Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych OPERATIVA we współpracy z Akademią Muzyczną w Łodzi zapraszają na cykl koncertów pt. „Muzyka w polskim dworze”, które odbywają się w wakacje w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierżąznej k. Białej. Wstęp wolny!


2 sierpnia 2015 roku, niedziela, godz. 15.00
Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej k. Białej, Dzierżązna 4

wykonawcy
Agata Górska-Kołodziejska (fortepian), Anna Liszewska (fortepian)

program
Cécile Chaminade: Pieces romantiques pour piano a quatre mains
      Primavera / La Chaise a Porteurs / Idylle Arabe / Serenade d'Automne / Dance Hindoue / Rigaudon

Wolfgang Amadeusz Mozart: Sonata C-dur KV 19d na fortepian na cztery ręce
      Allegro / Menuetto / Rondeau. Allegretto

Maria Szymanowska: Grande Valse pour le pianoforte a quatre mains

Niels Gade: Tre Charakterstykker op. 18
     Allegro vivace / Allegro maestoso / Allegro vivace

Aleksander Tansman: Z cyklu En tournant la T.S.F.
     nr 1 Radio-France / nr 4 Radio-Etats Unis / nr 7 Radio-Espagne / nr 8 Radio-Italie

Johannes Brahms: Tańce węgierskie na fortepian na cztery ręce:
     nr 5 fis-moll / nr 20 e-moll / nr 1 g-moll

Prowadzenie koncertu: Marta Łysyganicz

Agata Górska-Kołodziejska – fortepian
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie fortepianu prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej i w klasie kameralistyki prof. Krystyny Hussar‑Moczulskiej (2003) oraz podyplomowe studia mistrzowskie pod kierunkiem prof. Marii Koreckiej‑Soszkowskiej (2005). W 2011 r. uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w zakresie instrumentalistyki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2004 r. jest pracownikiem macierzystej uczelni.
Jest laureatką II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym na Litwie (2012), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Wykonawców (Helsingor – Dania, 2001) oraz laureatką nagród i wyróżnień dla najlepszego akompaniatora na: IX Konkursie Wokalnym im. H. Słoniowskiej w Dusznikach-Zdroju (2008), V Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej we Wrocławiu (edycja międzynarodowa 2009), XI Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym „W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej” w Katowicach (2009). Występowała m.in. w ramach cyklu „Muzyka na Politechnice” na Politechnice Łódzkiej i w ramach I Łódzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Koncertowała w Muzeum Miasta Łodzi i Pałacu Herbsta, sali Polskiej Akademii Nauk w Łodzi, Muzeum Wnętrz Dworskich w Tubądzinie, Pałacu w Sannikach, Operze Wrocławskiej oraz dokonała nagrania w Rozgłośni Polskiego Radia. Występowała również wielokrotnie w Warszawie i okolicach: na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Floralia Muzyczne – Muzyka w Kwiatach” w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie k/Warszawy, w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, w sali koncertowej Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie oraz w Żelazowej Woli. Wykonywała recitale pianistyczne w Brukseli, Bułgarii, na Litwie i w Tunezji. Była jurorem międzynarodowego konkursu pianistycznego (Tunis), prowadziła pianistyczne masterclass w Tunezji. Była pianistą prof. Teresy Żylis-Gara w ramach kursu wokalnego w Radziejowicach. Jest autorem monografii „Styl brillant we wczesnoromantycznej muzyce polskiej” (ŁTN 2012). Obecnie pełni funkcję prodziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego łódzkiej AM.    
     
Anna Liszewska – fortepian
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (1995) w klasie fortepianu prof. Lidii Kozubek. W 1998 r., w tej samej uczelni, ukończyła podyplomowe studia kameralne pod kierunkiem prof. Barbary Halskiej. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich, m.in. prof. Johna Owingsa (Warszawa, 1993) i prof. Andrzeja Jasińskiego (Wrocław, 1993).
W latach 1998-1999 współpracowała z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, z którą brała udział w licznych koncertach krajowych i w nagraniach. Jako solistka występowała z Orkiestrą Kameralną Polish Camerata pod dyrekcją Marka Głowackiego, m.in. w koncertach B-dur KV 595 oraz A-dur KV 414 W. A. Mozarta. Wykonała wiele recitali kameralnych, zarówno z wokalistami jak i instrumentalistami. Akompaniowała śpiewakom podczas konkursów wokalnych, zarówno pieśniarskich, jak i operowych, takich jak: Międzyuczelniany Konkurs Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (2001, 2010), Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. H. Halskiej we Wrocławiu (2003, 2005), Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. H. Słoniowskiej w Dusznikach Zdroju (2002, 2008), Neue Stimme International Competition w Dreźnie (2007), II Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu (2008), I Europejski Konkurs Tenorów w Sosnowcu (2009), XIII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2009), VII Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. S. Moniuszki w Warszawie (2010) i wiele innych. Na II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej we Wrocławiu (2003) i IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. K. Jamroz w Kielcach (2010) otrzymała wyróżnienia za akompaniament. Była wielokrotnie zapraszana jako pianista akompaniujący do udziału w letnich Kursach Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu (1998-2001, 2007). Od 1999 r. jest związana z łódzką Akademią, gdzie do 2010 r. pracowała, akompaniując na Wydziale Wokalno-Aktorskim.
Jej zamiłowaniem jest muzyka kompozytorów słowiańskich. Za pracę pt. „Folklor jako inspiracja twórczości wybranych kompozytorów słowiańskich XIX i XX wieku” otrzymała tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Łodzi (2009). Również muzyce słowiańskiej została poświęcona pierwsza monograficzna płyta w jej dorobku zatytułowana Entuzjasta z muzyką Stanisława Moniuszki, nagrana wspólnie z młodym śpiewakiem Piotrem Hruszwickim (2013).
Oprócz działań artystycznych zajmuje się również pracą pedagogiczną. Nieprzerwanie od 1995 r. prowadzi klasę fortepianu w OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Od 2010 r. jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych. Obecnie pełni funkcję prodziekana tego Wydziału.

***

Ramowy program koncertów

Koncert z cyklu „Muzyka w polskim dworze”
5 lipca 2015 roku, niedziela, godz. 15.00
Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej k. Białej, Dzierżązna 4
wykonawcy
Anna Dzionek-Kwiatkowska (sopran), Krystyna Hussar-Moczulska (fortepian)


Koncert z cyklu „Muzyka w polskim dworze”
19 lipca 2015 roku, niedziela, godz. 15.00
Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej k. Białej, Dzierżązna 4
wykonawcy
Jolanta Gzella (mezzosopran), Elzbieta Rózycka-Przybylak (fortepian), Emil Przybylak (fortepian)


Koncert z cyklu „Muzyka w polskim dworze”
26 lipca 2015 roku, niedziela, godz. 15.00
Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej k. Białej, Dzierżązna 4
wykonawcy
Anna Terlecka-Kierner (sopran), Bogusław Pikała (fortepian)


Koncert z cyklu „Muzyka w polskim dworze”
2 sierpnia 2015 roku, niedziela, godz. 15.00
Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej k. Białej, Dzierżązna 4
wykonawcy
Agata Górska-Kołodziejska (fortepian) Anna Liszewska (fortepian)


Koncert z cyklu „Muzyka w polskim dworze”
16 sierpnia 2015 roku, niedziela, godz. 15.00
Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej k. Białej, Dzierżązna 4
wykonawcy
Bartosz Szulc (bas), Dorota Brolik-Bekrycht (fortepian)


Koncert z cyklu „Muzyka w polskim dworze”
23 sierpnia 2015 roku, niedziela, godz. 15.00
Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej k. Białej, Dzierżązna 4
wykonawcy
Beata Zawadzka-Kłos (sopran), Agnieszka Przybylska (fortepian)