28 kwietnia 2016, czwartek, godz. 18.00
Sala kameralna Akademii Muzycznej, al. 1 Maja 4, wstęp wolny

Koncert kameralny w wykonaniu studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie: Aleksandry Lignar i Piotra Jaworskiego oraz kwartetu smyczkowego ANTARJA QUARTET.

wykonawcy
Aleksandra Lignar – wiolonczela
Piotr Jaworski – fortepian
Antarja Quartet w składzie:
  Barbara Mglej – skrzypce
  Elżbieta Mudlaff – skrzypce
  Magdalena Chmielowiec – altówka
  Jakub Gajownik – wiolonczela

program
Fryderyk Chopin – Sonata g-moll op. 65 na wiolonczelę i fortepian
     Allegro moderato
     Scherzo
     Largo
     Finale. Allegro
wyk. Aleksandra Lignar – wiolonczela, Piotr Jaworski – fortepian

Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Kwartet smyczkowy a-moll op. 13 nr 2
     Adagio. Allegro vivace
     Adagio non lento
     Intermezzo. Allegretto con moto. Allegro di molto
     Presto. Adagio non lento
wyk. Antaraja Quartet: Barbara Mglej – skrzypce, Elżbieta Mudlaff – skrzypce, Magdalena Chmielowiec – altówka, Jakub Gajownik – wiolonczela

Kwartet smyczkowy Antarja Quartet powstał w 2009 roku. Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje solowe umiejętności członkowie kwartetu doskonalili w klasach wybitnych instrumentalistów: Kai Danczowskiej, Janusza Pisarskiego oraz Dominika Połońskiego. Do 2015 roku kwartet działał pod nazwą Amber Quartet.
Do 2013 roku zespół kształcił się pod kierunkiem członków Kwartetu DAFO. W latach 2012-2013 kwartet smyczkowy regularnie uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Petera Bucka (Melos Quartet). Ponadto kwartet pracował pod okiem wybitnych muzyków kameralistów: Piotra Kajdasza, Kai Danczowskiej, Marka Mosia (Kwartet Śląski, orkiestra AUKSO) oraz członków: Shanghai Quartet, Apollon Musagete Quartett, Altenberg Trio, Fine Arts Quartet. W 2013 roku Amber Quartet pracował również pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pendereckiego, wykonując jego III Kwartet smyczkowy.
Wśród osiągnięć zespołu można wymienić kilka polskich i światowych prawykonań, m.in.:
"Wariacje na kwartet smyczkowy" op. 21 Władysława Żeleńskiego (2011),
"Wariacje i fuga na kwartet smyczkowy" op. 6 Zygmunta Stojowskiego (2011),
"Kwintet" na kwartet smyczkowy i rożek angielski Zaida Jabriego - utwór skomponowany dla zespołu Amber Quartet i Witolda Wróbla (2012)
„L’ascolto del spazio” Alessandro Grego (2013) - utwór dedykowany Amber Quartet.
Kwartet koncertował podczas kilku międzynarodowych festiwali, m.in. Festival dell Quartetto d’Archi 2013 w Loro Ciuffenna (Włochy), Internationales Klassikfestival im Allgau - Oberstdorfer Muziksommer 2013 (Niemcy).
W 2012 roku na festiwalu w Oberstdorfie otrzymał Nagrodę Specjalną dla najlepszego zespołu kameralnych kursów mistrzowskich, co zaowocowało serią recitali oraz zaproszeniem na kolejną edycję festiwalu. Kwartet dwukrotnie brał udział w Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena: w 2011 roku zakwalifikował się do wzięcia udziału w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez Fine Arts Quartet, następnie – w roku 2013 – zespół wystąpił na otwarciu wystawy manuskryptów w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.
W kwietniu 2016 roku zespół wygrał I Nagrodę - Tytuł Mistrza - na III Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy, organizowanym przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.
W marcu 2014 roku zespół rozpoczął studia kameralne na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Johannesa Meissla oraz Vidy Vujic.

Aleksandra Lignar, w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w klasie mgr Zbigniewa Hałata. Aktualnie studentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Zdzisława Łapińskiego. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez: Tomasza Strahla, Dominika Połońskiego, Catalina Ilea, Zdzisława Łapińskiego. W 2011 roku zakwalifikowała się do udziału w międzynarodowym programie Morningside Music Bridge w Calgary ( Kanada), gdzie współpracowała ze znakomitymi artystami i wykładowcami między innymi: Desmondem Hoebigem, Paulem Katzem. Trzykrotnie brała udział w Spotkaniach Mistrza XX wieku z Młodymi artystami XXI wieku, gdzie uczestniczyła w lekcjach prowadzonych przez maestro Arto Norasa. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, a także stypendystką Klubu Krakowskiego.

Piotr Jaworski – ur. w 1995 roku. Brał udział w wielu kursach pianistycznych, gdzie pracował z takimi muzykami, jak: Andrzej Pikul, Ewa Osińska, Janusz Olejniczak, Wiesław Piękoś, Adam Wibrowski, Dina Yoffe, Michael Wessel, Andrzej Jasiński, Martino Tirimo. W 2011 uczestniczył w Europejskim Programie Pianistycznym Fortepian Odbiciem Kultury Europejskiej i w ramach tego projektu grał na koncertach w Zakopanem (willa Atma) i w Warszawie (Filharmonia Narodowa). Występował również w Krakowie (filharmonia, Florianka, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), Pszczynie, Jaworznie, Przemyślu, Lipsku, Dartington (Anglia). Laureat licznych konkursów pianistycznych, m.in. II nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szymanowski In Memoriam w Warszawie (2011), II nagrody im. Tadeusza Żmudzińskiego (Kraków 2012), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle (2013) oraz I nagrody i nagrody specjalnej dla najbardziej wyróżniającego się pianisty konkursu (recital w Brukseli) na XV Międzynarodowym Konkursie im. Zarębskiego (Łomianki/Izabelin/Warszawa 2015). Brał udział w  przesłuchaniach do Agencji Koncertowej w Nowym Jorku  (European Young Artist Concert Artists Auditions). Stypendysta Rotary Club, Fundacji Sapere Auso, Funduszu Talenty, Fundacji Korczaka, Dartington Financial Assistance Award. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Krakowie (gdzie dostał się z 1. lokatą) w klasie dr. hab. Piotra Machnika.