10 kwietnia 2016 roku, niedziela, godz. 18.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
wstęp wolny

Wykonawcy
Urszula Kryger – mezzosopran
Katarzyna Jankowska-Borzykowska – fortepian

Łukasz Błaszczyk – skrzypce
Rafał Kwiatkowski – wiolonczela
Marcin Sikorski – fortepian

Prowadzenie koncertu: Małgorzata Nowak

program

Johannes Brahms
     Wie Melodien zieht es mir op. 105 nr 1
     Immer leiser wird mein Schlummer op. 105 nr 2
     Ach, wende diesen Blick op. 57 nr 4
     Ständchen op. 106 nr 1
     Von ewiger Liebe op. 43 nr 1

Richard Strauss
     Nacht op. 10 nr 3
     Schlagende Herzen op. 29 nr 2
     Ständchen op. 17 nr 2
     Befreit op. 39 nr 4
     Cäcilie op. 27 nr 2

Urszula Kryger – mezzosopran
Katarzyna Jankowska-Borzykowska – fortepian


Ludwig van Beethoven
     Trio fortepianowe op. 70 nr 1 Geister Trio
           Allegro vivace e con brio
           Largo assai ed espressivo
           Presto

Łukasz Błaszczyk – skrzypce
Rafał Kwiatkowski – wiolonczela
Marcin Sikorski – fortepian

Urszula Kryger
Mezzosopran. Absolwentka dwóch wydziałów Akademii Muzycznej w Łodzi: Instrumentalnego w klasie fortepianu (1988) i Wokalno-Aktorskiego w klasie Jadwigi Pietraszkiewicz (1992). Studia wokalne kontynuowała pod kierunkiem Andrzeja Orłowicza w Kopenhadze.
Uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach muzycznych, otrzymując wysokie nagrody. Do jej największych sukcesów należą zwycięstwa w I Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wokalistów im. S. Moniuszki w Warszawie (1992), VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. Brahmsa w Hamburgu (1994) oraz 43. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (1994).
W 1995 roku wystąpiła w La Scali z recitalem pieśni F. Chopina. Rok później z wielkim sukcesem debiutowała na scenie Semper Oper w Dreźnie w operze Kopciuszek G. Rossiniego w partii Angeliny. Śpiewała dzieła oratoryjne pod batutą tak znakomitych mistrzów, jak: Jan Krenz, Jerzy Semkow, Rafael Frühbeck de Burgos, Sir Colin Davis, Armin Jordan.
Szczególną uwagą obdarza muzykę kameralną – jej sztuka interpretacji pieśni łączy w sobie perfekcyjność z niezwykłą naturalnością. Doceniają to towarzyszący jej muzycy, wśród których znajdują się wybitni pianiści: Hartmut Höll, Charles Spencer, Melvyn Tan i Pascal Rogé, klarnecista Paul Meyer oraz zespoły: Tokyo String Quartet, Petersen Quartet.
Urszula Kryger dokonała wielu nagrań dla rozgłośni radiowych w Polsce, Francji, Niemczech i Szwajcarii. Jej dyskografia powiększa się z roku na rok. Dokonała nagrań dla angielskich wytwórni Decca (Pieśni polskie Poulenca) i Hyperion (Pieśni Chopina), niemieckiej CPO (Ballady Löwego), polskiej DUX (Duety rosyjskie – nagrodzone Fryderykiem 2001, Pieśni Moniuszki, oraz Pieśni Karłowicza i Szymanowskiego – nagrodzone Fryderykiem 2002). W roku 2003 ukazała się płyta z ariami Beethovena (BNL), a w roku 2004 kompletne wydanie pieśni K. Szymanowskiego nagrane dla firmy Channel Classics, nagrodzone Fryderykiem 2004 za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.
W 2012 roku nagrodzono Fryderykiem płytę Żeleński – Pieśni (DUX). W 2006 roku została wyróżniona nagrodą Fundacji im. K. Szymanowskiego za przemyślane i wysoce artystyczne interpretacje pieśni tegoż kompozytora.
Urszula Kryger jest również pedagogiem. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą. Zasiada w jury konkursów muzycznych. Od 2002 roku prowadzi klasę śpiewu w łódzkiej Akademii Muzycznej. W latach 2008-2012 była Kierownikiem Katedry Wokalistyki, od 2012 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego w macierzystej uczelni.

Katarzyna Jankowska-Borzykowska
Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (z wyróżnieniem) w klasie fortepianu prof. Wiktora Mierżanowa oraz kameralistyki fortepianowej w klasie prof. Jerzego Marchwińskiego. Uzupełniające studia, jako stypendystka Rządu Szwedzkiego, odbywała w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie i Szkole Kameralistyki Radia Szwedzkiego w Edsberg, pracując z tej miary artystami, co: Greta Erickson, Kurt Levin i Frans Helmerson.
Po debiucie (1977), jeszcze w okresie studiów, występowała jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Gra również recitale fortepianowe, głównie z muzyką F. Chopina, m.in. we Francji, Holandii, Szwecji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Iranie.
Najważniejszym nurtem i pasją w działalności artystycznej Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej jest kameralistyka fortepianowa. Towarzyszy w recitalach wybitnym muzykom, a zwłaszcza śpiewakom, takim jak: Jerzy Artysz, Urszula Kryger, Zofia Kilanowicz czy Urszula Jankowska (siostra), z którymi występowała na najpoważniejszych estradach koncertowych w kraju i za granicą, we wszystkich niemal krajach Europy Zachodniej, w Rosji, Izraelu, Azji i Afryce. Uczestniczyła także na wielu festiwalach, jak np. „Wratislavia Cantans”, Chopinowskim w Dusznikach, Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, paryski „Musicorama”, „Festival van Vlaandereen” w Limburgu (Belgia) i „Jerach Festiwal of Culture & Arts” w Jordanii.
Ma swym koncie ogromnie wiele nagrań radiowych (archiwalnych i okolicznościowych), tak w kraju jak i za granicą, m. in. we Francji, Niemczech, Danii i Finlandii, także telewizyjnych, w recitalach ,,na ekranie”, filmach dokumentalnych itp. Jej nagranie z barytonem Jerzym Artyszem zostało wyróżnione tytułem „Nagranie Roku 1990″. Jest współlaureatką, z mezzosopranistką Urszulą Kryger, nagrody „Fryderyka 2002″ za płytę z pieśniami M. Karłowicza i K. Szymanowskiego. Nagrywa dla wielu wytwórni płytowych: Tonnpress, DUX, dla firmy japońskiej Pony Canyon Inc. i dla firm niemieckich. Katarzyna Jankowska-Borzykowska jest od wielu lat pedagogiem w macierzystej uczelni, gdzie prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej. Od 2012 roku pełni funkcję kierownika Katedry Kameralistyki Fortepianowej. W tym samym roku otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych.

Łukasz Błaszczyk
Laureat i zdobywca wielu nagród pozaregulaminowych na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 1996 roku. Wybitny polski skrzypek, solista, kameralista, pedagog.
Kształcił się u znakomitych pedagogów, m.in. u Iwony Wojciechowskiej, Zakhara Brona, Aleksandra Kramarova, Mariny Jaszwili. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede.
Jest zdobywcą licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. Najważniejszym momentem w karierze Łukasza Błaszczyka były nagrody na Konkursie Europejskiej Unii Radiowej w Lubljanie i na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Dzięki tym sukcesom koncertuje jako solista i kameralista na całym świecie, kładąc szczególny nacisk na popularyzowanie muzyki polskiej. Między innymi za tak bogatą działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi.
W roku 1999 uczestniczył w wielkim światowym tournee Krystiana Zimermana jako jeden z koncertmistrzów „Polish Festival Orchestra”, występując w najsłynniejszych salach koncertowych w Europie i USA. W latach 2005-2015 był koncertmistrzem Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Łukasz Błaszczyk jest założycielem oraz szefem artystycznym Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ, z którą koncertuje na licznych festiwalach i koncertach w Polsce i za granicą.
Prowadzi bardzo intensywną działalność jako juror konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, a także jako pedagog na licznych kursach i warsztatach skrzypcowych. Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie kieruje pracą Katedry Instrumentów Smyczkowych. Studenci i absolwenci Łukasza Błaszczyka wielokrotnie zdobywali główne nagrody na międzynarodowych i krajowych konkursach, zarówno skrzypcowych, jak i kameralnych.

Rafał Kwiatkowski
Absolwent i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobywca I nagród na międzynarodowych konkursach w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lubljanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz II nagrody na Konkursie Paulo Cello w Helsinkach. Laureat „Paszportu Polityki”, czterech „Fryderyków”, medalu „Magna cum Laude” oraz nagrody Fundacji Kultury Polskiej.
Koncertuje w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji – w Japonii wystąpił m.in. z recitalem w tokijskiej w Suntory Hall. Po nowojorskim debiucie w Y Hall oraz Carnegie Hall (1999) wielokrotnie odbywał tournees koncertowe po USA. Koncertował z wieloma zagranicznymi orkiestrami, m.in. w Los Angeles, Bogocie, Santiago, Moskwie, Helsinkach, Budapeszcie, Palermo, Astanie, oraz z Filharmonią Monachijską, w kraju regularnie występuje i nagrywa z takimi zespołami, jak: Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa, z którą z wielkim powodzeniem debiutował pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego.
W 2001 roku wykonał w Berlinie Koncert altówkowy K. Pendereckiego pod batutą kompozytora oraz uczestniczył w polskim prawykonaniu Concerto Grosso. Od tego czasu Penderecki regularnie zaprasza wiolonczelistę do polskich i zagranicznych wykonań swoich Koncertów, jak również do ich rejestracji płytowych. Poza działalnością solistyczną Kwiatkowski z zamiłowaniem uprawia  kameralistykę. Miał przyjemność współtworzyć na światowych estradach z takimi osobowościami, jak: Christoph Eschenbach, Maxim Vengerov czy Krystian Zimerman, z którym zagrał serię koncertów uwieńczoną nagraniem CD dla Deutsche Grammophon. W ciągu ostatnich lat nawiązał kameralną współpracę z większością najwybitniejszych polskich artystów. Doświadczył również nieco innego wymiaru kameralistyki koncertując i nagrywając CD z Anną Marią Jopek u boku takich gwiazd, jak m.in. Gil Goldstein, Gonzalo Rubalcaba czy Krzysztof Herdzin.

Marcin Sikorski
Wybitny pianista-kameralista, „fenomenalny muzyk”, „pianista o znakomitej technice i dużej wyobraźni”, „wytrawny kameralista”. Laureat nagrody „Fryderyk”. W 2001 roku debiutował w Carnegie Hall.
Jego muzyczni partnerzy to: Bartłomiej Nizioł, Erin Keefe, Reiko Otani, Haik Kazazyan, Li Teng, Mei Diyang, Agata Szymczewska, Bartosz Bryła, Kwartet Śląski, Kwartet Akademos, od roku 2012 również Soyoung Yoon – zwyciężczyni XIV Konkursu im. H. Wieniawskiego.
Jego nauczycielami były: Bogumiła Ścigała w Państwowej Szkole Muzycznej w Bytomiu i prof. Maria Szwajger-Kułakowska w Akademii Muzycznej w Katowicach. Kształcił się pod okiem Isaaca Sterna, Leona Fleishera, Bruno Canino, Eriki Frieser oraz kwartetów LaSalle, Juilliard, Emerson, Guarneri.
Jest zwycięzcą konkursów muzyki kameralnej w Paryżu, Gdańsku, laureat w Pörtschach, Vercelli i Krakowie i Łodzi, a także najlepszym pianistą wielu konkursów skrzypcowych, w ostatnim czasie XIV Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego oraz Międzynarodowego Konkursu im. A. Chaczaturiana w Erywaniu. Oficjalny pianista konkursów skrzypcowych: im. Wieniawskiego w Poznaniu, im. Joachima w Hanowerze i im. Brittena w Londynie. W grudniu 2012 roku był jurorem konkursu muzyki kameralnej w Konserwatorium w Pekinie. Prowadzi tam również regularnie kursy mistrzowskie.
Na płytach CD zarejestrował z Anną Marią Staśkiewicz utwory W. Lutosławskiego, A. Schnittke i S. Prokofiewa, z kwartetem Akademos kwintety fortepianowe D. Szostakowicza i A. Schnittke, z bratem Bartoszem, kontrabasistą Wiener Philharmoniker transkrypcje sonat skrzypcowych C. Francka i M. Ravela. Najnowsza płyta zawiera sonaty R. Straussa i D. Szostakowicza nagrane z Jakubem Haufą. Brał także udział w nagraniach dwudziestu innych płyt z repertuarem kameralnym.
Jako adiunkt z tytułem doktora habilitowanego pracuje w Akademii Muzycznej w Poznaniu i w coraz większym stopniu poświęca się nauczaniu, głównie kameralistyki. Jego zespoły zdobywają laury na międzynarodowych konkursach. Jako konsultant współpracuje ze szkołami muzycznymi w Polsce w zakresie gry solowej i zespołowej. Prowadzi również działalność popularyzatorską. Od dwóch sezonów współtworzy z Gorzowskim Towarzystwem im. H. Wieniawskiego i Filharmonią Gorzowską skierowany do melomanów cykl spotkań Wiem, więc rozumiem.