prof. dr hab. Piotr SUTT


sutt piotr 

Solista perkusista, kameralista, pedagog, animator kultury, propagator sztuk muzycznych.
Założyciel i lider powstałej w 1985 r. Gdańskiej Grupy Perkusyjnej Jeunesses Musicales. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Stypendysta "Jeunesses Musicales World Orchestra" w Berlinie, Wiedniu i Warszawie. Solista wielu renomowanych festiwali muzycznych (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Atenach, Festiwal Najnowszej Muzyki Perkusyjnej w Hanowerze, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Marimbowej w Villahermosa - Meksyk, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny w Wilnie, Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku). Artysta koncertował w charakterze solisty na koncertach symfonicznych i kameralnych niemalże w całej Europie i Meksyku.
Dokonał wielu nagrań solistycznych i kameralnych klasyki perkusyjnej oraz muzyki najnowszej dla Polskiego Radia. Grając wiele prawykonań, przyczynił się do promocji sztuki perkusyjnej, zarówno solistycznej jak i kameralnej (m.in.: Koncert na instrumenty perkusyjne i orkiestrę symfoniczną W. Thärichena, Concerto Ostinato K. H. Köpera na wibrafon i orkiestrę smyczkową, Samba Classique na dwie marimby, orkiestrę smyczkową K. H. Köpera - utwór dedykowany duetowi Katarzyna Myćka i Piotr Sutt, Koncert na wibrafon i orkiestrę kameralną B. Schaeffera – utwór dedykowany soliście).
Współpracował m.in. z: J. Tatem, Z. Mehtą, G. Crumbem, St. Reichem, P. Boulez. E. Sejourne, N. Rosauro, J. Nandayapa, W. Rowickim, W. Michniewskim, L. Możdżerem, Izraelską Orkiestrą Symfoniczną, Bach Ensemble – Meinz, Filharmonią Narodową w Warszawie, Polską Filharmonią Kameralną, Polską Filharmonią Bałtycką, Poznańską, Łódzką, Szczecińską, Kaliską, Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis oraz Grupą MoCarta. W latach 1999 - 2003 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowych Festiwali Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu pod patronatem Ministerstwa Kultury. Od 1990 r. współpracuje, jako pierwszy perkusista z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego.
Działalność dydaktyczną i naukową realizuje w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego pełniącego funkcję kierownika Katedry Muzyki Instrumentalnej i Estradowej. Od 2013 prowadzi klasę perkusji i kameralistyki perkusyjnej (The Bacewicz Percussion Ensemble) w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Zaangażowanie w działalność pedagogiczną zaowocowało wieloma znakomitymi absolwentami, solistami, kameralistami i laureatami międzynarodowych konkursów. Juror międzynarodowych konkursów perkusyjnych i wykładowca mistrzowskich warsztatów artystycznych. Autor nowatorskich projektów wykorzystujących osiągnięcia nauk i sztuk muzycznych, pedagogiki oraz elektroniki do arteterapii i aktywizacji. Od 2006 r. dyrektor artystyczny i pomysłodawca Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej działającej przy Fundacji Iskierka na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Pomysłodawca i realizator warsztatów z zakresu komunikacji, przywództwa oraz relacji interpersonalnych - wykorzystujących doświadczenia artystyczne gry solistycznej, kameralistyki i dyrygentury.

 

Zobacz także stronę domową