dr hab. Maciej STASZEWSKI, prof. AM

Gitarzysta i kompozytor urodzony w 1984 roku w Łodzi. W 2003 roku ukończył  wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie mgr Małgorzaty Sztern-Dany. Studiował w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończył w klasie gitary klasycznej prof. Jerzego Nalepki (2008) i w klasie kompozycji prof. Jerzego Bauera (2009).

Jako solista i kompozytor współpracował m.in.: z Orkiestrą „Łódzkie Smyczki”, Polish Cameratą, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Występował m.in.: na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”, Międzynarodowym Festiwalu Indywidualności Muzycznych „Tansman 2012”, wielokrotnie w ramach sesji „Musica Moderna” oraz w ramach ogólnopolskich sesji gitarystyki polskiej. Jego utwory były wykonywane w Polsce i za granicą (Austria, Niemcy, Ukraina).

Zajmuje się także muzyką improwizowaną, biorąc udział w projektach free improvisation. Współpracował m.in.: z K. Knittlem, A. Kruglovem, Y. Yaremczukiem, T. Chołoniewskim.

Jest autorem kompozycji gitarowych – solowych i z towarzyszeniem orkiestry, utworów fortepianowych, kameralnych, chóralnych oraz elektroakustycznych. Dokonał nagrań dla radia i telewizji. W 2006 roku napisał muzykę do filmu dokumentalnego Moja polskość (TVP 2). Wśród wydanych nagrań kompozycji Macieja Staszewskiego znajdują się m.in.: utwory Island of Sounds na gitarę i komputer oraz Ambient (DVD Kooperacja), Sonitus Noctis 2 na skrzypce i fortepian (CD z książką Sztuki nie sposób tworzyć ex nihilo. Jerzemu Bauerowi na siedemdziesięciolecie), a także kompozycja Krzysztofa Knittla Free for Windows na gitarę, harfę ISA, monochord midi i iPhone (CD Katedra Kompozycji, vol. 10). W 2007 roku kompozycja Sonitus Noctis na gitarę została wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Od 2008 roku jest wykładowcą w macierzystej uczelni. W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuki muzycznej. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta.

www.maciejstaszewski.com

Wybrane kompozycje:
Zaklęcia na gitarę
Concertino na gitarę i orkiestrę smyczkową
Fantazja na gitarę i orkiestrę smyczkową
3 etiudy koncertowe na gitarę
Sonitus Noctis na gitarę
Astrum na fortepian
Pentatonic tune na zespół perkusyjny i fortepian
Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową
Dies Irae na chór mieszany i fortepian
Sonitus Noctis 2 na skrzypce i fortepian
Ambitent na komputer
Island of Sounds na gitarę i komputer
Transformacje na saksofon i komputer
Koncert na gitarę i orkiestrę kameralną