24 maja 2016, wtorek, godz. 10.00-16.30
Sala 3.2 Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4

prowadzenie seminarium
Nikita Zimin – saksofon
Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego im. Adolphe’a Saxa w Dinant (2014)


zimin2Nikita Zimin – jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli rosyjskiej szkoły saksofonu klasycznego. Absolwent Rosyjskiej Akademii Muzycznej Gnesin (w klasie prof. Margarity Shaposhnikovej) oraz Narodowego Konserwatorium Paryskiego (klasa prof. Claude’a Delangle’a).
Nikita Zimin jest laureatem ponad 20 krajowych i międzynarodowych konkursów. W latach 2007 – 2013 był stypendystą Fundacji Mścisława Rostropowicza. Ponadto otrzymał stypendia prezydenta Rosji, rządu francuskiego czy Fundacji Mayer.
Od 2013 roku jest oficjalnym przedstawicielem i artystą spółki "Selmer-Paris”. Od 2014 roku pełni funkcję prezesa stowarzyszenia All-Russian Association of Saxophonists.
Koncertuje zarówno w Rosji, jak i za granicą (Szwajcaria, Francja, Niemcy, Hiszpania, USA, Korea, Azerbejdżan, Kazachstan) oraz prowadzi kursy mistrzowskie.
W 2014 roku został zwycięzcą najważniejszego dla saksofonistów z całego świata Międzynarodowego Konkursu im. Adolfa Saxa, odbywającego się co cztery lata w Dinant (Belgia).