13 marca 2021, sobota, godz. 18.00

Transmisja ONLINE
Kanał YouTube Akademii Muzycznej w Łodzi 

Studio Komputerowe Muzyki Elektronicznej Akademii Muzycznej w Łodzi prezentuje:

  • Bartosz JaworMarzenia Senne

  • Szymon NalepaGramofon

  • Maciej Smycz5 p. m.

  • Franciszek WieczorkowskiDie Verzweiflung

  • Kamil GuźniczakPraja

 

Ambient w Ogrodzie Zimowym to kolejna odsłona projektu zainaugurowanego w 2005 r., w ramach którego studenci komponują utwory o charakterze relaksacyjnym, kontemplacyjnym. Do tej pory ekspozycja muzyki odbywała się w Ogrodzie Zimowym, wypełniała go i tworzyła dodatkową tkankę wnętrza Patio. Nie przeszkadzała, a działała jak tapeta. Twórca tego gatunku Brian Eno zdefiniował go tak: „Ambient to muzyka opisująca doświadczenie przestrzeni otaczającej słuchacza...”.

Zwykle były to kompozycje tylko muzyczne. Obecny projekt przedstawiany online to pięć filmów. Obraz inspirowany jest wyglądem Ogrodu Zimowego w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi. Każdy uczestnik zaprezentował swoją autorską wizję Ogrodu.

Ambient – jako gatunek muzyki elektronicznej, cechuje się odejściem od linearnie rozwijanej linii melodycznej, na rzecz luźnej kompozycji plam dźwiękowych. W muzyce utwór rozwija się głównie przez operowanie barwą dźwięku. Następuje tu przesunięcie nacisku z następstwa dźwięków na ich brzmienie, stąd też muzyka ambientowa jest postrzegana jako statyczna i znajdująca się poza czasem, wręcz idealnie nadająca się do medytacji.

 

 

DNI OTWARTE 2021 Ambient w Ogrodzie Zimowym