21 listopada 2015, sobota, godz. 18.00,3 az festiwal
Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a
bilety: 30 zł i 20 zł

wykonawcy:
Wokaliści z Katedry Musicalu i Choreografii Akademii Muzycznej w Łodzi: Dagmara Czechura, Angelika Gaj, Jerzy Gmurzyński, Martyna Henke, Ewelina Kisiel, Hanna Korzeniowska, Beata Rzeźnik, Tomasz Wojtan oraz dr hab. Anna Dzionek-Kwiatkowska (Kierownik Katedry Musicalu i Choreografii)
Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ Akademii Muzycznej w Łodzi
Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi
Piotr Mania - piano
Artur Lipiński - perkusja
Piotr Filipowicz - bas
dyrygent, kierownictwo artystyczne – Tomasz Szymuś
współpraca artystyczna – Łukasz Błaszczyk, Jacek Delong

w programie m.in.:
A wink and smile, Baby I’m a fool, Manhattan, A night like this, Nie opuszczaj mnie, Mambo Italiano, Libertango, Cinema Paradiso, Okularnicy, Tango tormenta, Pacionatta, Skyfall, Mission Impossible w aranżacjach Tomasza Szymusia

MONIKA MALEC
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu dr Joanny Żółkoś-Zagdańskiej. W 2014 roku uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej – wokalistyka.
Od 2001 roku jest wykładowcą na kierunku jazz i muzyka estradowa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. Od 2014 roku jest adiunktem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jest wykładowcą na kierunku musical i choreografia w specjalności wokalistyka estradowa.
Jako trener wokalny odpowiedzialna była za przygotowanie do występów uczestników telewizyjnych programów rozrywkowych, m.in.: Jak Oni Śpiewają, Bitwa na Głosy, The Voice of Poland, Mam Talent, X Factor, Mali Giganci. Jako konsultant wokalny miała okazję pracować z polskimi wokalistami i aktorami, m.in. z Tatianą Okupnik, Dodą, Natalią Lesz, Nataszą Urbańską, Beatą Kozidrak, Reni Jusis, Kasią Wilk, Rafałem Brzozowskim, Julią Kamińską, Aleksandrą Zienkiewicz, Joanną Liszowską, Karoliną Porkari, Pawłem Stasiakiem, Jakubem Tolakiem, Krzysztofem Respondkiem, Rafałem Cieszyńskim, Stefano Terrazzino, Robertem Moskwą i Marcinem Hycnarem.
Współpracowała również z warszawskimi teatrami, pełniąc kierownictwo wokalne podczas przygotowań spektakli muzycznych. Od 2014 roku współpracuje jako kierownik muzyczny z SDI Media Polska.
Jest laureatką ogólnopolskich festiwali: „Pamiętajmy o Osieckiej”, Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Estradowej „Warszawa 2000”, konkursu Polskiego Radia „Mikrofon dla wszystkich”.
W 2014 roku w ramach przewodu doktorskiego nagrała płytę Cheek to Chick z utworami Chicka Corei, uzyskując uznanie samego mistrza.
Monika Malec jest także producentką muzyczną Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek dla Dzieci i Młodzieży „Ten Ton” w Dorożkarni, który co roku przyczynia się do promowania twórczości polskich autorów, kompozytorów i wykonawców.
Obok muzyki, jej kolejną wielką pasją jest psychologia, której prawa i tajniki studiowała na kierunku psychologia kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Wiedzę psychologiczną wykorzystuje w pracy pedagogicznej, motywując i wspierając artystów w trakcie ich przygotowań do scenicznych prezentacji.

primuzORKIESTRA SMYCZKOWA PRIMUZ
Powstała w roku 2012 na okoliczność jubileuszu 55-lecia Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Łodzi. Założycielem oraz szefem artystycznym zespołu jest wybitny polski skrzypek i kameralista Łukasz Błaszczyk, od lat związany z łódzką uczelnią. W skład orkiestry wchodzą najbardziej utalentowani studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi, prowadzeni od pulpitu przez Łukasza Błaszczyka. Debiut Orkiestry Kameralnej PRIMUZ był jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku 2012 w Łodzi. Koncert, w czasie którego młodzi muzycy wykonali utwory m.in. Graży-ny Bacewicz i Aleksandra Tansmana, odbił się głośnym echem w łódzkim środowisku muzycznym. Występ orkiestry uświetnił Krzesimir Dębski, dyrygując jednym z własnych utworów. W grudniu 2014 roku zespół wystąpił w koncercie z cyklu „Środa Młodych” w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Mistrzowskie wykonanie zyskało uznanie publiczności i organizatorów, co zaowocowało ponownym zaproszeniem na koncert w maju 2016 roku. W ubiegłym sezonie orkiestra PRIMUZ realizowała projekt z Orkiestrą Kameralną z Telemarku, grając wspólne koncerty w Łodzi i w Norwegii. W ramach tegorocznego AŻ Festiwalu orkiestra zagra wspólny koncert z Big Bandem Akademii, który poprowadzi Tomasz Szymuś. Będzie również towarzyszyć Kevinovi Kennerowi w koncertach fortepianowych Fryderyka Chopina.

ŁUKASZ BŁASZCZYK
Skrzypek, uczeń m.in. Iwony Wojciechowskiej, Zakhara Brona i Aleksandra Kramarova. Ukończył z wyróżnieniem łódzką Akademię Muzyczną, w której obecnie – z tytułem profesora nadzwyczajnego – prowadzi klasę skrzypiec i jest Kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych. Jest też absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Enschede (Holandia).
Zdobywca wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. Najważniejszymi osiągnięciami w karierze artysty było zdobycie nagrody na Konkursie Europejskiej Unii Radiowej w Lublanie i na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskie-go w Poznaniu (1996), gdzie otrzymał również kilka nagród specjalnych. Dzięki tym sukcesom koncertuje w całej Europie. Jako solista Łukasz Błaszczyk występował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, m.in. z Jackiem Kaspszykiem, Jerzym Maksymiukiem, Grzegorzem Nowakiem, Karolem Stryją, Antonim Witem i Tadeuszem Wojciechowskim. Grał z większością polskich orkiestr filharmonicznych, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia w Warszawie i Łodzi. Wielokrotnie kompozytorzy dedykowali mu swe utwory. Brał udział w licznych prawykonaniach, m.in. Concertina darmstadzkiego na skrzypce, fortepian i orkiestrę Zdzisława Szostaka. W roku 1999, jako jeden z koncertmistrzów Polish Festival Orchestra, uczestniczył w wielkim światowym tournée Krystiana Zimermana.
Za swą bogatą działalność artystyczną Łukasz Błaszczyk uhonorowany został Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Brązowym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Pre-zydenta Miasta Łodzi.
Od roku 2005 jest koncertmistrzem Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Równolegle z pracą dydaktyczną w łódzkiej Akademii kieruje Orkiestrą Smyczkową PRIMUZ, a jego studenci i absolwenci stanowią dużą grupę laureatów międzynarodowych i krajowych konkursów skrzypcowych i kameralnych.

BIG BAND AKADEMII MUZYCZNEJ W ŁODZI
big band amZespół istnieje od roku 1997. Jego liderem jest ceniony saksofonista i klarnecista Jacek Delong. Praca w Big Bandzie to dla studentów cenna możliwość uzupełnienia klasycznego wykształcenia o praktyczne umiejętności wykonywania muzyki jazzowej i rozrywkowej.
Big Band aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Łodzi. Wraz z chórem Con Vigore wziął udział w polskiej premierze Sacred Concert II Du-ke’a Ellingtona. W ramach cyklu „Jazz w Pałacu” koncertował w Muzeum Miasta Łodzi, grając m.in. z Michałem Urbaniakiem i amerykańskim trębaczem Garym Guthmanem, Edytą Golec i Amabile Trio (Ewelina Zawiślak, Dorota Cegielska, Agata Piotrowska-Bartoszek). Występował również w cyklicznych koncertach „Młodzi w Łodzi” w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Wraz z orkiestrami: Filharmonii Świętokrzyskiej, Podlaskiej i Łódzkiej oraz solistkami – Olgą Bończyk i Urszulą Dudziak – wziął udział w cyklu koncertów poświęconych pamięci Edwarda Czernego (2005/2006). W roku 2006 zespół witał Branforda Marsalisa na spotkaniu w łódzkiej Akademii podczas jego pobytu koncertowego w Łodzi. Ukoronowaniem 10-letniej działalności formacji Jacka Delonga był koncert z Janem Ptaszynem Wróblewskim (Muzeum Miasta Łodzi, 2007). W roku 2010 zespół występował m.in. w ramach koncertów i warsztatów prowadzonych przez kompozytora muzyki filmowej i laureata Emmy Award – Michaela Pattersona. Poza występami w Polsce grał na festiwalu jazzowym w Szegedzie (Węgry), koncertował w Brukseli i Stuttgarcie.
Rok 2014 przyniósł kolejną odsłonę koncertów poświęconych muzyce Edwarda Czernego – w styczniu Big Band zaprezentował jego kompozycje podczas dwóch koncertów: z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Macieja Niesiołowskiego i z solistami w Sali koncertowej Akademii Mu-zycznej przy ul. Żubardzkiej. W czerwcu program ten Big Band wykonał z Orkiestrą Symfoniczną w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. W maju muzycy wzięli udział w Bitwie Big Bandów w Radomiu.
W roku 2015 z solistą Piotrem Wojtasikiem brał udział w koncercie poświęconym pamięci trębacza i pedagoga AM w Łodzi, Andrzeja Rokickiego, oraz zagrał m.in. z Robertem Majewskim i Henrykiem Gembalskim koncert propagujący powstającą w łódzkiej AM Katedrę Jazzu.
Big Band został pięciokrotnie nagrodzony na Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu, dwukrotnie otrzymując Grand Prix (1999 i 2014). Zdobył również I nagrodę na I Festiwalu Big Bandów w Bydgoszczy (2007) i wyróżnienie na Festiwalu „Jazz nad Odrą”.

JACEK DELONG
Ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie klarnetu. Po studiach współpracował jako klarnecista z Orkiestrą Filhar-monii Łódzkiej pod dyr. Henryka Czyża oraz jako saksofonista-solista z Orkiestrą Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia pod dyrekcją Henryka Debicha i Edwarda Czernego. Należy do muzyków łączących działalność instrumentalną zarówno w dziedzinie muzyki klasycznej, jazzowej, jak i rozrywkowej. Brał udział w wielu nagraniach muzyki dla filmu i telewizji. Pracował w zespole Ergo Band z Grażyną Łobaszewską i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Przez wiele lat współprowadził z Karolem Nicze – laureatem Konkursu Chopinowskiego. Wraz z czołówką łódzkich muzyków współtworzy zespół Mellow Five. Jest autorem muzyki do musicalu dla dzieci Flakonik Apolonii. Od roku 1997 kieruje Big Bandem Akademii Muzycznej w Łodzi, z którym zdobył wiele nagród i wyróżnień. Po uzyskaniu kwalifikacji I stopnia w 2001 roku prowadzi w łódzkiej uczelni klasę saksofonu klasycznego. Jednocześnie koncertuje, wykonując m.in. muzykę współczesną (festiwal Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Musica Moderna w Łodzi). W ramach cyklu „Generacje” wraz z Warszawską Orkiestrą Radiową dokonał prawykonania dedykowanego mu koncertu na saksofon i orkiestrę Akwarydy Grzegorza Duchnowskiego (2006). W 2009 roku w łódzkiej Akademii Muzycznej Jacek Delong powołał do życia Międzynarodowy Konkurs Saksofonowy, a w roku 2012 i 2015 jego drugą i trzecią edycję połączył z „SaxFestem”. W roku 2012, po uzyskaniu habilitacji, został samodzielnym pracownikiem naukowym klasy saksofonu klasycznego, a w roku 2015 – wykładowcą saksofonu jazzowego w nowo powstałej Katedrze Jazzu w Akademii Muzycznej w Łodzi. Dwukrotnie otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla „Jazzmana Roku” (2000 i 2006).

TOMASZ SZYMUŚ
tomasz szymusKompozytor, aranżer i dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie kompozycji i aranżacji. Prowadzi własny zespół „Tomasz Szymuś Orkiestra”, złożony z czołowych polskich muzyków sesyjnych, z którym stale koncertuje i nagrywa.
Tomasz Szymuś jest znany ze współpracy z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej. Zaaranżował i poprowadził koncert z okazji 20-lecia pracy artystycznej Edyty Górniak. Pod jego batutą odbył się jubileusz 100-lecia Opery Leśnej w Sopocie. Wśród wielu artystów polskiej estrady współpracujących z Tomaszem Szymusiem są m.in.: Aleksandra Kurzak, Justyna Steczkowska, Jacek Wójcicki, Sistars, Polucjanci, Golec uOrkiestra. Jako dyrygent i aranżer od wielu lat przygotowuje oprawy muzyczne prestiżowych festiwali oraz imprez muzycznych i kulturalnych, m.in.: Top Trendy, Sopot Festiwal, Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, Europejskie Nagrody Filmowe, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, Złote Kaczki (rozdanie polskich nagród filmowych), Mię-dzynarodowy Festiwal Cyrku w Monte Carlo.
Tomasz Szymuś współpracuje także z warszawskim Teatrem Muzycznym ROMA w spektaklach: Piotruś Pan, Miss Saigon, Koty, Grease, Taniec Wampi-rów. Znaczną część jego dorobku zajmuje praca w telewizyjnych programach muzycznych. Aranżował i dyrygował swoją orkiestrą w programie Taniec z Gwiazdami, był kierownikiem muzycznym programu muzycznego X Factor, pracował także przy produkcji programów muzycznych Mam Talent, Must Be The Music, Szansa na sukces, Tata Show, Idol, Dubidu, OPPA, Malwy, Budzik, Od przedszkola do Opola. Ma w dorobku kilkadziesiąt płyt CD, nagranych ze swoją orkiestrą oraz z wybitnymi artystami polskiej estrady jako producent muzyczny, dyrygent, aranżer, kompozytor i wykonawca (instrumenty klawiszowe).