Z żalem zawiadamiamy, iż 1 lipca 2016 roku zmarł doc. Adam Duliński, były wieloletni nauczyciel akademicki naszej uczelni, Dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego w latach 1981-1985, uznany artysta operowy i instrumentalista.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Mania Łódź - Solec w piątek 8 lipca 2016 o godz. 12.45.


dulinski adamAdam Duliński urodził się w Krakowie w 1929 roku. Odbył studia muzyczne (fortepian, organy) oraz wokalne w Krakowie pod kierunkiem wybitnych pedagogów: prof. B. Rutkowskiego, J. Chweczuka, A. Taubego, J. Gaczyńskiego oraz G. Serafina. Swój pierwszy sukces artystyczny odniósł jako solista-instrumentalista, zdobywając jedną z czołowych nagród w Konkursie Bachowskim w Poznaniu w 1949 roku w kategorii organowej.
Debiutował na scenie w roli Jontka w operze Halka Stanisława Moniuszki w Operze Wrocławskiej w 1954 roku. W roku 1964 został zaangażowany jako solista w Teatrze Wielkim w Łodzi. Miał w swoim repertuarze około 60 ról operowych, w tym ponad 30 pierwszoplanowych.
W 1978 roku został zaangażowany do Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w charakterze pedagoga śpiewu solowego na stanowisko wykładowcy. W 1981 roku został wybrany Dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi.
Do jego osiągnięć artystycznych należała również szeroka działalność koncertowa w całym kraju, nagrania telewizyjne i współpraca z Polskim Radiem. Jako solista śpiewak występował indywidualnie i z zespołami operowymi w wielu krajach, m.in. w Grecji, Finlandii, Czechosłowacji, RFN, NRD, Jugosławii czy ZSRR.
Został uhonorowany nagrodą II stopnia przez Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze oraz Honorową Odznaką Miasta Łodzi.