4 kwietnia 2016, poniedziałek, godz. 18.15
Sala kameralna Akademii Muzycznej, al. 1 Maja 4, wstęp wolny

wykonawcy:kwintet tanguillo
Kwintet Tanguillo w składzie:
Elwira Śliwkiewicz-Cisak – akordeon
Piotr Chilimoniuk – fortepian
Jakub Niedoborek – gitara
Dariusz Drzazga – skrzypce
Robert Brzozowski – kontrabas

w programie:
Astor Piazzolla – Michelangelo 70
                        – Concierto para Quinteto
                        – La muerte del Angel
                        – Milonga del Angel
                        – Resurrección del Angel
                        – Escualo
                        – Oblivion
                        – Verano Porteno
                        – Tanguedia
Mikołaj Majkusiak – Quinteto nuevo
Astor Piazzolla – Libertango


Kwintet Tanguillo – lubelski zespół instrumentalny założony w 2003 roku, występujący w składzie: akordeonistka Elwira Śliwkiewicz-Cisak, pianista Piotr Chilimoniuk, gitarzysta Jakub Niedoborek, skrzypek Dariusz Drzazga i kontrabasista Robert Brzozowski. Instrumentarium zespołu nawiązuje do kwintetu niedoścignionego mistrza tanga argentyńskiego – Astora Piazzolli. Różnorodność stylów uprawianych przez członków zespołu takich, jak muzyka klasyczna, jazz, poezja śpiewana, flamenco, romanse rosyjskie oraz folk sprawia, iż wykonywane przez nich tanga mają ciekawy, niepowtarzalny charakter. Repertuar prezentowany przez Kwintet Tanguillo to wzór doskonałego warsztatu, precyzji wykonania a jednocześnie niesamowitej ekspresji. To ogień, który nie spala, lecz pobudza wyobraźnię. Kwintet Tanguillo posiada w swym dorobku płyty: CD Kwintet Tanguillo, PROQ07/2010, CD PIAZZOLLA SZMEREK, DUX 1278/2015, na których zarejestrowano tanga Astora Piazzolli.
Gościnnie z Tanguillo współpracują: skrzypek Grzegorz Cholewiński i kontrabasiści Michał Kowalczyk i Urszula Czerniak.

Sylwetki członków Kwintetu Tanguillo

Elwira Śliwkiewicz‐Cisak, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. W. L. Puchnowskiego. Laureatka IV nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego w Białymstoku (1985). W 2013 roku postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nadano jej tytuł profesora sztuk muzycznych. Elwira Śliwkiewicz-Cisak prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka, jak również z towarzyszeniem orkiestr w Polsce, na Litwie, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech. Współtworzy zespoły: El Duende (muzyka współczesna), Kwintet Tanguillo (tango argentyńskie), Świętokrzyski Duet Akordeonowy (muzyka współczesna, musette). Dokonała 14 prawykonań utworów muzyki współczesnej. Jej dokonania artystyczne zostały zarejestrowane na nośnikach elektronicznych CD: • 15 lecie Zakładu Pedagogiki Instrumentalnej UMCS, Lublin, 2005; • Cztery Pory Roku, Akademia Świętokrzyska, Kielce 2006; • ISKRY, MEGAVOX 040. Lublin 2008; • Chopin, Brahms, Niziurski, Marek Mizera fortepian, Elwira Śliwkiewicz-Cisak akordeon, Jerzy Mądrawski akordeon, DUX 0749 2010; • Kwintet Tanguillo, PROQ 07/2010. Odznaczona Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi (2009, 2004), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2004); Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2013). Zatrudniona w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Obecnie jest Kierownikiem Zakładu Pedagogiki Instrumentalnej w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym.
Piotr Chilimoniuk, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Lasockiego (1997). W roku 2007 Rada Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Łodzi nadała mu stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Od początku pracy zawodowej związany na stałe z Zakładem Pedagogiki Instrumentalnej Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Od wielu lat swoje pasje i zainteresowania dzieli pomiędzy muzyką poważną a najlepszego gatunku popularną. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występuje w Polsce i za granicą (Austria, Wielka Brytania, USA, Hiszpania, Ukraina, Węgry, Francja, Litwa). Współpracuje z orkiestrami Filharmonii Lubelskiej: kameralną oraz symfoniczną (z tą ostatnią prawykonywał w Lublinie jako solista Koncert fortepianowy A. Chaczaturiana). Pod pseudonimem Piotr Selim komponuje i wykonuje utwory z gatunku piosenki literackiej. W 2012 roku wydał solowy album pt. W rytmie bolera, zawierający jego 14 kompozycji do tekstów Hanny Lewandowskiej. Jest kompozytorem i współwykonawcą utworu wokalno-instrumentalnego Z ziemi wiernej, przygotowanego dla uczczenia 25. rocznicy pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Lublina. Utwór był wykonany z udziałem orkiestry symfonicznej Filharmonii Lubelskiej, Akademickiego Chóru UMCS, Chóru Uniwersytetu Medycznego, Chóru Wydziału Artystycznego UMCS i solistów. Piotr Selim jest jednym z wokalistów zaproszonych przez laureata Grammy 2014 Włodka Pawlika do przygotowanego przez Teatr Stary w Lublinie koncertu-spektaklu Wieczorem, w którym zaśpiewał utwór Elegia uśpienia. Piotr Selim to również kompozytor muzyki do spektaklu Machia. Scenariusz i reżyseria: Juliusz Machulski, produkcja: Teatr Stary w Lublinie. Jako pianista, kompozytor, wokalista, aranżer brał udział w realizacji wielu wydawnictw fonograficznych. Pozostaje cenionym w lubelskim środowisku muzycznym organizatorem wielu przedsięwzięć artystycznych, realizuje autorski projekt spotkań warsztatowych dla dzieci i młodzieży uzdolnionej muzycznie. Jest jurorem wielu ogólnopolskich konkursów pianistycznych i przeglądów piosenki literackiej.
Jakub Niedoborek ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie gitary prof. A. Gruszki (1996). W roku 2007 Rada Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach nadała mu stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Od 1997 roku zatrudniony w Zakładzie Pedagogiki Instrumentalnej Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Laureat wielu konkursów (m.in. IV nagroda w Łazienkowskim Konkursie Gitary Klasycznej w Warszawie (1989), III nagroda i wyróżnienie za najlepszą interpretację utworu kompozytora polskiego Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. E. Jurkowskiego w Tychach (1992). Występował m.in. z orkiestrami Filharmonii: Śląskiej, Lubelskiej, Świętokrzyskiej, oraz Camerata Impuls. Współtworzy zespoły: Por Fiesta (flamenco), Kayah & Transoriental Orchestra (world music), Tanguillo (tango argentyńskie), Aires De Los Andes (muzyka latynoamerykańska), Fuente (muzyka orientalna), El Duende (muzyka współczesna), Dżango & Bango (muzyka romska). Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, m.in.: Jadwigą Rappe, Kayah, Krzesimirem Dębskim, Borysem Somerschafem, Markiem Andrzejewskim. Prowadzi kursy gry w stylu flamenco, m.in. w Lublinie (Lubelskie Spotkania Gitarowe), Katowicach (Akademia Muzyczna), Warszawie (Akademia Muzyczna) i Krzyżowej (Międzynarodowy Letni Kurs Gitary). Jest jednym z nielicznych gitarzystów wykonujących podczas recitali zarówno muzykę „klasyczną” jak i flamenco. Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji.
Dariusz Drzazga ukończył (w skróconym okresie czasu) Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie skrzypiec prof. M. Ławrynowicza (1992). W roku 1991 otrzymał roczne stypendium w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Toronto a następnie, w łatach 1992-1995, pełne stypendium w Peabody Conseryatory of Musicw Baltimore, gdzie pod kierunkiem prof. V. Danczenki uzyskał tytuł Masterof Music in Violin. W roku 2010 Rada Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach nadała mu stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Od 1997 roku zatrudniony w Zakładzie Pedagogiki Instrumentalnej Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Od 1996 roku zatrudniony w Filharmonii Lubelskiej (od 1998 w charakterze solisty).
Robert Brzozowski, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie kontrabasu prof. Piotra Kurzawy. Od 13 lat muzyk w Filharmonii Lubelskiej. Posiada w swym dorobku nagrania płyt CD oraz sukcesy na festiwalu "Nowa Tradycja" II PR Polskiego Radia. Interesuje się zarówno muzyką rozrywkową, jak i klasyczną. Obecne jego fascynacje oscylują miedzy muzyką Rumunii i Bliskiego Wschodu. Współtworzy zespoły Čači Vorba, Się Gra Trio. Ma na koncie współpracę z wieloma zespołami oraz projektami muzycznymi, m.in. Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej im. Wandy Kaniorowej, Odpustem Zupełnym czy Orkiestrą Św. Mikołaja. Na stałe współpracuje z lubelskim aktorem Teatru NN z Bramy Grodzkiej, Witoldem Dąbrowskim, współtworząc monodram Tryptyk chasydzki. Od 2012 r. wraz z Marią Natanson oraz Piotrem Majczyną tworzy również formację Aksak Balkan Trio.