21 marca 2016, poniedziałek, godz. 18.15
Sala kameralna Akademii Muzycznej, al. 1 Maja 4, wstęp wolny

wykonawcy:
Agata Nowakowska-Gumiela – fortepian
Tomasz Gumiela – fortepian

Siergiej Rachmaninow – 6 morceaux op. 11 (1. Barcarolle, 2. Scherzo, 3. Theme Russe, 4. Valse, 5. Romance, 6. Slava!)
Jean Françaix – Pambiche i Baiao z cyklu Ośmiu tańców egzotycznych
Maurice Ravel – Rapsodia hiszpańska – cz. 1. Prelude a la nuit, cz. 4. Feria

przerwa

Franz Schubert – Fantazja f-moll D. 940
Siergiej Rachmaninow – II Suita op. 17 na dwa fortepiany - cz. 3. Romance, cz. 4. Tarantella


duet gumiela fotoAgata Nowakowska-Gumiela jest cenioną pianistką i kameralistką. Swoją drogę zawodową związała z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia z fortepianu i kameralistyki fortepianowej. W 2011 roku uzyskała tytuł doktora sztuki i pracuje obecnie na stanowisku adiunkta. Ma w swoim dorobku liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych (między innymi im. F. Liszta we Wrocławiu, im I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Konkursie w San Sebastian w Hiszpanii), a także stypendia kilku ważnych instytucji kultury (m. in. TIFC w Warszawie, Karajan Centrum w Wiedniu, Ministerstwa Kultury).
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, a następnie Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu prof. Noela Floresa. Koncertowała w wielu miastach w Polsce, a także w Austrii, Niemczech, Włoszech, Rosji i Chile. Ma w swoim dorobku dwie płyty: kameralną (wraz z wiolonczelistką Katarzyną Polonek) oraz solową (zawierającą Fantazje fortepianowe różnych kompozytorów). Pianistka posiada w repertuarze wiele dzieł solowych, a także znaczną część literatury kameralnej, w szczególności utwory na wiolonczelę i fortepian. Wraz z mężem Tomaszem współtworzą duet fortepianowy i mają dwóch wspaniałych synów: Jakuba i Jędrzeja.
Tomasz Gumiela jest cenionym pianistą i kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Marii Murawskiej i prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie prof. Dang Thai-Sona w Montrealu. Posiada szeroki repertuar, w szczególności dzieła pianistyki solowej XIX wieku, liczne utwory kameralne oraz znaczącą część literatury na głos i fortepian. Ma w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (w 2008 roku). Współpracuje z wieloma muzykami młodego pokolenia, w szczególności specjalizując się w kameralistyce wokalnej. Był wielokrotnie nagradzany jako kameralista na prestiżowych konkursach wokalnych (w Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu), brał udział w licznych festiwalach muzycznych oraz projektach multimedialnych (m.in. w nagraniu DVD z muzyką na żywo do oskarowego filmu „Piotruś i wilk”).
W 2015 roku Tomasz Gumiela uzyskał tytuł doktora sztuki, pracuje obecnie jako wykładowca w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.