18 maja 2016, środa, godz. 18.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a, wstęp wolny

wykonawcy
Andrzej Olejniczak – saksofon
Władysław „Adzik” Sendecki – fortepian
Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem Jacka Delonga


andrzej olejniczak fot piotr klosekAndrzej Olejniczak
Jeden z najbardziej uznanych polskich saksofonistów jazzowych na arenie międzynarodowej, kompozytor i aranżer, wykładowca. Ma na koncie około 50 płyt. Od 30 lat mieszka w Hiszpanii.
Urodził się w 1954 r. w Zduńskiej Woli. Edukację muzyczną rozpoczął w szóstym roku życia. Uczył się gry na fortepianie, później sięgnął również po klarnet i saksofon. W 1976 r. ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie klarnetu. Studiując muzykę klasyczną, zaczął interesować się również jazzem oraz pokrewnymi stylami muzycznymi.
Był współzałożycielem grupy Sun Ship oraz członkiem jednej z najlepszych formacji jazzowych ostatnich dekad – String Connection. Współpracował niemal ze wszystkimi zespołami sceny jazzowej lat 70. i 80., m.in. Extra Ball, Swing Session, Novi Singers, Big Bandem Katowice, a także z Big Bandem Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego oraz Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Dąbrowskim i Sławomirem Kulpowiczem. Jako muzyk sesyjny grał z takimi artystami jak Józef Skrzek czy Maanam.
Po wyjeździe do Hiszpanii w 1984 r. podjął współpracę z należącym do elity światowego jazzu ociemniałym pianistą Tete Montoliu i przez 4 lata koncertował z nim na wielu europejskich festiwalach. W 1986 r. wystąpił u boku Gerry’ego Mulligana na festiwalu jazzowym w San Remo, a 2 lata później zagrał z Kenny Drew Trío na Festival de Jazz de Lorca-Murcia. Catch (1994), jego pierwszy autorski album nagrany w Hiszpanii, zdobył tytuł Płyty Roku, a Live at Altxerri (2004) został wysoko oceniony przez „Jazz Forum”.
Brał udział w niezliczonych projektach międzynarodowych, występując na niemal wszystkich festiwalach w Europie i na świecie (m.in. Mediolan, Paryż, Montreal, San Sebastian, Lima, Marciac, Quito). Wśród artystów, z którymi koncertował, są m.in. Kenny Drew, Randy Brecker Group, Hiram Bullock, Joe Newman, Horace Parlan, Lou Blackburn, Oliver Jackson, NHO Pedersen. Często współpracuje także z czołowymi hiszpańskimi wykonawcami muzyki pop i rock, np. Orquesta Mondragón, Mecano, Miguel Ríos, Manzanita, Itoiz, Oskorri, Revolver.
Artysta wykonuje również muzykę klasyczną. Zrealizował m.in. dwa projekty muzyczne z Orkiestrą Symfoniczną z Bilbao (1995, 2006), a płytę Different Choice (2010) nagrał z kwartetem smyczkowym Apertus String Quartet. W 2013 r. wystąpił z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Krzesimira Dębskiego w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego.
Mieszka w Hiszpanii, gdzie nagrywa i koncertuje, a także uczy gry na klarnecie i saksofonie w Centro Superior de Música del País Vasco „Musikene” w San Sebastian oraz w Conservatorio de Leioa.

Biogram i zdjęcie artysty autorstwa P. Kloska pochodzą ze strony http://andrzejolejniczak.pl/

W.Sendecki fot W.HoevermanWładysław „Adzik” Sendecki
Pianista jazzowy, według "New York Village Voice" jeden z pięciu najlepszych pianistów na świecie. W swojej twórczości łączy elementy jazzu i muzyki klasycznej. Współpracował m.in. z następującymi muzykami: Klausem Doldingerem Passportem, Billym Cobhamem, Michaelem i Randym Breckerami, Rayem Andersonem, Peterem Herbolzheimerem, Larrym Coryellem, Didierem Lockwoodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak, Birelim Lagrenem, Jaco Pastoriusem, Charliem Mariano, Vitoldem Rekiem.
W 1978 r. wraz z Andrzejem Olejniczakiem założył zespół Sun Ship, szybko uznany przez krytykę za jedną z czołowych formacji jazzowych w Polsce. W latach 80. wyemigrował do Europy Zachodniej. Od 1996 na stałe związany z NDR Big Band jako kompozytor oraz pianista.
W zespole współpracuje z największymi kompozytorami, aranżerami i artystami świata, jak Colin Towns, Mike Gibbs, Maria Schneider, Steve Gray, Vince Mendoza i in. Dla NDR Big Band napisał suitę "Anima Mundi", będącą wynikiem jego podróży po całym świecie, które owocowały zetknięciem z różnymi kulturami muzycznymi. W sferze muzycznej mamy tu do czynienia z jednej strony z wykorzystaniem elektroniki i łączeniem jej z klasycznym brzmieniem big bandu, a z drugiej z wykorzystaniem elementów różnych kultur muzycznych (afrykańskiej, japońskiej, hinduskiej, irlandzkiej).

Biogram artysty pochodzi ze strony http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/persons/detail/id/7235, a zdjęcie autorstwa W. Hoevermana - z http://old.lazienki-krolewskie.pl/en,news,id,1719.html