20 stycznia 2019, niedziela, godz. 15.00
Klasztor Ojców Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach, ul. Okólna 185
wstęp wolny

wykonawca:
Adam Kowalski – organy

program:

  • Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i fuga D-dur BWV 532
  • Matthias Weckmann (1616-1674) – wariacje na temat chorału Gelobet seist du, Jesu Christ
  • Adam Kowalski (1986) – Improwizacje na temat polskich kolęd

 

ADAM KOWALSKI

Adam Kowalski Grę na organach rozpoczął w wieku 9 lat. Jako 10-latek był już organistą Kościoła Garnizonowego w Nowym Dworze Mazowieckim, od 15. roku życia pełnił obowiązki drugiego organisty bazyliki św. Krzyża w Warszawie. Obowiązki organisty Archikatedry Warszawskiej św. Jana przyjął, mając 21 lat.
Uczęszczał do PSM II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie, do klasy organów dra Romana Szlaużysa, oraz klasy improwizacji organowej Mariana Sawy. Jako uczeń szkoły muzycznej został laureatem II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Uczniów Szkół Muzycznych we Wrocławiu.
Naukę kontynuował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie organów prof. Józefa Serafina. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dongsan Research Foundation. W 2008 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Moskwie. W 2014 roku otrzymał wyróżnienie od Centrum Edukacji Artystycznej jako pianista.
Główną dziedziną artystyczną, w której doskonali swoje umiejętności, jest improwizacja. Zdobywał doświadczenie w tym zakresie pod okiem Mariana Sawy, Michała Dąbrowskiego, Szabolcsa Esztenyi’ego, Tomasza Adama Nowaka, Jarosława Wróblewskiego oraz Krzysztofa Urbaniaka.
Jest organistą bazyliki Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce oraz przewodniczącym Komisji ds. inwentaryzacji organów Archidiecezji Warmińskiej. Wykłada w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest również nauczycielem improwizacji fortepianowej w Państwowej Szkole Muzycznej w Giżycku.

 

 

Koncert z cyklu AKADEMIA MUZYCZNA W STARYM KLASZTORZE w Łagiewnikach