17 grudnia 2015, czwartek, godz. 18.00
Sala kameralna Akademii Muzycznej, al. 1 Maja 4, wstęp wolny

krzysztof dyswykonawcy
KRZYSZTOF DYS TRIO
Krzysztof Dys – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Krzysztof Szmańda – perkusja

w programie
amerykańskie standardy jazzowe


Krzysztof Dys, rocznik 1982, polski pianista, improwizator. Wykształcenie klasyczne zdobył w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu klasycznego. Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na tej uczelni, pracując jako adiunkt w klasie fortepianu jazzowego. Jako młody pianista zdobył prestiżowe nagrody zarówno na polu muzyki klasycznej – 2007: III nagroda, International Piano Competition of the Russian Conservatory Alexander Scriabin, Paris, France – jak i muzyki jazzowej – 2006: II nagroda, Warsaw Jazz Pianist Contest, Warsaw, Poland; 2006: Grand Prix, „Jazz nad Odrą” Festival, kwartet Soundcheck, Wrocław.
Aktualnie współpracuje m.in. z awangardowym klarnecistą Wacławem Zimplem, współtworząc wraz z nim i perkusistą Hubertem Zemlerem trio LAM sięgające po muzykę amerykańskich minimalistów. Z Wacław Zimpel Quartet nagrał doskonale przyjęty album „Stone Fog”. Krzysztof Dys współpracuje także z uznanym trębaczem Maciejem Fortuną. Jako duet nagrali cieszący się uznaniem album „Tropy”, który zdobył drugie miejsce w kategorii najlepszy album roku w zestawieniu portalu jazzowego polish-jazz-blog-spot (2013). W roku 2014 prestiżowe wydawnictwo DUX wydało ich kolejny wspólny album „Maciejewski Variations”. Krzysztofa Dysa słychać także w zespołach bliższych jazzowemu mainstreamowi. Od 2002 roku K. Dys jest członkiem kwartetu Soundcheck tworzonego z Maciejem “Kocinem” Kocińskim (saksofon), Andrzejem Święsem (kontrabas) i  Krzysztofem Szmańdą (perkusja). Grupa ma w swym dorobku sześć albumów i szereg nagród na prestiżowych festiwalach w Polsce i zagranicą. Dys jest również związany z nurtem nowej muzyki żydowskiej. Od wielu lat współpracuje z wokalistką Leną Piękniewską i razem z nią współtworzy projekt „Kołysanki na wieczny sen”, który w 2012 roku został uwieczniony na płycie. W roku 2015 na zaproszenie festiwalu Tzadik stworzył solowy recital poświęcony muzyce Mordechaja Gebirtiga.
Wrażliwość i nietuzinkowość osobowości, a może nawet swego rodzaju osobliwości muzycznej wyrażonej przez Krzysztofa Dysa podkreśla wielu jego słuchaczy. Jest wśród nich również postać niezwykła – Evan Ziporyn, jeden z najznakomitszych klarnecistów i wizjonerów muzyki współczesnej, zdobywca Grammy, dyrektor MIT's new Center for Art Science and Technology, który napisał: Krzysztof Dys is using his multifaceted talents to create an important musical voice. He is combining his visrtuosic abilities and his creative mind to present a vital new voice in contemporary music, one thet bridges the gap between new music and jazz. He is a musician of the highest caliber, and I am certain his international reputation will grow enormously over the next few years.

Andrzej Święs – czołowy kontrabasista młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej, absolwent klasy kontrabasu Akademii Muzycznej im. I .J. Paderewskiego w Poznaniu (2005) oraz Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2008). Na scenie jazzowej zadebiutował w 2004 r., występując z trio Pawła Tomaszewskiego na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” w Krakowie, gdzie zespół zdobył II nagrodę. Na stałe współpracuje z zespołem Soundcheck oraz kwartetem Grzegorza Nagórskiego. Na swojej drodze artystycznej pracował z takimi artystami jak: Lee Konitz, Janusz Muniak, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Adam Pierończyk, Piotr Baron, Joachim Mencel, Ewa Bem, Leszek Żądło, Wojciech Groborz, Arek Skolik, Łukasz Żyta, Grzegorz Piotrowski, Tomasz Grzegorski, Marcin Ślusarczyk, Zbigniew Namysłowski. W 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”.

Krzysztof Szmańda ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji w roku 1999. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskinea, Ndugu Chanclera, Erika Forrestera i Johna Claytona. Jest współzałożycielem poznańskiej formacji Soundcheck, która w październiku 2004 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie jazzowo-bluesowym w Usti nad Łabą (Czechy), a w kwietniu 2005 roku zdobyła Grand Prix festiwalu „Jazz Nad Odrą” we Wrocławiu. Krzysztof Szmańda został tam wyróżniony indywidualnie przez jury festiwalu. W listopadzie tego samego roku Soundcheck zdobył II nagrodę w konkursie „Krokus Jazz Festiwal” w Jeleniej Górze oraz „Klucz Do Kariery” podczas „Jesieni Jazzowej – Gorzów Jazz Celebration”.
Krzysztof Szmańda współpracuje z Big Bandem klubu Tygmont w Warszawie, prowadzonym przez Zbigniewa Namysłowskiego, ponadto z zespołami Kuby Stankiewicza i Ingi Lewandowskiej, Mariusza Bogdanowicza, Zbigniewa Wrombla, Marcina Olaka, Olega Kirejewa, Keitha Javorsa i Trifonidis Orchestra. Jest członkiem  międzynarodowego kwintetu jazzowego Kattorna, który w październiku 2006 roku zdobył nagrodę publiczności na konkursie Berlin Jazz Award, a w listopadzie 2006 - trzecią nagrodę na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze. Na festiwalu w Jeleniej Górze Szmańda otrzymał nagrodę specjalną. Krzysztof Szmańda zatrudniony jest na stałe w zespole orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, współpracuje też z orkiestrami Filharmonii Narodowej oraz Sinfonia Varsovia. W 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”.