facebook logo 

Najstarszy konkurs muzyki kameralnej w Polsce ma już 55 lat!

XIX Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza odbędzie się w Akademii Muzycznej w Łodzi w kwietniu 2016 roku – 55 lat od pierwszej edycji imprezy. W tegorocznym konkursie weźmie udział ponad 100 zespołów, czyli ponad 250 młodych artystów.

Na konkurs zgłosiły się zespoły z 23 krajów świata, m.in. z Japonii, Chin, Korei Płd., Tajwanu, Australii, Chile, Kazachstanu, Izraela, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi, Czech, Bułgarii, Grecji, Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Francji, Serbii oraz z Polski. W pierwszym etapie przesłuchań ansamble wystąpią w trzech kategoriach: duet śpiew z fortepianem, duet instrumentalny z fortepianem oraz trio, kwartet i kwintet fortepianowy. W finale zwycięzcy zostaną wyłonieni spośród wszystkich ansambli zakwalifikowanych do drugiego etapu.

W regulaminie zapisane są trzy główne nagrody i wyróżnienia, w tym najwyższa to 8 tysięcy złotych dla każdego członka zwycięskiego zespołu. Przewidziane są również nagrody specjalne w postaci koncertów w polskich filharmoniach. Uczestników oceniać będzie jury w międzynarodowym składzie, złożone z uznanych artystów kameralistów. Będą to: Katarzyna Jankowska-Borzykowska (Warszawa), Urszula Kryger (Łódź), Zdzisław Łapiński (Kraków), Cezary Sanecki (Łódź), Łukasz Błaszczyk (Łódź), Witold Holtz (Łódź), Jadwiga Rappé (Warszawa), Mario Caroli (Włochy), Nicholas Cox (Wielka Brytania), Katalin Kokas (Węgry), Kimihiko Kitajiama (Japonia).

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej w Łodzi to najstarszy w Polsce konkurs poświęcony wykonawstwu muzyki kameralnej, organizowany przez Katedrę Kameralistyki łódzkiej Akademii od 1961 roku. W 1995 roku nadano mu imię Kiejstuta Bacewicza – jego inicjatora, wybitnego pianisty-kameralisty, pedagoga, kompozytora, wieloletniego rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. Do piętnastej edycji konkurs był imprezą międzyuczelnianą dla studentów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Od 2007 roku jest przeznaczony dla wszystkich zespołów kameralnych, które spełniają wymogi regulaminu – średnia wieku wszystkich członków zespołu nie może przekraczać 30. roku życia w dniu rozpoczęcia konkursu.

Tegoroczna edycja rozpocznie się 10 kwietnia koncertem z muzyką Beethovena, Brahmsa i Straussa, z udziałem znakomitych polskich kameralistów, m.in. dotychczasowych laureatów i tegorocznych jurorów Konkursu. Wystąpią: Urszula Kryger (mezzosopran) i Katarzyna Jankowska-Borzykowska (fortepian) oraz trio w składzie: Marcin Sikorski (fortepian), Łukasz Błaszczyk (skrzypce) i Rafał Kwiatkowski (wiolonczela).