prof. dr hab. Antoni Wierzbiński

Ur. 10 sierpnia 1946 roku w Krakowie. Studia muzyczne ukończył z wyróżnieniem w 1969 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fletu prof. Henryka Bartnikowskiego. Swoje umiejętności artystyczne doskonalił na stypendium rządu francuskiego w Paryżu w klasie fletu Alain Marion, jak również na kursach mistrzowskich pod kierunkiem J. P. Rampala oraz M. Larrieu w Nicei.

Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Flecistów w 1969 r., a swój pobyt stypendialny we Francji zakończył nagrodą Prix d’Excellence w dziedzinie fletu i muzyki kameralnej w Konkursie Konserwatoriów Regionu Paryskiego w Rueil-Malmaison.

Od roku 1974 jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Łodzi (wówczas Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna). Od roku 1982 pracuje na stanowisku adiunkta, a od 1987 na stanowisku docenta. Tytuł profesora sztuki muzycznej otrzymał 14 stycznia 1987 roku, a od roku 1998 jest profesorem zwyczajnym - pedagogiem klasy fletu i zespołów kameralnych. Przez 2 kadencje zasiadał w Radzie Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. W latach 1996-1999 był członkiem Rady, a w 1999-2002 ekspertem.

Prowadzi aktywną działalność dydaktyczną na kursach mistrzowskich w kraju (m. in.: Warszawa, Kraków, Siedlce, Myślibórz, Nowy Sącz, Koszalin, Ełk, Olsztyn) oraz za granicą (Detmold, Bremen, Mannheim, Bruksela, Wiedeń, Rovigo). W latach 1996-2000 był profesorem klasy kameralnej Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego (Musik Jugendfestspieltreffen) w Bayreuth (Niemcy).

Antoni Wierzbiński prowadzi jednocześnie żywą działalność artystyczną, między innymi jako muzyk orkiestrowy; początkowo w Orkiestrze Radia i Telewizji w Łodzi (1965- 1972), a następnie przez 2 lata współpracując z Orkiestrą Filharmoniczną Miasta Meksyku (1978-1980) oraz z Polską Orkiestrą Kameralną „Sinfonia Varsovia”, również w charakterze kameralisty (1985-1989). Jako solista koncertuje z orkiestrami w kraju i za granicą (koncerty W. A. Mozarta, G. Ph. Telemanna, C. Nielsena, C. Reinecke, Fr. Devienne’a, D. Cimarosy, koncerty brandenburskie J. S. Bacha i wiele innych). Często występuje w zespołach kameralnych z koncertami muzyki barokowej i romantycznej oraz z recitalami na estradach m. in.: Finlandii, Francji, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, Turcji i USA. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia, jak również dla Telewizji Polskiej i Holenderskiej oraz płytowych CD (muzyka G. F. Haendla oraz Polska Muzyka Fletowa).

Zasiada w jury konkursów krajowych i międzynarodowych, m. in. we wszystkich edycjach Międzynarodowego Konkursu Fletowego im. K. Pendereckiego w Krakowie, w Ogólnowęgierskim Konkursie Fletowym oraz w jury Międzynarodowego Konkursu Fletowego im. D. Cimarosy w Aversa (Włochy).

Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia: Nagrodę Indywidualną III st. Ministra Kultury i Sztuki w 1983 r., 2004 r. oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność na rzecz szkolnictwa artystycznego w 2012 r., jak również Nagrodę Rektora Uniwersytetu Łódzkiego w roku 2000. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1999), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2012), Medalem Edukacji Narodowej (2002), Medalem Papieskim „Pro Ecclesia et Pontifice” (2012), jak również medalem Zasłużony Działacz Kultury oraz Honorową Odznaką Miasta Łodzi.

W czasie swej pracy w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi był prodziekanem Wydziału Instrumentalnego i prorektorem Uczelni, a od 1 września 2005 roku do 31 sierpnia 2012 roku pełnił funkcję rektora macierzystej Alma Mater.