24 listopada, poniedziałek, 18.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a
bilety: 10 zł i 5 zł

wykonawcy
Emmanuel Séjourné (Francja) – instrumenty perkusyjne
Piotr Sutt – instrumenty perkusyjne
The Bacewicz Percussion Ensemble
kierownictwo artystyczne – Piotr Sutt
Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
pod dyrekcją Arkadiusza Kaczyńskiego

program

GOTAN
Emmanuel Séjourné – wibrafon
Piotr Sutt – marimba
Fey You Fan, Mikołaj Graczyk, Marcin Janusiak, Mateusz Krawczyk, Robert Kujawa i Mateusz Wróblewski – instrumenty perkusyjne

UN TEL AMOUR
Emmanuel Séjourné – wibrafon solo

SUITE FOR MARIMBA & 4 PERCUSSIONS
I Rytmika
II Romantica
III Passionata
Emmanuel Séjourné – marimba
Piotr Sutt, Mateusz Krawczyk, Mateusz Wróblewski, Józef Wójcik – instrumenty perkusyjne

CALIENTA
Emmanuel Séjourné – wibrafon
Piotr Sutt – marimba
Mikołaj Graczyk, Marcin Janusiak, Mateusz Krawczyk, Robert Kujawa i Mateusz Wróblewski – instrumenty perkusyjne

DOUX ALCYAN
Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
dyrygent – Arkadiusz Kaczyński

KSIĘGA KAMIENI
I Beryl
II Szafir
III Sardonyks
IV Hiacynt
V Jaspis
Emmanuel Séjourné i Piotr Sutt – instrumenty perkusyjne
Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu


EMMANUEL SÉJOURNÉ
Francuski kompozytor, perkusista i pedagog urodzony w roku 1961 w Limoges.  Czas nauki w Konserwatorium w Strasburgu był dla niego okresem artystycznych poszukiwań - studiował muzykę klasyczną w klasach fortepianu i skrzypiec, ucząc się także akustyki, analizy dzieł muzycznych i historii muzyki. W roku 1976 wybrał perkusję i kontynuował studia w klasie Jeana Batigne, założyciela i byłego dyrygenta Percussions de Strasbourg, który przybliżył mu muzykę współczesną i improwizowaną. Młody Séjourné okazał się mistrzem marimby i wibrafonu.

W pierwszej połowie lat 80. wraz z saksofonistą Philippem Geissem tworzył ceniony i nagradzany duet  Noco Music. W roku 1984 został profesorem instrumentów perkusyjnych na rodzimej uczelni i otrzymał Grand Prix Audiovisuel de l'Europe za album Saxophone et Percussion. W tym czasie powstały też jego pierwsze kompozycje.

Od roku 1988, będąc członkiem zespołu muzyki współczesnej Accroche-Note, dokonał ponad 100 prawykonań dzieł Ignazio Donatiego, Jamesa Dillona, Philippe’a Manoury, Georgesa Aperghisa, Ivana Fedele, François-Bernarda Mâche, Gérarda Pessona, Kaspera T. Toeplitza, Gerharda Stäblera i Camille’a Kergera. Jako solista lub z zespołem Accroche-Note, Emmanuel Séjourné występował na licznych festiwalach: Archipel Genève, Ars Musica (Bruksela), Ultima Oslo, Music Biennale Zagreb, Musica Strasbourg, Venice Biennale, a także w Zurychu i Huddersfield (Anglia).

Jako zwolennik eklektyzmu w sztuce, interesuje się wszystkim, co wykracza poza zakres czystej muzyki koncertowej. Komponuje dla orkiestr, zespołów kameralnych i solistów, dla teatru, baletu i filmu. Współpracuje z różnymi mediami – radiem France Culture, kanałami telewizyjnymi  ARD i ZDF oraz Arte. Jego koncerty transmitowane były przez Radio France, BBC, WDR, RTA czy Norwegian Radio. Tworzy muzykę dla teatrów we Francji i w Niemczech. Pisze także muzykę dla chórów dziecięcych i młodszych odbiorców. Bywa performerem, a lista jego muzycznych realizacji jest bardzo długa. Wydał osiem płyt z kompozycjami własnymi i wziął udział w nagraniu wielu albumów z muzyką orkiestrową i kameralną. Jego utwory ma w swym repertuarze wirtuozka marimby Katarzyna Myćka.
Jest jurorem wielu konkursów perkusyjnych o randze międzynarodowej, m.in. w Luksemburgu, Tokio, Genewie, Montrealu, Cannes, Eindhoven, Kordobie i Salzburgu. Obecnie Emmanuel Séjourné jest Kierownikiem Zakładu Perkusji Konserwatorium w Strasburgu.