dr hab. Barbara Sobolczyk, prof. AM

Ur. w 1968 r. w Łodzi. Studia dyrygenckie odbyła w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Henryka Czyża i prof. Ryszarda Dudka. Jest także absolwentką Wydziału Wychowania Muzycznego łódzkiej Akademii Muzycznej, który ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Henryka Blachy. W uczelni tej pracuje obecnie na stanowisku profesora.

Jest laureatką III nagrody IV Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu oraz I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Szkól Muzycznych w Będzinie. Koncertowała z Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Orkiestrą Filharmonii Kieleckiej, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 2001-2006 była kierownikiem muzycznym oper realizowanych przez Wydział Wokalno-Aktorski tejże uczelni. Przez wiele lat kierowała Orkiestrą Symfoniczną ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi, z którą prowadziła aktywną działalność koncertową (m.in. występy w Stuttgarcie, stała współpraca z Filharmonią Łódzką), a także dokonała wielu prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. Od 1991 jest kierownikiem artystycznym Akademickiego Zespołu Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki” (zespół folkowy wielokrotnie nagradzany na prestiżowych konkursach i festiwalach polskich i zagranicznych, m.in. w Moskwie).
 
Od blisko 20 lat kieruje Orkiestrą Smyczkową Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi – orkiestrą uznaną za najlepszą w Polsce w 2007 r. Od wielu lat organizuje i prowadzi warsztaty orkiestrowe i obozy muzyczne, propagując muzykowanie zespołowe. Ma na swym koncie nagranie 13 płyt.

W 1999 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, w 2000 r. otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego, a w 2004 Odznakę „Zasłużony działacz kultury”.