19 listopada, środa, 17.00 koncert roku baner
Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a
wstęp z zaproszeniami i wejściówkami


Ogólnopolski „Koncert Roku” to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku akademickiego. Koncert ma charakter konkursowy i jest przeznaczony dla zespołów kameralnych złożonych ze studentów polskich uczelni  muzycznych. Jury „Koncertu Roku” stanowią rektorzy tych uczelni oraz przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przewodniczy pracom jury. Koncerty co roku są organizowane w innym mieście,przez inną uczelnię. Każda z nich przygotowuje dwie edycje: wiosną dla solistów i jesienią dla zespołów kameralnych.

WYNIKI
Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał zespół z Akademii Muzycznej we Wrocławiu w składzie - Maciej Moskal, Bartłomiej Pająk, Rafał Pawlak i Cezary Prajsnar. Zespół otrzymał także nagrodę specjalną Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Duet z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w składzie Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki otrzymał Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych oraz nagrodę specjalną Stowarzyszenia Autorów Zaiks.


prof. dr hab. Wiktor Jędrzejec
Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Przewodniczący Jury

prof. Ryszard Handke
Rektor Akademii Sztuki w Szczecinie

prof. dr hab. Hanna Michalak
Prorektor ds. artystycznych Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

prof. dr hab. Krystian Kiełb
Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

prof. dr hab. Tomasz Miczka
Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

prof. AM dr Halina Lorkowska
Rektor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

prof. dr hab. Rafał Jacek Delekta
Prorektor ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej Akademii Muzycznej w Krakowie

prof. dr hab. Cezary Sanecki
Rektor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

prof. zw. dr hab. Ryszard Minkiewicz
Prorektor ds. artystycznych i współpracy z zagranicą Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

prof. zw. dr hab. Ryszard Zimak
Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

Akademia Muzyczna w Krakowieam krakow
Cracofonia String Quartet:
Aleksander Daszkiewicz – skrzypce
Nikola Gajownik – skrzypce
Jan Snakowski – altówka
Jakub Gajownik – wiolonczela

Cracofonia String Quartet powstał z inicjatywy czworga studentów Akademii Muzycznej w Krakowie na początku roku akademickiego 2013/2014. Zespół kształci się w klasie kameralistyki dr Justyny Dudy-Krane oraz dr hab. Anny Armatys-Borrelli z kwartetu smyczkowego DAFO.
Pomimo krótkiej współpracy w kwietniu tego roku kwartet otrzymał I nagrodę na „Turnieju Kameralnym w trzech odsłonach” w najstarszej grupie wiekowej. Po swoich występach zbiera bardzo pochlebne opinie od uznanych osób w kręgach muzycznych. Formacja zamierza kontynuować swoją działalność koncertową, jak i konkursową, oraz doskonalić swe umiejętności na kursach mistrzowskich.

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańskuam gdansk
69 Duo:
Marcin Kozioł – gitara
Szymon Jabłoński - akordeon

69 Duo to zespół założony w 2011 roku, prowadzony przez prof. Elżbietę Rosińską i as. Pawła Zagańczyka. W jego repertuarze znajdują się utwory od muzyki dawnej po współczesną, aranżacje, a także dzieła napisane oryginalnie na gitarę i akordeon. Zespół ma na swoim koncie wiele występów w Polsce, m. in. w ramach festiwali: Lubuski Weekend Gitarowy, Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe, Festiwal Muzyki Kameralnej w Gdańsku. Wiosną 2013 roku zespół zadebiutował za granicą koncertem w Akademii Muzycznej w Puli (Chorwacja). W maju 2014 roku „69 Duo” odbyło trasę koncertową we Włoszech i Słowenii, występując m.in. we Florencji, Frosinone, Ljubljanie.
„69 Duo” jest zdobywcą następujących nagród: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Alirio Diaz” w Rzymie (Włochy 2014), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Omis Guitar Fest” (Chorwacja 2013), Tytułu „Most distinguished” na Światowym Konkursie Muzycznym IBLA Grand Prize w Ragusie (Włochy 2014), II nagrody na Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2012), III nagrody na VI Concorso Musicale Europeo w Filadelfii (Włochy 2014).

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicacham katowice
Kwintet Dęty Blaszany „Silesian Brass Artists”:
Maciej Piątek – trąbka
Grzegorz Krauze – trąbka
Sylwia Majchrzak – waltornia
Beniamin Klop – puzon    
Jakub Sznajder – tuba

Silesian Brass Artists – zespół powstał w październiku 2013 roku. Grupę młodych muzyków związanych ze śląskim środowiskiem artystycznym połączyła chęć wspólnego muzykowania i promowania literatury muzycznej na instrumenty dęte blaszane. Wszyscy członkowie zespołu są wybitnie uzdolnionymi instrumentalistami, laureatami wielu konkursów muzycznych zarówno w kraju, jak i za granicą. Jednym z pierwszych sukcesów zespołu było zdobycie I miejsca na X Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Instrumentów Dętych w Warszawie w lutym 2014 roku.
Podstawowym składem „Silesian Brass Artists” jest blaszany kwintet dęty, który pracuje pod kierunkiem ad. dr. hab. Michała Mazurkiewicza, często koncertuje i dokonuje nagrań. W zależności od obsady wykonywanych utworów, do zespołu dołączają inni współwykonawcy spośród studentów katowickiej Akademii Muzycznej.

Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniuam poznan
Imperto String Quartet:
Celina Kotz – skrzypce
Amelia Maszońska – skrzypce
Mateusz Gidaszewski – altówka
Anna Papierz – wiolonczela

Imperto String Quartet tworzy czworo muzyków związanych z poznańskim ośrodkiem muzycznym, studiujących obecnie w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pomysł wspólnego muzykowania narodził się spontanicznie. W jego efekcie młodzi artyści weszli do świata kameralistyki i w październiku 2013 roku rozpoczęli naukę u członków „Meccorre String Quartet” – Michała i Aleksandry Bryły.
Każdy z młodych artystów tworzących zespół ma na swoim koncie liczne nagrody na konkursach o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym. Ich pierwszym wspólnym sukcesem jest I nagroda na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach. W kwietniu 2014 roku wystąpili na Festivalu Q'arto Mondi w Poznaniu.

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczyam bydgoszcz
Michał Nowak – skrzypce
Piotr Nowak – fortepianMichał Nowak studiuje w klasie skrzypiec prof. Pawła Radzińskiego. Laureat pierwszych nagród m.in. VII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Pram (Austria 2013), Międzynarodowego Konkursu „Citta di Barletta” we Włoszech (2011), VIII Gdyńskiego Konkursu Dziecięcej Kameralistyki Smyczkowej (wraz z kwintetem smyczkowym, 2006), Grand Prix Festivalu Filadelfia: The Musical City of Europe Featuring the Paolo Serrao Award Competitions (Włochy, 2013) i Starogardzkich Spotkań Kameralnych (wraz z kwintetem fortepianowym, 2006). Koncertował w Austrii, Włoszech, Niemczech i Polsce. Grał w orkiestrze „Sinfonia Varsovia”. Współpracuje z orkiestrą kameralną „Academia dell’Arco”. Jest stypendystą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Fundacji Musica-Viva oraz Towarzystwa Mozartowskiego.

Piotr Nowak jest studentem klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat wielu konkursów fortepianowych: International Chopin Piano Competition, Hartford w USA (II miejsce), XVII Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego,  Nałęczów 2013 (I miejsce), 44. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Warszawa 2012 (II miejsce), VIII Międzynarodowego Konkursu „Chopin Golden Ring”, Radovljica na Słowenii 2012 (I miejsce), Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”, Bydgoszcz 2011 (III miejsce), VII Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych Pianistów”, Konin, Żychlin 2010 (Grand Prix), Ogólnopolskich Przesłuchań Klas Fortepianu Szkół Muzycznych II stopnia, Warszawa 2010 (II miejsce). Brał udział w wielu warsztatach i kursach fortepianowych.
Koncertował w USA, Kanadzie, Australii, Japonii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Słowenii i w Polsce. Współpracował z orkiestrami Polskiego Radia, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej i Filharmonii Dolnośląskiej. Jest stypendystą programu „Młoda Polska”. Został wyróżniony w programie „Mój talent dla Polski”, wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia artystyczne przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszcz.

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiuam wroclaw
Zespół perkusyjny:
Maciej Moskal
Bartłomiej Pająk
Rafał Pawlak
Cezary Prajsnar

Maciej Moskal – studiuje w klasie perkusji prof. Jacka Woty i mgr Shoko Sakai. Był wielokrotnie wyróżniany jako solista i kameralista na konkursach i przesłuchaniach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Uczestniczy w międzynarodowych kursach i warsztatach prowadzonych przez wybitnych muzyków z Polski i zagranicy. Bierze udział w projektach realizowanych m.in. przez Sound Factory Orchestra. Pracował pod kierunkiem wybitnych dyrygentów. Współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce, m.in. z Wrocławską Orkiestrą Kameralną Narodowego Forum Muzyki.

Bartłomiej Pająk – student z klasy prof. Jacka Woty. Laureat konkursów perkusyjnych o randze krajowej i międzynarodowej, m.in. konkursów: Drum Battle (I nagroda) oraz  Drum Fest (III miejsce). Grał jako multiperkusista z wieloma zespołami muzyki rozrywkowej, m.in. All Sounds Allowed, Dziubek Band i Funky New Orleans.

Rafał Pawlak – studiuje w klasie perkusji prof. Jacka Woty i mgr Shoko Sakai. Zdobywał doświadczenie, grając w orkiestrach symfonicznych, kameralnych i dętych. Brał udział w licznych konkursach, przeglądach i przesłuchaniach. Uczestniczył w międzynarodowych kursach mistrzowskich i warsztatach perkusyjnych, w ramach których pogłębiał swoją wiedzę pod kierunkiem wybitnych pedagogów perkusistów. Często występował, grając w akademickiej orkiestrze symfonicznej i kameralnej, a także w Sound Factory Orchestra, m.in. na Festiwalu „Jazz nad Odrą” oraz Festiwalu Muzyki Johna Cage’a.

Cezary Prajsnar – od 2011 roku studiuje w klasie perkusji prof. Jacka Woty i mgr Shoko Sakai.  Doskonalił umiejętności w ramach międzynarodowych kursów mistrzowskich i warsztatów perkusyjnych. Współpracuje m.in. z Filharmonią Podkarpacką, występując na licznych koncertach tej orkiestry, m.in. na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie (2012, 2013) i w sali Wiener Musikverein (2013), z Rzeszowską Grupą Perkusyjną, Wrocławską Orkiestrą Kameralną Narodowego Forum Muzyki, na Międzynarodowym Festiwalu Marimbowym w Japonii (2013). Występuje również jako solista i kameralista w różnych ośrodkach muzycznych Dolnego Śląska i Podkarpacia.

Akademia Sztuki w Szczecinieam szczecin
April String Quartet:
Joanna Wójtowicz – skrzypce
Karolina Sawrymowicz – skrzypce
Aleksandra Bazan – altówka
Agnieszka Borkowska – wiolonczela

April String Quartet to zespół założony w ubiegłym roku przez studentki Akademii Sztuki w Szczecinie. Nazwę wziął od kwietnia – miesiąca, w którym urodziły się wszystkie członkinie zespołu. W kwietniu bieżącego roku kwartet zajął pierwsze miejsce w kategorii „zespoły kameralne” w konkursie „Miniatura 2014” organizowanym przez Akademię Sztuki. Artystki stale zwiększają repertuar i mają ambitne plany stać się liczącym zespołem na mapie nie tylko Polski. Zespół prowadzi dr Tomasz Szczęsny – wykładowca Akademii Sztuki.

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodziam lodz
Mazel Tov Clarinet Quartet:
Maciej Pietrzak – klarnet
Stanisław Kochaniec – klarnet
Patryk Kaczmarek – klarnet
Wojciech Sokołowski – klarnet basowy

Mazel Tov Clarinet Quartet powstał w 2012 roku. Członków zespołu połączyła pasja muzyczna oraz przyjaźń. Ich wspólny dorobek to nagrody na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych: wyróżnienie na X Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2013), wyróżnienie na XV Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze (2013), wyróżnienie na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014), wyróżnienie na VI Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie (2014), III miejsce na Konkursie „Łódź Łowi Talenty” w kategorii muzyka (2014).
Każdy z muzyków kwartetu jest związany z instytucjami kulturalnymi w Łodzi (Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina, Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, Teatr im. S. Jaracza). Zespół czynnie koncertuje, współpracując z wieloma instytucjami w regionie łódzkim oraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. W bieżącym roku przygotował polskie prawykonanie utworu francuskiego kompozytora Maxime Aulio i na prośbę autora pracuje nad prawykonaniem jego kolejnego utworu. Kwartet ma w dorobku również nagrania dla Telewizji Polskiej.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawieam wawa
Karolina Mikołajczyk – skrzypce
Iwo Jedynecki – akordeonDuet Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki powstał w 2013 roku z inicjatywy tworzących go młodych muzyków. Pomimo krótkiego stażu artyści są już laureatami konkursów kameralnych w kraju i za granicą. Zdobyli m.in. Grand Prix oraz I nagrodę w kategorii zespołów kameralnych na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Przemyślu. Z dużym sukcesem w maju 2013 roku wystąpili w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki doskonalą swoje umiejętności na licznych kursach i warsztatach muzycznych. Obydwoje są w swoich dziedzinach laureatami licznych konkursów w kraju i za granicą, obydwoje otrzymali stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


PROGRAM PRZESŁUCHAŃ KONKURSOWYCH


1. Akademia Muzyczna w Krakowieam krakow
Maurice Ravel – Kwartet smyczkowy F-dur
     cz. II  Assez vif. Très rythmé
Ludwig van Beethoven – Kwartet smyczkowy F-dur op. 18 nr 1
     cz. IV Allegro

Cracofonia String Quartet
     Aleksander Daszkiewicz – skrzypce
     Nikola Gajownik – skrzypce
     Jan Snakowski – altówka
     Jakub Gajownik – wiolonczela

2. Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańskuamuz gdansk
Jacek Rabiński - Il vento sferza na gitarę i akordeon

     69 Duo
     Marcin Kozioł - gitara
     Szymon Jabłoński - akordeon

3. Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicacham katowice
Modest Musorgski – Obrazki z wystawy
Promenada (aranżacja Mark Huxsall)
Victor Ewald – I Kwintet op. 5
     cz. I Moderato   
Piotr Wróbel – III Strefy czasowe
     cz. III Vivace    
Arthur Frackenpohl – Brass Quintet
     cz.I March

     Kwintet Dęty Blaszany Silesian Brass Artists
     Maciej Piątek – trąbka
     Grzegorz Krauze – trąbka
     Sylwia Majchrzak – waltornia
     Beniamin Klop – puzon    
     Jakub Sznajder – tuba

4. Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniuam poznan
Ludwig van Beethoven – Kwartet smyczkowy c-moll op. 18 nr 4
     cz. I Allegro ma non tanto
     cz. III Menuetto Allegretto
     cz. IV Allegro

     Imperto String Quartet:
     Celina Kotz – skrzypce
     Amelia Maszońska – skrzypce
     Mateusz Gidaszewski – altówka
     Anna Papierz – wiolonczela

5. Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczyam bydgoszcz
Ludwig van Beethoven - Sonata skrzypcowa Es-dur op. 12 nr 3
     cz. I Allegro con spirito
Karol Szymanowski – Mity op. 30
     Źródło Aretuzy

Michał Nowak – skrzypce
Piotr Nowak – fortepian        

PRZERWA

6. Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiuam wroclaw
Nicolas Martynciow – Sweet Swaff
Stephen Whibley – !Higuita!
Richard Filz – Beam Me Up!

     Zespół prekusyjny:
     Maciej Moskal
     Bartłomiej Pająk
     Rafał Pawlak
     Cezary Prajsnar

7. Akademia Sztuki w Szczecinieasz szczecin
Edvard Grieg - Kwartet smyczkowy g-moll op. 27 nr 1
     cz. I Un poco Andante – Allegro molto ed agitato

     April String Quartet
     Joanna Wójtowicz – skrzypce
     Karolina Sawrymowicz – skrzypce
     Aleksandra Bazan – altówka
     Agnieszka Borkowska – wiolonczela

8. Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodziam lodz
George Gershwin – Somebody Loves Me
Tibor Brunauer: Scherzo Diabolico
     II. Trio
     III. Scherzo alternativo
George Gershwin – Oh, Lady Be Good

     Mazel Tov Clarinet Quartet
     Maciej Pietrzak – klarnet
     Stanisław Kochaniec – klarnet
     Patryk Kaczmarek – klarnet
     Wojciech Sokołowski – klarnet basowy

9. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopinaumfc warszawa
Dymitr Szostakowicz – Preludia op. 34 nr 12, 18, 21
Yuji Takahashi – Le double de Paganini
Bela Bartok – Tańce rumuńskie
     I. Jocul cu bâtă / Taniec z pałeczką
     II. Brâul / Taniec z szarfą
     III. Pe loc / Taniec w jednym miejscu
     IV. Buciumeana / Taniec z Bucium
     V. Poarga Românească / Rumuńska polka
     VI. Mărunțel / Szybki taniec

     Karolina Mikołajczyk – skrzypce
     Iwo Jedynecki – akordeon