Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Jana Kucharskiego

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2008 r. Została zorganizowana przez Katedrę Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej dla uczczenia 100. rocznicy urodzin prof. Jana Kucharskiego (1908-2002), założyciela klasy organów w Akademii Muzycznej w Łodzi (wówczas Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej).

W programie dwóch etapów konkursu znajdowały się dzieła J. S. Bacha oraz utwory pochodzące z kręgów muzyki polskiej i francuskiej – dawnej i XX-wiecznej. Miało to związek z działalnością koncertową Profesora, który te właśnie utwory wykonywał najczęściej podczas koncertów na festiwalach w Polsce i za granicą, i wielokrotnie nagrywał je dla Polskiego Radia.

Prof. Jan Kucharski był znanym organistą, wirtuozem i pedagogiem, popularyzującym muzykę organową w powojennej Polsce. Poprzez swe studia w Paryżu u Marcela Dupré, które odbył w latach 1936/37, przeniósł tradycje francuskiego stylu wykonawstwa na grunt polski. Wykształcił wielu znakomitych muzyków – organistów, profesorów polskich uczelni m.in. Leona Batora, Mirosława Pietkiewicza, Irenę Wisełkę-Cieślar.

Konkurs odbywał się w latach 2008-2014.

Laureaci I edycji konkursu (2008)

I nagroda – Yihua Li (Chiny)
II nagroda – Marta Rogusz (Polska)
III nagroda – Dovile Savickaite (Litwa)
Nagroda specjalna Związku Kompozytorów Polskich za najlepsze wykonanie utworu polskiego – Marta Rogusz

Laureaci II edycji konkursu (2011)

I nagroda – Kamil Białuski (Polska)
II nagroda – Łukasz Mosur (Polska)
III nagroda – Amalia Goje (Rumunia)

Laureaci III edycji konkursu (2014)

I nagroda – nie przyznano
II nagroda – Tomasz Soczek (Polska)
III nagroda (ex aequo) – Hyoju Ahn (Korea Południowa), Przemysław Łesak (Polska), Tomasz Zebura (Polska)