26 października 2015, poniedziałek, godz. 18.15
Sala kameralna Akademii Muzycznej, al. 1 Maja 4, wstęp wolny


duo mik jed 1


wykonawcy

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki
Karolina Mikołajczyk – skrzypce
Iwo Jedynecki – akordeon

program
Barbara Kaszuba – Skrzyp-ak
Georg Friedrich Haendel – Sonata D-dur: Adagio–Allegro–Larghetto–Allegro*
Graziane Finzi – Impression Tango
Dymitr Szostakowicz – 3 Preludia op. 34 w opracowaniu Cyganowa*
Maurice Ravel – Pawana dla zmarłej infantki*
Edward Sielicki – Rapido (dedykowane Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki)
Jules Massenet – Medytacje z opery Thais*
Rodion Szczedrin – W stylu Albeniza w opracowaniu Cyganowa
Yuji Takahashi – Le double de Paganini
Bela Bartok – Tańce rumuńskie*

*partia akordeonu – opracowanie Iwo Jedynecki


duo mik jed 2DUO KAROLINA MIKOŁAJCZYK & IWO JEDYNECKI


Zespół Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki powstał w roku 2013 z inicjatywy tych młodych artystów. Są laureatami czołowych miejsc licznych konkursów kameralnych w kraju i za granicą. Do ich sukcesów należą między innymi: Grand Prix konkursu oraz I nagroda w kategorii zespołów kameralnych na 38. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja), I nagroda na 22. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, I nagroda na XX. Ogólnopolskim Festiwalu Akordeonowym w Mławie, I nagroda w kategorii muzyki kameralnej na XVI International TIM Music Competition w Paryżu, I nagroda w kategorii „Mozart Prize” oraz II nagroda w kategorii zespołów kameralnych na 67. Coupe Mondiale w Salzburgu.
Jako duet zadebiutowali w maju 2013 roku w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpili z recitalami w Centrum Kultury Saska Kępa, w budynku PASTY, w Sali balowej Pałacu Na Wodzie w Łazienkach Królewskich, w Auditorio Eduardo del Pueyo w Saragossie (Hiszpania), w muzeach Tomba di Giulietta - Museo degli Affreschi oraz Castelvecchio w Weronie (Włochy), Teatro Comunale Niccolo van Westerhout w Bari (Włochy), oraz na zaproszene Societa Dante Alighieri w Bazylei (Szwajcaria). W lipcu 2014 roku zainaugurowali 14. Festiwal Letnie Wieczory Muzyczne „Dziekanka 2014”, wystąpili również na festiwalu Vier Jahreszeiten Riehen (Szwajcaria). W listopadzie 2014 roku zostali laureatami Nagrody Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych oraz Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS podczas Koncertu Roku – konkursu dla zespołów kameralnych polskich uczelni muzycznych. W ramach pierwszej z nagród w roku 2015 wystąpili z recitalami w salach koncertowych uczelni w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Gdańsku. W najbliższych miesiącach duet wystąpi w Akademiach Muzyczych w Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi, w Andernos-les-Bains (Francja), Innsbrucku (Austria), oraz na koncercie Związku Kompozytorów Polskich przy 58. edycji festiwalu Warszawska Jesień.
Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki współpracuje z uznanymi polskimi kompozytorami, m.in. z prof. Edwardem Sielickim czy prof. Marcinem Błażewiczem. W kwietniu 2015 roku podczas Międzynarodowej Sesji Akordoenowej w Warszawie prawykonali utwór „Rapido” Edwarda Sielickiego na skrzypce i akordeon.
Duet uczestniczył w kursach mistrzowskich pod kierunkiem światowej sławy muzyków, takich jak: prof. Ingolf Turban (Hochschule fur Musik Monachium), prof. Janne Rattya (Hochscule fur Musik Und Darstellende Kunst Graz), prof. Inaki Alberdi (Conservatorio Superior de Musica de Pais Vasco „MUSIKENE” w San Sebastian), prof. Mikko Luoma (Turku Conservatory of Music and Dance).
Na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pracują pod kierunkiem prof. Klaudiusza Barana.

Karolina Mikolajczyk, laureatka licznych konkursów skrzypcowych i kameralnych zarówno w kraju jak i za granicą. Laureatka prestiżowej nagrody Młoda Polska przyznawanej wybitnym młodym artystom. W roku 2012 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako solistka z orkiestrą koncertowała między innymi w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim- Operze Narodowej, Filharmonii w Rzeszowie, Operze Narodowej w Oslo, Sali Balowej Zamku Królewskiego, Galerii Porczyńskich, Haus der Insel (Niemcy). Współpracowała z dyrygentami takimi jak: Tadeusz Wicherek, Czesław Grabowski, Bard Monsen. Występowała w ramach festiwali muzycznych w Łańcucie, Valdress w Norwegii, Hinterzarten w Niemczech, Muzyka na szczytach w Zakopanem. Oprócz działalności solistycznej często występuje jako kameralistka.
W ramach programu Erasmus studiowała w Hochschule fur Musik Und Tanz w Kolonii w mistrzowskiej klasie profesora Zakhara Brona (wykształcił wielu solistów światowej sławy m.in Maxima Vengerova, Vadima Repina). Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. A. Gębskiego i dr J. Wawrowskiego.

Iwo Jedynecki, laureat czołowych miejsc na dwudziestu konkursach akordeonowych krajowych i międzynarodowych. W roku 2014 stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Pro Polonia a także laureat nagrody Młoda Polska. Jako solista występował w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Chorwacji, na Litwie i na Węgrzech. W roku 2013 wystąpił z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Tadeusza Wicherka na koncercie „Classic Nights” w Norderny w Niemczech. Był prawykonawcą utworu „Stabat Mater” na akordeon i chór Stefana Hippe. Utwór ten uwiecznił również na płycie CD. Współpracował z Estradą Filharmonii Narodowej.
W ramach programu Erasmus studiował w Conservatorio Superior de Musica de Aragon w klasie profesora Iñakiego Alberdiego. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Łukasiewicza i dr Rafała Grząki.