22 października 2015, czwartek, godz. 18.00
Sala kameralna Akademii Muzycznej, al. 1 Maja 4, wstęp wolny

witold janiak trio 2        wykonawcy:
        Witold Janiak Trio w składzie:
        Witold Janiak – fortepian
        Rafał Różalski – kontrabas
        Kamil Miszewski – perkusja
     
        w programie:

        oryginalne melodie ludowe w autorskim opracowaniu Witolda
        Janiaka:
        1. Owijas, sieradzkie
        2. Kowal, łęczyckie
        3. Oberek, sieradzkie
        4. Kujon, łęczyckie
        5. A dzień dobry, radomskie
        6.  Żebyś nie chodziła, sieradzkie
        7. Kujawiak, łęczyckie
        8. Krzysztofie, Krzysztofie, łęczyckie


WITOLD JANIAK O PREZENTOWANYM PROJEKCIE:
Brzmieniowo jest to kontynuacja i rozwój sprawdzonej formuły jazzowego trio, o którego atrakcyjności mieliśmy okazję przekonać się w kraju i za granicą podczas koncertów promujących poprzednią płytę („Cinema meets Jazz”). Tak jak poprzednio, grają ze mną znakomici, młodzi muzycy –Rafał Różalski na kontrabasie i Kamil Miszewski na perkusji. W najnowszych nagraniach nasz styl, rozpoznawalny już i lubiany przez publiczność, łączący jazzowe środki ekspresji z przystępnością przekazu, wzbogacony został o elementy nieodmiennie kojarzące się z polskością, takie jak: śpiewność, liryzm, ale też żywiołowość, taneczność, czasem wręcz transowość. Nie jest to jednak tylko mechaniczne przełożenie ludowych motywów na język jazzu. Nasze podejście do muzyki korzeni można by porównać do podejścia Fryderyka Chopina, który nie próbował cytować dosłownie ludowych motywów, ale stworzył nową jakość silnie nimi inspirowaną.
My również staramy się tworzyć muzykę stylizowaną, artystyczną, ale jednak głęboko przenikniętą duchem polskiej wsi. Na bazie tradycyjnych melodii budujemy subiektywną, czasem energetyczną, czasem nostalgiczną, opowieść o naszej kulturze, tradycji i tożsamości. Po prostu „Polish Jazz”. Z powstaniem tej płyty wiąże się pewna anegdota. Historia ta wydarzyła się naprawdę i była bezpośrednią przyczyną powstania tego materiału. Otóż na pewnej jazzowej polskiej uczelni odbywały się warsztaty z udziałem znakomitych, czarnoskórych muzyków. W pewnym momencie jeden z nich lekko znużony repertuarem ciągle tych samych standardów jazzowych, powiedział do studentów: „Słuchajcie, ta muzyka pochodzi ze Stanów i jej historię każdy z nas dobrze zna. Wszyscy wszędzie ją gramy i to jest super. Ale my chcielibyśmy poznać trochę lepiej Was i Wasze korzenie. Zagrajcie swoją muzykę!” W tym momencie zapadła niezręczna cisza…


witold janiak trio 1Witold Janiak - Pianista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie w 1998r. Na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie w 2001r. otrzymał specjalną nagrodę za „wyjątkowe walory artystyczne akompaniamentu”. W 2010r. na Konkursie Pianistów i Hammondzistów w Warszawie otrzymał drugą nagrodę. Wraz z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet, którego jest twórcą i liderem, zdobył Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej (2009) i Krokus Jazz Festival (2007). W latach 2000-2004 pracował w musicalowym Teatrze Rozrywki w Chorzowie, gdzie przygotował i prowadził „od fortepianu” wiele przedstawień muzycznych i koncertów.
Był uczestnikiem m.in. Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Festiwalu Jazztopad we Wrocławiu, Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, Bielskiej Zadymki Jazzowej, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Łańcucie, Bydgoszcz Jazz Festival. Brał udział w słynnym projekcie "Koncert na 10 fortepianów" realizowanym przez agencję Multi Art. Dwukrotnie koncertował solo w sali im. Yehudi Menuhina w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Jest wykładowcą na Wydziale Jazzu w Zespole Szkół Muzycznych na ul. Rojnej w Łodzi. Od października 2015 roku wykłada fortepian jazzowy w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Dwukrotny laureat Nagrody „Oscar Jazzowy” Stowarzyszenia Melomani w 2009 i 2014 roku. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Piotrem Baronem, Maciejem Strzelczykiem, Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Kobojkiem, Grzegorzem Rogalą, Adamem Rymarzem oraz Tatianą Okupnik i Moniką Brodką.
Wydał dwie płyty autorskie z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet oraz dwie z Witold Janiak Trio. Ostatnia "Zagrajcie swoją muzykę" właśnie ukazała się na rynku. Dokonał licznych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych.
Oprócz działalności koncertowej jest propagatorem i animatorem muzyki jazzowej w Polsce i regionie prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży różnych grup wiekowych oraz przyczyniając się do integracji środowiska jazzowego w Łodzi. Jego uczniowie stają się liczącym się elementem na jazzowej mapie Polski.