5 marca 2016, sobota, godz. 19.00,
Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a
bilety: 20 zł i 10 złCarl Maria von Weber: Abu Hassan

opera komiczna w 1 akcie
przedstawienie w polskiej wersji językowej

premiera: 5 marca 2016 roku
przedstawienia: 6, 7, 8, 9 marca 2016 roku
Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi
ul. Żubardzka 2a, bilety: 20 zł i 10 zł

Opera w mediach:
Akademia Muzyczna w Łodzi przygotowuje polską prapremierę opery komicznej Abu Hassan C. M. Webera. W marcu br. zaplanowano premierę i cztery spektakle – wszystkie w polskiej wersji językowej. Abu Hassan – perełka sceny komicznej skomponowana przez Webera w 1811 roku stała się pierwszym operowym sukcesem kompozytorskim autora Wolnego strzelca. Opera została napisana do libretta Franza Karla Hiemera opartego na wątkach zaczerpniętych z Baśni tysiąca i jednej nocy. Opowiada historię Abu Hassana i jego żony Fatimy, którzy – chcąc podstępem zdobyć środki na spłatę długu – pozorują własną śmierć. Seria zabawnych scen przypieczętowana zmartwychwstaniem małżonków oprawiona została przez Webera błyskotliwą muzyką, z modnymi wtedy tureckimi motywami.
Wykonawcami opery będą studenci Akademii Muzycznej w Łodzi: soliści, Chór i Orkiestra Symfoniczna pod batutą Marcina Wolniewskiego. Obsada na poszczególne spektakle:
Spektakle 5, 7 i 9 marca: Fatima – Natalia Kordecka-Kolo; Abu Hassan – Piotr Pastuszka; Omar – Bartosz Szulc; Zobeide – Magdalena Cieślak; Zemrud – Angelika Wyrwał; Mesrur – Marcin Bednarek; Kalif – Konrad Jaromin; Librecista – Jakub Prokopczyk.
Spektakle 6 i 8 marca: Fatima – Zuzanna Klemańska; Abu Hassan – Artur Mleko; Omar – Krzysztof Cygan; Zobeide – Magdalena Cieślak; Zemrud – Mingyi Wang; Mesrur – Marcin Bednarek; Kalif – Konrad Jaromin; Librecista – Bartosz Szulc.
 

REALIZATORZYpatroni abu hassan
reżyseria i inscenizacja: Hanna Chojnacka
kierownictwo muzyczne: Marcin Wolniewski
przygotowanie chóru: Dawid Ber
scenografia i kostiumy: Elżbieta Tolak
charakteryzacja: Elżbieta Tolak, Barbara Balcerkiewicz, Katarzyna Bilecka
reżyseria świateł: Wojciech Górniak
pianiści korepetytorzy:  Tatiana Dranczuk, Nadieżda Pawlak, Ewa Szpakowska
tłumaczenie libretta: Piotr Miciński
koordynator projektu: Przemysław Rezner

WYKONAWCY
Soliści – Studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego
Orkiestra Symfoniczna i Chór Akademii Muzycznej w Łodzi
Marcin Wolniewski – dyrygent

OBSADA
Fatima
Natalia Kordecka-Kolo (klasa prof. dr hab. Urszuli Kryger)
Zuzanna Klemańska (klasa mgr Doroty Wójcik)

Abu Hassan
Piotr Pastuszka (AM Bydgoszcz, klasa prof. dra hab. Janusza Ratajczaka)
Artur Mleko (klasa prof. dra hab. Janusza Ratajczaka)

Omar
Bartosz Szulc (studia doktoranckie, klasa prof. dra hab. Piotra Micińskiego)
Krzysztof Cygan (klasa prof. dra hab. Włodzimierza Zalewskiego)

Zobeide
Magdalena Cieślak (klasa mgr Doroty Wójcik)

Zemrud
Angelika Wyrwał (klasa dr Patrycji Krzeszowskiej-Kubit)
Mingyi Wang (klasa dr hab. Anny Dzionek-Kwiatkowskiej)

Mesrur
Marcin Bednarek (klasa dra Przemysława Reznera)

Kalif
Konrad Jaromin (klasa dra Stanisława Kiernera)
Andrzej Starodumow (klasa prof. dra hab. Włodzimierza Zalewskiego)

Librecista
Jakub Prokopczyk (klasa prof. dra hab. Andrzeja Mroza)
Bartosz Szulc (studia doktoranckie, klasa prof. dra hab. Piotra Micińskiego)

Wierzyciele
Kamil Gruszczyński (student Wydziału I, chór uczelniany)
Konrad Orawski (student Wydziału I, chór uczelniany)
Michał Kawecki (student Wydziału I, chór uczelniany)

STRESZCZNIE LIBRETTA
Rzecz dzieje się w Bagdadzie. Abu Hassan, faworyt Kalifa, popada w długi. Aby wykupić weksle wpada ze swą żoną Fatimą na pomysł upozorowania własnej śmierci. Wysyła Fatimę do żony Kalifa, Zobeidy, aby błagała o pieniądze na jego pogrzeb. Po wyjściu Fatimy do ich domu przychodzą wierzyciele, a wsród nich Omar, któremu Abu Hassan jest winien największą sumę. Hassan obiecuje próżnemu Omarowi schadzkę ze swoją żoną, Fatimą, jeśli ten spłaci pozostałe długi.
Fatima wraca od Zobeidy z pieniędzmi. Teraz Abu Hassan udaje się do Kalifa, aby powiadomić go o śmierci swej żony i błagać o pieniądze na pogrzeb. Po Jego wyjściu do Fatimy przychodzi Omar, który jest już w posiadaniu wszystkich weksli i zamierza zdobyć miłość Fatimy szantażując ją nimi. Nagle pojawia się Abu Hassan powracający z pieniędzmi od Kalifa. Omar ukrywa się. Fatima i Abu Hassan cieszą się jego strachem przed odnalezieniem go.
Do domu małżonków przybywa Mesrur, służący Kalifa, aby przekonać się czy Fatima naprawdę nie żyje. Zastaje rozpaczającego męża i Fatimę udającą nieżywą. Po wyjściu Mesrura przybywa służąca Zobeidy, aby zanieść swej Pani wiadomość o śmierci Abu Hassana. Tym razem to Fatima lamentuje nad "martwym" małżonkiem.
Po usłyszeniu relacji swych sług Kalif i Zobeida postanawiają się naocznie przekonać kto naprawdę nie żyje i zastają oboje małżonków udających martwych. Kalif ogłasza, że wypłaci 1000 złotych monet temu, kto powie które z małżonków umarło pierwsze. Słysząc to Abu Hassan przypada do stóp suwerena i przyznaje, że to on zmarł pierwszy i prosi o wybaczenie. Do prośby dołącza Fatima. Ubawiony intrygą Kalif wybacza im. Niepocieszony Omar odchodzi.

W naszym spektaklu występuje (wprowadzona przez reżyser Hannę Chojnacką) postać szalonego Librecisty. Jest on zwornikiem całej akcji. To w jego głowie tworzą się postaci i sytuacje. Nie jest zachwycony muzyką zlecającego mu pracę Webera, ale stara się z pasją doprowadzić bohaterów do szczęśliwego końca. Istnieją podejrzenia, iż potajemnie kocha się w Fatimie.
Streszczenie libretta: Przemysław Rezner

PATRONAT MEDIALNY