Otwarcie instalacji
9 marca, środa, godz. 12.45-13.00
foyer przed Salą kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4, wstęp wolny
Instalacje umieszczone we foyer Sali kameralnej będą dostępne dla zwiedzających w dniach 9-12 marca

program
KLONG – Jacek Partyka/Maja Magda Urbańczyk
Budzik – Jacek Partyka/Maja Magda Urbańczyk
Playing Jaśko – Marta Śniady/Maciej Walczak
Ameublement de musique no 1. Fuga i toccata – Kuba Krzewiński
Sculpture 1 – Adam Lewandowski/Artur Zagajewski
Orientalna harfa – Mateusz Bogdalin/Roman Hyla

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Orient w muzyce – Muzyka Orientu” stała się pretekstem do zaprezentowania różnych, często daleko idących interpretacji Muzyki Orientu ujętych w formę niekonwencjonalnych gatunków muzycznych, które nie mają ugruntowanego miejsca na tradycyjnych festiwalach muzyki współczesnej. Formuła obejmuje instalacje dźwiękowe, instalacje audiowizualne, rzeźby dźwiękowe, teatr instrumentalny i multimedialne formy muzyczne.
Interdyscyplinarny profil instalacji prezentuje nurt bliższy temu, co dzieje się w wielu galeriach czy muzeach sztuki najnowszej na świecie, czyli otwarcie na widza, interaktywność, zaproszenie do aktywnego uczestnictwa w odbiorze sztuki, możliwość dotknięcia, poczucia, tworzenia muzyki. Instalacje przygotowane przez studentów kompozycji i wykładowców działających w Studiu Kompozycji Komputerowej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi rozmieszczone są w różnych miejscach budynku uczelni przy al. 1 Maja.

Szczegółowe informacje:

1. KLONG Jacek Partyka/Maja Magda Urbańczyk

Opis: Klong to pojęcie z praktyki dzogczen w tradycji tybetańskiego buddyzmu.
Ma wiele znaczeń m. in. otwarta przestrzeń.
Instalacja to miejsce, gdzie każdy może spróbować odnaleźć ową przestrzeń i osiągnąć stan pierwotnego umysłu.
Miejsce: obok huśtawki pod schodami

2. Budzik Jacek Partyka/Maja Magda Urbańczyk

Opis: „Wsłuchaj się w szum wody płynącej przez szczeliny i skały. Tylko drobny strumień wiele hałasuje. Wielka woda płynie spokojnie. To co puste dudni, to co pełne jest ciche. Głupiec jest jak na wpół próżny garnek. Mądry człowiek przypomina pełne wody jezioro.” Budda Siakjamuni
Instalacja to siatka 2/3 m z dzwoneczkami zawieszona na poziomie 3 piętra. Lina zaś zwisa ok. 2.5 metra od podłogi. Co godzina przebrana postać za pomocą bambusa z haczykiem pociąga za linę i uruchamia siatkę/budzik
Miejsce: klatka schodowa za fortepianem na prawo

3. Playing Jaśko – Marta Śniady/Maciej Walczak

Opis: Muzyka orientalna ma funkcję użytkową, zachęca do wspólnego muzykowania, przeżywania, czerpania czystej radości z wyrażania siebie za pomocą dźwięków. Kultura zachodnia wraz ze swym dążeniem do ideału zatraciła tak istotny element radosnej ekspresji. Utwór kreuje kompozytor, wykonuje artysta-instrumentalista, a jedynie obeznany meloman może zrozumieć sztukę. W instalacji Playing Jaśko chciałam zaprosić każdą chętną osobę, a w szczególności tych, którzy „nigdy w życiu nie zagrali nawet jednego dźwięku“ do wykonania wspólnej kompozycji, do improwizacji, do zabawy muzyką. Za pomocą gamepadów, każdy może sterować Jaśkiem grającym na orientalnych instrumentach i w ten sposób stać się współwykonawcą utworu.
Instalacja czynna w godz. 18.00 - 19.00
Miejsce: Sala 2.29 – laboratorium dźwięku, studio po lewej

4. Ameublement de musique no 1. Fuga i toccata  Kuba Krzewiński

Opis: Ameublement de musique no 1 to idealny mebel do twojego mieszkania. Zarówno w wersji naściennej jak i jako rzeźba wolnostojąca świetnie wpisze się w twoje m4. Gwarantuję najwyższą jakość wykonania i prestiżowe materiały.
Instalacja czynna w godz. 18.00 - 19.00
Miejsce: Sala 2.30 – laboratorium dźwięku, studio po prawej

5. Sculpture 1 – Adam Lewandowski/Artur Zagajewski

Opis: Wewnątrz fortepianu stojącego na parterze w budynku AM przy 1 maja umieszczone są głośniki, z których brzmi utwór o tytule Sculpture 1. Odpowiednie klawisze fortepianu są zablokowane tak, aby ów utwór w interesujący sposób pobudzał brzmienie strun fortepianu. Jest to odniesienie do kultury orientalnej w kontekście postrzegania muzyki - płynie ona nieustannie własnym torem, słuchacz może w dowolnym momencie poddać się jej (medytować) poprzez słuchanie lub "wyjść" spod jej wpływu kiedy zechce.
Miejsce: fortepian przy sali kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi przy al. 1 Maja

6. Orientalna harfa – Mateusz Bogdalin/Roman Hyla

Opis: Instrument zbudowany z cienkich, gumowych linek, do którego każdy może podejść i wykonać własną kompozycję.
Miejsce: przy szatni