Warsztaty dla dzieci, zwiedzanie budynku, koncert
25 września, czwartek
Budynek ROKEiDM, al. 1 Maja 4

PROGRAM OTWARCIA

godz. 10.00
Dziecięca Akademia Muzyki
Zajęcia umuzykalniające dla dzieci z klas I-III
prowadzone przez pedagogów Katedry Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej AM
z udziałem dzieci z łódzkich szkół podstawowych
brak wolnych miejsc

godz. 12.00
Wycieczka uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej
im. H. Wieniawskiego w Łodzi: zwiedzanie budynku ROKEiDM

godz. 13.30
Wycieczka dla wszystkich zainteresowanych: zwiedzanie budynku ROKEiDM
Udział w wycieczce możliwy tylko po wcześniejszej rezerwacji w Biurze Promocji AM:
tel. 42 662 16 45 bądź mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Udział jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

godz. 18.00
Koncert towarzyszący
wstęp z zaproszeniami

wykonawcy
Studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi:
Kwartet skrzypcowy NAVIS
MAZEL TOV Clarinet Quartet
Joanna Markowska – śpiew, Anna Kłos – harfa

w programie
utwory Isaaca Albeniza, Charlesa Dancli, George’a Gershwina, Manuela de Falli, Jakuba Kowalewskiego, Fernando Obradorsa, Franza Schuberta, Johannesa Straussa

Patronat honorowy uroczystej inauguracji
Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego

•••
Projekt „Utworzenie Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013, Priorytet V „Infrastruktura Społeczna”, Działanie V.4 „Infrastruktura Kultury” oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na projekt składają się: budowa i wyposażenie gmachu Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej, stworzenie Cyfrowego Archiwum Utworów Muzycznych oraz budowa Sceny Letniej. Na realizację projektu przeznaczono blisko 30 mln złotych. Choć jego zakończenie nastąpi w grudniu 2014 roku, już w październiku Akademia rozpocznie w nowym budynku działalność dydaktyczną i koncertową. Uroczysta inauguracja Ośrodka została zaplanowana na 25 września 2014 roku i uświetni ją koncert w wykonaniu studentów i absolwentów AM. – Utworzenie Ośrodka ma ogromne znaczenie dla rozwoju Uczelni, ponieważ zyskujemy nowoczesną przestrzeń do nauki – mówi prof. Cezary Sanecki, Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi. – Trzeba jednak podkreślić, że powstaje Ośrodek otwarty nie tylko dla naszych studentów i pedagogów, ale również dla szerszego grona odbiorców, choćby dzięki portalowi internetowemu, który będzie miejscem gromadzenia i udostępniania zbiorów muzycznych Akademii.

Regionalny Ośrodek Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej. Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej (ROKEiDM) jest usytuowany przy al. 1 Maja 4, w bezpośrednim sąsiedztwie głównej siedziby Uczelni – zabytkowego Pałacu Karola Poznańskiego. Obiekt powstał z połączenia dawnej kamienicy mieszkalnej, przebudowanej i zaadaptowanej do nowych celów, oraz zaprojektowanego od podstaw nowoczesnego budynku. Obydwie części łączy pokryte szklanym dachem patio (dawne podwórze), pełniące funkcją foyer, z przeszklonym szybem windowym otoczonym otwartą klatką schodową. Całość od strony przypałacowego dziedzińca została zamknięta szklaną elewacją, w której jak w lustrze odbija się zabytkowy pałac i otaczający go park. Na czterech kondygnacjach nowego budynku znajdują się: biblioteka i fonoteka, archiwum, sala kameralna dla 200 osób, studio nagrań i laboratorium dźwiękowe, pracownie językowe, pracownie komputerowe, pracownie kształcenia słuchu i badań nad percepcją słuchową dzieła muzycznego, pracownie przeznaczone na realizację inicjatyw kulturalnych. Powierzchnia użytkowa nowego obiektu to ponad 3,5 tysiąca m2. Ośrodek został zaprojektowany przez Pracownię Architektury Formart, a jego wykonawcą jest firma Mostostal Warszawa SA.

Cyfrowe Archiwum Utworów Muzycznych. Powstanie portalu internetowego pn. Cyfrowe Archiwum Utworów Muzycznych (CAUM) stanowi część projektu znaczącą pod względem promocji i rozpowszechniania kultury muzycznej. Portal umożliwi udostępnianie zdigitalizowanych zasobów muzycznych Uczelni. Zostanie podzielony na dwie części: w pierwszej będą przechowywane utwory w wersji cyfrowej zarejestrowane w pełnej jakości (z ograniczonym dostępem), w drugiej  –  utwory w wersji skompresowanej, w zakresie umożliwiającym ich odtwarzanie w Internecie zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich (dostęp nieograniczony). Uzupełnieniem systemu będzie portal społecznościowy dla studentów, umożliwiający samodzielne tworzenie stron internetowych i umieszczanie plików muzycznych. Uruchomienie portalu zaplanowano w październiku 2014 roku.

Scena Letnia.
Integralnym elementem projektu jest budowa Sceny Letniej w wewnętrznym dziedzińcu pałacu, ze sceną i widownią dla około 200 osób, gdzie będą się odbywać plenerowe wydarzenia kulturalne.

Okres realizacji projektu: 1 kwietnia 2010 roku – 30 grudnia 2014 roku
Wartość projektu: 29 599 361 zł
Autor projektu architektonicznego: FormArt S.C. Pracownia Architektury
Generalny wykonawca: Mostostal Warszawa SA