prof. dr hab. Krystyna Rorbach

Śpiewaczka operowa, pedagog, ur. 12.04.1948 r. w Ełku. Absolwentka Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi: w latach 1969-1975 studiowała na Wydziale Wokalno-Aktorskim w kl. śpiewu solowego prof. Olgi Olginy. Podczas studiów dwukrotnie uczestniczyła w Festiwalu Młodzieżowym w Bayreuth. W roku 1974 ukończyła Kurs Mistrzowski w Weimarze prowadzony przez Hanne Lhore Cuse. Jest laureatką III nagrody Konkursu Wokalnego w Łodzi (1975 r.) i finalistką konkursów w S’Hertgenbosh (1975 r.) oraz w Busseto (1978 r.).

Po ukończeniu studiów, przez jeden rok była solistką Capelli Bydgostiensis przy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W latach 1976-1985 była solistką Teatru Wielkiego w Łodzi, w latach 1985-1991 Teatru Wielkiego w Warszawie, a w latach 1991-2004 ponownie Teatru Wielkiego w Łodzi. Do roku 1979 występowała w rolach mezzosopranowych (debiutowała rolą Cherubina w Weselu Figara W. A. Mozarta). Od roku 1979 wykonywała partie sopranowe, m. in.: Noriny w Don Pasquale G. Donizettiego, Rozyny w Cyruliku Sewilskim G. Rossiniego, Łucji w Łucji z Lammermoor G. Donizettiego, Szemachańskiej Królowej w Złotym Koguciku M. Rimskiego-Korsakowa. Specjalizowała się w wykonawstwie ról verdiowskich, zrealizowała niemal komplet dzieł tego kompozytora, od roli Marcesy del Poggio w Un giorno di regno, Violetty w Traviacie, Abigaille w Nabucco do Lady Macbet w Macbecie.

Współpracowała z licznymi placówkami kulturalnymi - filharmonicznymi i operowymi: Arena di Verona, Teatro Filarmonico w Veronie, Operą w Daegu w Korei Południowej, Opera Bałtycką w Gdańsku (najdłużej, od 1988 - 2002). W swym dorobku posiada nagrania radiowe i płytowe.

Od roku 1995 jest pedagogiem śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest organizatorem i opiekunem artystycznym wielu koncertów studenckich oraz autorem recenzji w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. W 2005 r. uzyskała tytuł profesora sztuk muzycznych. Obecnie pracuje na stanowisku prof. zwyczajnego.