Zarząd Zieleni Miejskiej i Akademia Muzyczna w Łodzi już po raz trzeci zapraszają plenerowe koncerty z cyklu „Letnich koncertów w Altanie”. Miejscem 8 wakacyjnych koncertów będzie – jak w poprzednich latach – zabytkowa altana w Parku Źródliska I. Początek każdego z nich o godz. 17.00.

Zapraszamy w niedzielne popołudnia 5, 12, 19 i 26 lipca oraz 2, 9, 16 i 23 sierpnia. Wstęp wolny!
Organizatorzy kontynuują zainaugurowany dwa lata temu cykl letnich koncertów, który spotkał się z wielkim zainteresowaniem łodzian. Tą inicjatywą organizatorzy starają się przywrócić tradycję koncertowania w Parku Źródliska, gdzie w zabytkowej altanie już pod koniec XIX wieku w każdy letni świąteczny dzień występowała orkiestra działająca przy fabrykach Scheiblera.

E–T–N–O na finał!
23 sierpnia 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Zespół YanTa w składzie:
Natalia Rogińska – skrzypce
Nasta Niakrasava – śpiew, cymbały
Leszek Kołodziejski – akordeon
Michał Zaborski – altówka
Kamil Pełka – kontrabas
Konrad Rogiński – instrumenty różne

W programie m.in.
• kompozycje własne, w tym Wschodni Konrada Rogińskiego, Kopyrtniec i Zaborowy Michała Zaborskiego;
• bałkańskie melodie ludowe w opracowaniu członków zespołu YanTa;
• znane utwory opracowane przez zespół, m.in. Mazurek a-moll Fryderyka Chopina i Libertango Astora Piazzolli.

YanTa to projekt łączący muzykę wielu kultur. Owoc współpracy Konrada Rogińskiego z doświadczonymi muzykami z Lubina, Łodzi i Warszawy. Yanta znaczy most, a celem formacji jest stworzenie pomostu pomiędzy muzyką klasyczną, etniczną i jazzową. Inspiracje do pisania własnych utworów oraz autorskich opracowań artyści czerpią z muzyki ludowej i etnicznej.

Natalia Rogińska (skrzypce) – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Laureatka konkursów skrzypcowych w Zielonej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej, Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonaliła na warsztatach muzycznych u Tadeusza Gadziny, Wandy Wiłkomirskiej, Nicolasa Chumachenco czy Urlike Fromm-Pfeiffer. Występowała na Wrocławskim Festiwalu Młodych Muzyków „Classic Premiere”, Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova”, koncertach z cyklu „Promocja Młodych” w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju, „Wieczorach Tumskich” we Wrocławiu. Wieloletnia koncertmistrzyni Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii, członkini i prowadząca Młodzieżowej Orkiestry Sachsen-Anhalt. Współpracowała z kameralną orkiestrą Leopoldinum. Od 2006 r. nagrywa muzykę filmową z Wroclaw Score Orchestra. Stypendystka Ministra Kultury, Fundacji Edukacji Międzynarodowej „zDolny Śląsk”, Rotary Club Wrocław-Centrum i Wrocław-Panorama, Rady Miejskiej Wrocławia oraz Metropolity Wrocławskiego. Od 2008 r. współpracuje z Teatrem Klinika Lalek, Teatrem Ruchu Ocelot oraz Teatrem Avatar, grając muzykę na żywo do spektakli. Obecnie zatrudniona jest w Radomskiej Orkiestrze Kameralnej.

Nasta Niakrasava (śpiew, cymbały) – wokalistka urodzona w Kazachstanie, w rodzinie białorusko-rosyjskich przesiedleńców. Wychowała się na Białorusi, od 2009 r. mieszka w Polsce. Występowała z etno-jazzową grupą NHS, w 2008 r. utworzyła z Pawłem Ryżkowem formację FOLKROLL, z którą zdobyła Grand Prix i Nagrodę im. Cz. Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja 2009”. Od 2011 r. współpracuje z formacją R.U.T.A.

Leszek Kołodziejski (akordeon) – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, obecnie adiunkt w macierzystej uczelni. Laureat konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2009), nagrody III stopnia Rektora AM w Łodzi (2006), stypendiów artystycznych Ministra Kultury (1997, 1999, 2003, 2005). Występował jako solista i kameralista na festiwalach: Fiesta della Musica w Rzymie, Jesiennym Festiwalu Muzycznym Alkagran w Czechowicach-Dziedzicach, Festiwalu Zwiastunów Filmowych w Wałbrzychu, Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście” w Katowicach, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi, Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, „Musica Moderna” w Łodzi. Jako muzyk, aranżer, autor opracowań muzycznych stale współpracuje łódzkimi teatrami: im. S. Jaracza, Nowym, Lalek „Arlekin”, Małym w Manufakturze. Jest współtwórcą Radiowej Filharmonii New Art, Polskiej Fundacji Promocji Kultury Muzycznej.

Michał Zaborski (altówka) – w 2004 r. ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Duzia. Był laureatem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Brał udział w licznych konkursach altówkowych, m.in: w Poznaniu (III nagroda, 2003), w Portschach – Austria (III miejsce, 2003), Bled – Słowenia (II nagroda, 2004). W 2009 r. wraz z zespołem The Transgress zwyciężył na „Blues Rock Jazz Warsaw Festival” w kategorii zespół jazzowy. Z tym samym zespołem wystąpił również w Sali Kongresowej jako support przed triem „Medeski, Martin & Wood”. Wystąpił też jako solista z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, wykonując „Harolda w Italii” H. Berlioza. Swoje umiejętności doskonalił na warsztatach klasycznych i jazzowych pod okiem takich muzyków, jak: Nobuko Imai, Stefan Kamasa, Hatto Beyerle, Jean Sulem, Cezariusz Gadzina, Robert Majewski, Maciej Strzelczyk. Nagrał też razem z triem Krzysztofa Herdzina fragmenty muzyki Bartłomieja Gliniaka do filmu Feliksa Falka „NN”. Jest członkiem orkiestr: Sinfonia Varsovia oraz Radomska Orkiestra Kameralna.

Kamil Pełka (kontrabas) – muzyk interdyscyplinarny, jest absolwentem Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie gitary basowej i kontrabasu Jacka Niedzieli-Meiry Uniwersytetu Zielonogórskiego (2010). Jako basista współpracuje z wieloma uznanymi artystami i zespołami, takimi jak: Wayne Ellington (gospel), Mike Russell (jazz, soul, funk), Sebastian Frankiewicz (jazz), Waldemar Franczyk (jazz), Dhoad-Rivendell (etno), YanTa (muzyka klasyczna, etno, jazz), Norris Garner (gospel). Na stałe gra w zespole Marcin Fic Quintet, Jazz Menu. Wraz z zespołem Kamil Pełka Band prowadzi cotygodniowe jam session we wrocławskim klubie Colloseum Jazz Caffe.
 
Konrad Rogiński (instrumenty różne) – muzyk multiinstrumentalista, kompozytor, współzałożyciel i lider Orkiestry Rivendell oraz dyrektor artystyczny Lubińskiej Orkiestry Kameralnej YanTa. Twórca muzyki filmowej, teatralnej, parateatralnej, etnicznej, etno-jazzowej; konstruktor i rekonstruktor instrumentów muzycznych. Jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali, m.in. Grand Prix Festiwalu „Muzyczne Interpretacje Chopina” w kategorii indywidualnej (2010). Współpracował m.in. z J. Józefowiczem, J. Stokłosą, J. Przyborą, gościnnie m.in. z zespołami Kapela ze Wsi Warszawa, Varius Manx. W latach 2010/2011 współprowadził autorski program w TVP Kultura pt. „Instrumentarium”. W 2011 r. ukazała się płyta Katarzyny Groniec „Pin-up Princess” z muzyką m.in. W. Waglewskiego, na której K. Rogiński nagrał wiele swoich instrumentów. W 2012 r. formacja R.U.T.A., z którą nagrał płytę, została nagrodzona Paszportem Polityki. Od dziecka do chwili obecnej współpracuje z niewidomym ojcem przy strojeniu i naprawie pianin oraz fortepianów.


Ramowy program koncertówkoncerty letnie 2015

W drodze do La Scali
5 lipca 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Małgorzata Pietrzykowska – mezzosopran
Michał Sobiech – baryton
Andrzej Zawadzki – fortepian

Francuskie popołudnie z Saxem
12 lipca 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Kwartet saksofonowy Akademii Muzycznej w Łodzi w składzie:
Patryk Ćwikliński, Łukasz Szafrański – saksofon altowy
Jacek Delong – saksofon tenorowy, kierownictwo artystyczne
Wiktoria Koziara – saksofon barytonowy

Od Joplina do Gershwina
19 lipca 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Anna Dzionek – śpiew
Marta Wilk – śpiew
Tomasz Walczak – fortepian

Muzyczna clarimania
26 lipca 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Mazel Tov Clarinet Quartet w składzie:
Maciej Pietrzak, Stanisław Kochaniec, Patryk Kaczmarek – klarnety
Wojciech Sokołowski – klarnet basowy
 
Piosenka jest dobra na wszystko
2 sierpnia 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Izabela Połońska – śpiew
Aleksandra Nawe – fortepian

Puzonowy zawrót głowy
9 sierpnia 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Kwartet puzonowy Akademii Muzycznej w Łodzi w składzie:
Szymon Dębkowski, Kamil Żobel, Aleksander Stuchała, Adrian Gryciuk

Jazz Cocktail
16 sierpnia 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Monika Malec – śpiew
Jacek Piotrowski – fortepian
Paweł Puszczało – kontrabas

E–T–N–O na finał!
23 sierpnia 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Zespół YanTa w składzie:
Natalia Rogińska – skrzypce
Nasta Niakrasava – śpiew, cymbały
Leszek Kołodziejski – akordeon
Michał Zaborski – altówka
Kamil Pełka – kontrabas
Konrad Rogiński – instrumenty różne