prof. dr hab. Agata Jarecka

Wiolonczelistka, ur. w Bydgoszczy w 1965 r. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie wiolonczeli prof. Stanisława Firleja (1989 r.) oraz klasy kameralnej prof. Bronisława Hajna i prof. Edwarda Przyłęckiego. Podczas studiów była członkiem łódzkiej orkiestry kameralnej „Pro Musica” pod dyrekcją Zbigniewa Friemana (1985 -1988). W 1988 r. otrzymała roczne stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatką Ogólnopolskich Przesłuchań Wiolonczelowych dla uczniów szkół muzycznych II st. w Elblągu (1984 r.), zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, w kategorii trio fortepianowe (1989 r.), uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium, w kategorii duet wiolonczela- fortepian (1996 r.). W latach 1983-1988 brała udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie pod kierunkiem prof. prof.: M. Sadlo (Praga), I. Monigettiego (Moskwa), K. Michalika (Warszawa), S. Firleja (Łódź), a w 1988 r. w Międzynarodowym Festiwalu Młodzieżowym w Bayreuth, w klasie kameralnej prof. U. Wiesla (Izrael).

Jako solistka, kameralistka i członek orkiestr koncertowała w Polsce i za granicą. W latach 1990–1993 była koncertmistrzem Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego w Sopocie, z którą odbyła liczne tournée koncertowe, m. in.: w Niemczech, Austrii, Holandii, Francji, Hiszpanii, Chinach. Jako solistka tego zespołu dokonała nagrań płytowych. W sezonie artystycznym 2000 /2001 była solistką orkiestry Opery NOVA w Bydgoszczy. Z zespołem tym uczestniczyła w tournée w Holandii i Niemczech, grając m.in. partie solowe w operach Nabucco i Traviacie Verdiego. Obecnie współpracuje jako kameralistka, m. in. z pianistami: C. Saneckim, A. Nawe, M. Swatowską, A. Przybylską, M. Jarecką oraz jako członek kwartetu smyczkowego „Arte Con Brio”, dając koncerty w Polsce i za granicą. W swoim repertuarze posiada wiele dzieł solowych i kameralnych od baroku po muzykę współczesną. Współpracowała z kompozytorami łódzkimi: B. K. Przybylskim, J. Bauerem, K. Grzeszczakiem.

Od 1991 r. jest nauczycielem w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy, gdzie do roku 2008 pełniła funkcję kierownika sekcji wiolonczeli, kontrabasu i gitary. W latach 1994-97 prowadziła również klasę wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Inowrocławiu. Jako pedagog prowadzi lekcje otwarte dla uczniów oraz wykłady metodyczne dla nauczycieli w szkołach muzycznych I i II st. w całej Polski, m.in.: w Łodzi, Toruniu, Białymstoku, Suwałkach, Kędzierzynie-Koźlu, Elblągu. Jest ekspertem MEN. Zasiada w jury konkursów i przesłuchań dla uczniów szkół muzycznych I i II st. Była wykładowcą na mistrzowskich kursach muzycznych, m. in.: na Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Muzycznych im. Z. Brzewskiego w Łańcucie, Kursie Muzycznym w Sokolnikach oraz prowadziła klasę wiolonczeli w ramach Suwalskiej Letniej Akademii Pogranicza w Dowspudzie oraz Kolonie Muzyczne „Wakacje z nutkami” w Pasymiu koło Olsztyna. Zajmuje się też pracą naukową. W 2004 r., w Zeszycie Naukowym wydanym przez AM w Łodzi, ukazała się jej praca pt. „Sonaty na fortepian i wiolonczelę L. van Beethovena w kontekście przemian stylu kompozytora”.

Za swoją działalność została uhonorowana nagrodami i listami gratulacyjnymi, otrzymała m.in.: nagrodę II st. Rektora AM w Łodzi (1996), Nagrody Fundacji VIVA MUSICA w Bydgoszczy (2001, 2003 r.) oraz Brązowy Krzyż Zasługi (2005).

Od 1994 r. pracuje w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie prowadzi klasę wiolonczeli, zajęcia z literatury specjalistycznej, metodyki. W latach 2008-2012 była dziekanem Wydziału Instrumentalnego, a od 2012 r. jest prorektorem ds. nauki i rozwoju łódzkiej Uczelni. W 2014 roku otrzymała tytuł profesora sztuki.
http://www.agatajarecka.eu/