9 maja 2016, poniedziałek, godz. 18.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a, wstęp wolny

wykonawcy
Jan Snakowski – altówka
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie
Marek Pijarowski – dyrygent

program
Béla Bartók – Koncert na altówkę i orkiestrę op. posth.
Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64


Jan Snakowski
Urodził się w 1990 r. w Zielonej Górze. Gry na skrzypach uczył się od 6. roku życia w Rzeszowie. Tamtejsze liceum muzyczne ukończył z wyróżnieniem w 2009 r. pod kierunkiem Roberta Naściszewskiego. Naukę kontynuował w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Wiesława Kwaśnego, którą ukończył w 2014 r. z najwyższym wyróżnieniem. W roku 2013 podjął dodatkowe studia magisterskie w klasie altówki dr. hab. Jacka Dumanowskiego.
W trakcie nauki doskonalił swoje umiejętności m. in. pod kierunkiem Grigorija Zhislina, Igora Petrushevsky’ego, Dmitrija Sitkovetsky'ego, Bartłomieja Nizioła, Jerzego Kosmali, Krzysztofa Węgrzyna, Krzysztofa Śmietany i Krzysztofa Jakowicza. Jako lider trio fortepianowego, a także kwartetu i trio smyczkowego, brał udział w kameralnych kursach mistrzowskich prowadzonych przez członków Altenberg Trio Wien, Melos Quartet i Kwartetu Śląskiego. Obecnie jest członkiem Cracofonia String Quartet, zespołu uhonorowanego I nagrodą na organizowanym przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy „Turnieju Kameralnym w trzech odsłonach”. W roku 2013 był uczestnikiem programu Akademia Sinfonia Varsovia obejmującego skrzypcowe warsztaty instrumentalne i koncerty z tą orkiestrą. W listopadzie 2013 r. uzyskał wyróżnienie na IX Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego w Poznaniu, będąc jedynym studiującym w Polsce finalistą pierwszej międzynarodowej edycji tego konkursu. We wrześniu 2014 zajął pierwsze miejsce w kategorii altówki na prestiżowym 21. Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Poertschach.
Od lutego 2014 jest zatrudniony w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego jako członek sekcji I skrzypiec. Jego doświadczenie jako muzyka orkiestrowego obejmuje współpracę z wieloma międzynarodowej sławy artystami, w tym z Krzysztofem Pendereckim, Lorinem Maazelem, Jerzym Maksymiukiem, Julianem Rachlinem, Danielem Stabrawą, Wilfriedem Strehle i Juliusem Bergerem. Jest stypendystą Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”.
www.jansnakowski.pl

Marek Pijarowski
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach mistrzowskich w Weimarze pod kierunkiem, nieżyjącego już, znakomitego dyrygenta łotewskiego, Arvida Jansonsa. Od 1974 roku był związany z Filharmonią Wrocławską – początkowo jako asystent dyrygenta, później jako II dyrygent. W 1974 roku zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach oraz specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej.
Sukces ten przyniósł młodemu dyrygentowi liczne zaproszenia, wśród których szczególne znaczenie miały propozycje występów w Filharmonii Narodowej i z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W 1977 roku uzyskał stypendium rządu austriackiego, co umożliwiło mu wyjazd do Wiednia, gdzie przez 9 miesięcy rozwijał swój dyrygencki talent w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst pod kierunkiem prof. Karla Österreichera. W tym też czasie zetknął się bezpośrednio ze sztuką takich mistrzów batuty, jak: Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, Georg Solti czy Claudio Abbado.
W roku 1980 Marek Pijarowski został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu – obie funkcje pełnił do 2001 roku. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Marek Pijarowski był również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.
Nieprzerwanie od ponad 40 lat artysta w ramach działalności dyrygenckiej współpracuje ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie koncertował za granicą, prowadząc polskie orkiestry, m.in.: Orkiestrę Filharmonii Narodowej (w Niemczech), Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (w Hiszpanii i we Francji), Orkiestrę Sinfonia Varsovia (w Hiszpanii), Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej (we Francji). Dyrygował w większości krajów europejskich, a także na Kubie, w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Chinach i Meksyku. Współpracuje ściśle z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz Texas Music Festival w Houston (USA).
W 1997 roku otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Zajmuje się również pracą dydaktyczną, prowadząc klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.
www.filharmoniapoznanska.pl

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie
W każdym roku akademickim Orkiestra Symfoniczna koncertuje niemal co miesiąc, prezentując około dziesięciu różnych programów koncertowych. Szeroki wachlarz wykonywanych przez nią dzieł od baroku po współczesność (Haydn, Mozart, Beethoven, Mendelssohn, Schubert, Berlioz, Brahms, Czajkowski, Dvořak, Mahler, Prokofiew, Szostakowicz, Bartok, Penderecki) służy zdobywaniu przez studentów najwyższych umiejętności w dziedzinie gry zespołowej. Orkiestra brała udział w prawykonaniach utworów wielu kompozytorów: M. Stachowskiego, Z. Bujarskiego, A. Walacińskiego, K. Moszumańskiej-Nazar, E. Knapika, A. Lasonia, M. Mengjigiego, W. Z. Zycha, W. Widłaka. Współpracowało z nią wielu wybitnych dyrygentów, m.in.: K. Missona, J. Katlewicz, J. Maksymiuk, A. Wit, V. Ponkin, W. Michniewski, H. Rilling. Krzysztof Penderecki kilkakrotnie prowadził z nią wykonania dzieł Mahlera, Berlioza, Beethovena oraz swoich własnych utworów. Wśród dotychczasowych nagrań Orkiestry znajdują się płyty z V Symfonią P. Czajkowskiego, kompletną wersją Symfonii „Polonia” I. J. Paderewskiego, a także z utworami kompozytorów krakowskich. Do tradycji należą wykonania utworów oratoryjnych we współpracy z Chórem i solistami – studentami Wydziału Wokalno-Aktorskiego.
www.amuz.krakow.pl