników Opery zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii StRuNa-ART za realizację projektu „Z opery do Hollywood”.

 
***
 

W dniach 11-14 listopada 2021 roku na III Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie nasi studenci otrzymali następujące nagrody:

 • Sylwia Marut (klasa skrzypiec dr hab. Łukasza Błaszczyka oraz dr Dominiki Przech) – I miejsce w grupie IV oraz 2 specjalne nagrody: Nagrodę Specjalną Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana – Koncert podczas Letniego Festiwalu Jurajskiego oraz Nagrodę Specjalną – Koncert z Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży;
 • Krzysztof Pietkiewicz (klasa skrzypiec dr hab. Łukasza Błaszczyka) – IV miejsce w grupie IV
 • Agata Niewiadoma (klasa skrzypiec dr hab. Łukasza Błaszczyka oraz mgr Sławomiry Wilgi) – V miejsce w grupie IV
 • Katarzyna Andrzejczak (klasa skrzypiec mgr Sławomiry Wilgi) – wyróżnienie w grupie III

 
***
 

Bartosz Skibiński (student II roku studiów magisterskich z klasy dr. hab. Łukasza Błaszczyka, prof. AM) wygrał konkurs na II koncertmistrza Danish National Symphony Orchestra, DR Koncerthuset. Konkurs rozstrzygnięto w połowie listopada 2021 roku.

 
***
 

Studentka II roku studiów I stopnia Dagmara Karandys (klasa perkusji prof. dra hab. Piotra Sutta i mgr Eweliny Hajdy) zdobyła wyróżnienie na XVI Międzynarodowym Konkursie Gry na Zestawie Perkusyjnym „Young Drum Hero”.
Konkurs odbywał się online w dniach 9-10 października i 6-7 listopada 2021, a organizowany był przez Centrum Edukacji Artystycznej, Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. F. Chopina w Opolu oraz Polskie Stowarzyszenie Perkusyjne z siedzibą w Opolu.

 
***
 

W 3. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Koszewskiego jury przyznało I nagrodę (5000 PLN oraz wykonanie kompozycji podczas XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu) mgr Maciejowi Kabzie za utwór „In Varietate Unitas”.
Konkurs organizowany był przez Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Wyniki ogłoszono 5 listopada 2021 roku.

 
***
 

Na XXI Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych "Sanok 2021", organizowanych w dniach 22-23 października 2021 przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Sanoku im. Wandy Kossakowej przy współpracy z Sanockim Towarzystwem Muzycznym, Społeczną Szkołą Muzyczną II st. w Sanoku, Sanockim Domem Kultury i Stowarzyszeniem Akordeonistów Polskich nasi studenci zdobyli następujące nagrody:

 • III nagroda w kategorii V (studenci AM) – Krzysztof Bondar
  z klasy akordeonu prof. dr. hab. Zbigniewa Ignaczewskiego
 • wyróżnienie w kategorii V (studenci AM) – Marcin Konopka
  z klasy akordeonu prof. dr. hab. Zbigniewa Ignaczewskiego
 • wyróżnienie w kategorii V (studenci AM) – Jakub Sofiński
  z klasy akordeonu prof. dr. hab. Zbigniewa Ignaczewskiego i mgr. Aleksandra Stachowskiego

 
***
 

Skrzypaczka Marta Dettlaff z klasy dra hab. Łukasza Błaszczyka, prof. AM i dr Dominiki Przech zdobyła III nagrodę na Bach Solo Competition. Konkurs rozstrzygnięto w październiku 2021 roku.
Organizatorem Bach Solo Competition jest Fundacja Pro Cello.

 
***
 

Na 1st International BEL CANTO Online Singing Competition, organizowanym przez Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V., a rozstrzygniętym pod koniec września 2021 roku, nasi studenci zdobyli następujące nagrody:

 • I nagroda i nagroda specjalna za wysoki poziom wykonania – Jan Cieplik z klasy śpiewu prof. dr. hab. Włodzimierza Zalewskiego
 • II nagroda – Wojciech Dzwonkowski z klasy śpiewu prof. dr. hab. Włodzimierza Zalewskiego
 • II nagroda – Maciej Wągrocki z klasy śpiewu prof. dr. hab. Włodzimierza Zalewskiego

Ponadto prof. dr. hab. Włodzimierza Zalewskiego wyróżniono za wybitne zaangażowanie i doskonałe wyniki w nauczaniu, a pianistkę dr hab. Dobrochnę Jachowicz-Zakrzewską doceniono za wyjątkową kreację artystyczną i profesjonalne przygotowanie do konkursu.

 
***
 

Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi przyznała dr. Tomaszowi Szczepanikowi wyróżnienie Łódzkie Eureka 2020 w kategorii Sztuka za zajęcie I miejsca na International Competition Piano Trio za kompozycję Tessuto na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (Graz, Austria 2020) oraz za IV miejsca na The 9th Rivers Awards Composition Competition (RACC) za Tessuto 2 na erhu, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (Szanghaj, Chiny 2020). Honorową statuetkę wręczono kompozytorowi 18 października 2021 roku.

 
***
 

Prorektor do spraw artystycznych naszej Uczelni prof. dr hab. Urszula Kryger znalazła się wśród laureatek i laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla wybitnych postaci polskiej kultury. Wyróżnienie w kategorii "Edukacja artystyczna" zostało wręczone 14 października 2021 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.

 
***
 

W dniu 7 października 2021 roku na uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi Wojewoda Łodzi Tobiasz Bocheński w imieniu prof. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, wręczył naszym zasłużonym pracownikom odznaczenia resortowe i ministerialne, a mianowicie:

 • Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – prof. dr hab. Antoni Wierzbiński
 • Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – prof. dr hab. Sławomir Kaczorowski
 • Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – prof. dr hab. Cezary Sanecki
 • Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – prof. dr hab. Piotr Miciński
 • Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – mgr Małgorzata Myślińska

 
***
 

Wykładowca naszej Uczelni mgr Maciej Kabza został laureatem II nagrody oraz nagrody specjalnej od Hashtag Ensemble w ramach Konkursu Kompozytorskiego „Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2.1” w Stalowej Woli. Konkurs rozstrzygnięto 3 października 2021.

 
***
 

Pianistka zatrudniona na Wydziale Jazzu i Wokalistyki Estradowej mgr Marta Sobczak została uhonorowana Nagrodą Prezydent Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana Roku 2020. XXIX Wielka Gala Grand Prix Jazz Melomani, w czasie której wręczono wyróżnienie, odbyła się 15 października 2021 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi.