Historia Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich

26 listopada 2015, czwartek, godz. 18.003 az festiwal
Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a, bilety: 30 zł i 20 zł
wykonawcy:
Kevin Kenner – fortepian
Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ
Kwintet w składzie: Łukasz Błaszczyk – skrzypce I, Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce II, Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka,
Rafał Kwiatkowski – wiolonczela, Krzysztof Firlus – kontrabas
kierownictwo artystyczne – Łukasz Błaszczyk

w programie:
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21 (Kwintet)
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11 (Orkiestra PRIMUZ)

prowadzenie:
Adam Rozlach
Przed koncertem o godz. 16.30 zapraszamy do Sali koncertowej (ul. Żubardzka 2a) na wykład Adama Rozlacha pt. XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – reminiscencje, wstęp wolny!

kevin kennerKEVIN KENNER
Laureat II nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1990 roku. Początkowy etap nauki gry na fortepianie odbył u Krzysztofa Brzuzy w College of Music w San Diego. Mając siedemnaście lat, przeniósł się do Krakowa, gdzie został studentem Akademii Muzycznej w klasie prof. Ludwika Stefańskiego. Kolejny etap kształcenia muzycznego odbył pod kierunkiem Leona Fleishera w Peabody Conservatory of Music w Baltimore, a następnie u Karla-Heinza Kämmerlinga w hanowerskiej Hochschule für Musik (1981-1990).
Kevin Kenner po raz pierwszy uczestniczył w Konkursie Chopinowskim jako siedemnastolatek w 1980 roku. Dziesięć lat później pojawił się w Warszawie ponownie, zdobywając tym razem najwyższą, II nagrodę (pierwszej nie przyznano) oraz nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za najlepsze wykonanie poloneza. Ponadto pianista brał udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Giny Bachauer w Salt Lake City (1982, 1988 – V nagroda), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Van Cliburna w Fort Worth (1989 – nagroda specjalna), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Williama Kapella w College Park (1989) oraz Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1990 – III nagroda i nagroda za najlepsze wykonanie muzyki rosyjskiej).
Artysta występował ze sławnymi dyrygentami i orkiestrami, m.in. Kazimierzem Kordem, Charlesem Grovesem, Stanisławem Skrowaczewskim, Jerzym Maksymiukiem, Hansem Vonkiem, Andrew Davisem oraz zespołami – Halle Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, NHK Symphony, Oslo Philharmonic, BBC Symphony Orchestra i orkiestrami symfonicznymi w San Francisco, New Jersey, Saint Paul, Salt Lake City, Rochester, Baltimore i Brukseli. Kenner uprawia także kameralistykę. Koncertował z Tokyo String Quartet, Edellian String Quartet, Vogler String Quartet i Fine Arts Quartet. Dokonał kilku nagrań płytowych, na których utrwalił dzieła Chopina, m.in.: 24 Preludia op. 28, 4 scherza, Andante spianato i Wielki polonez Es-dur, Nokturn Desdur op. 27 nr 2 oraz Walc e-moll [op. posth].
Kevin Kenner zajmuje się pracą pedagogiczną – prowadzi klasę fortepianu w londyńskiej Royal College of Music oraz wykłada na kursach mistrzowskich w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Polsce. W 2007, 2008 i 2012 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”. W 2010 roku zasiadał w jury XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


primuzORKIESTRA SMYCZKOWA PRIMUZ
Powstała w roku 2012 na okoliczność jubileuszu 55-lecia Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Łodzi. Założycielem oraz szefem artystycznym zespołu jest wybitny polski skrzypek i kameralista Łukasz Błaszczyk, od lat związany z łódzką uczelnią. W skład orkiestry wchodzą najbardziej utalentowani studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi, prowadzeni od pulpitu przez Łukasza Błaszczyka. Debiut Orkiestry Kameralnej PRIMUZ był jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku 2012 w Łodzi. Koncert, w czasie którego młodzi muzycy wykonali utwory m.in. Graży-ny Bacewicz i Aleksandra Tansmana, odbił się głośnym echem w łódzkim środowisku muzycznym. Występ orkiestry uświetnił Krzesimir Dębski, dyrygując jednym z własnych utworów. W grudniu 2014 roku zespół wystąpił w koncercie z cyklu „Środa Młodych” w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Mistrzowskie wykonanie zyskało uznanie publiczności i organizatorów, co zaowocowało ponownym zaproszeniem na koncert w maju 2016 roku. W ubiegłym sezonie orkiestra PRIMUZ realizowała projekt z Orkiestrą Kameralną z Telemarku, grając wspólne koncerty w Łodzi i w Norwegii. W ramach tegorocznego AŻ Festiwalu orkiestra zagra wspólny koncert z Big Bandem Akademii, który poprowadzi Tomasz Szymuś. Będzie również towarzyszyć Kevinovi Kennerowi w koncertach fortepianowych Fryderyka Chopina.


ŁUKASZ BŁASZCZYK
Skrzypek, uczeń m.in. Iwony Wojciechowskiej, Zakhara Brona i Aleksandra Kramarova. Ukończył z wyróżnieniem łódzką Akademię Muzyczną, w której obecnie – z tytułem profesora nadzwyczajnego – prowadzi klasę skrzypiec i jest Kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych. Jest też absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Enschede (Holandia).
Zdobywca wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. Najważniejszymi osiągnięciami w karierze artysty było zdobycie nagrody na Konkursie Europejskiej Unii Radiowej w Lublanie i na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskie-go w Poznaniu (1996), gdzie otrzymał również kilka nagród specjalnych. Dzięki tym sukcesom koncertuje w całej Europie. Jako solista Łukasz Błaszczyk występował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, m.in. z Jackiem Kaspszykiem, Jerzym Maksymiukiem, Grzegorzem Nowakiem, Karolem Stryją, Antonim Witem i Tadeuszem Wojciechowskim. Grał z większością polskich orkiestr filharmonicznych, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia w Warszawie i Łodzi. Wielokrotnie kompozytorzy dedykowali mu swe utwory. Brał udział w licznych prawykonaniach, m.in. Concertina darmstadzkiego na skrzypce, fortepian i orkiestrę Zdzisława Szostaka. W roku 1999, jako jeden z koncertmistrzów Polish Festival Orchestra, uczestniczył w wielkim światowym tournée Krystiana Zimermana.
Za swą bogatą działalność artystyczną Łukasz Błaszczyk uhonorowany został Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Brązowym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Pre-zydenta Miasta Łodzi.
Od roku 2005 jest koncertmistrzem Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Równolegle z pracą dydaktyczną w łódzkiej Akademii kieruje Orkiestrą Smyczkową PRIMUZ, a jego studenci i absolwenci stanowią dużą grupę laureatów międzynarodowych i krajowych konkursów skrzypcowych i kameralnych.