Zarząd Zieleni Miejskiej i Akademia Muzyczna w Łodzi już po raz trzeci zapraszają plenerowe koncerty z cyklu „Letnich koncertów w Altanie”. Miejscem 8 wakacyjnych koncertów będzie – jak w poprzednich latach – zabytkowa altana w Parku Źródliska I. Początek każdego z nich o godz. 17.00.

Zapraszamy w niedzielne popołudnia 5, 12, 19 i 26 lipca oraz 2, 9, 16 i 23 sierpnia. Wstęp wolny!
Organizatorzy kontynuują zainaugurowany dwa lata temu cykl letnich koncertów, który spotkał się z wielkim zainteresowaniem łodzian. Tą inicjatywą organizatorzy starają się przywrócić tradycję koncertowania w Parku Źródliska, gdzie w zabytkowej altanie już pod koniec XIX wieku w każdy letni świąteczny dzień występowała orkiestra działająca przy fabrykach Scheiblera.

Piosenka jest dobra na wszystko

2 sierpnia 2015 roku, niedziela, godz. 17.00
Informacja o koncercie (pdf) - kliknij

wykonawcy
Izabela Połońska – śpiew
Aleksandra Nawe – fortepian

program
Balony – sł. W. Machejko, muz. P. Hertel
Bez płaszcza idę przez miasto –  sł. J. Słowikowski, muz. P. Hertel
Powroty – sł. J. Słowikowski, muz. Piotr Hertel
Truskawki w Milanówku – sł. W. Młynarski, muz. J. Derfel
La Valse du mal – sł. W. Młynarski, muz. J. Matuszkiewicz
Ogrzej mnie – sł. W. Młynarski, muz. Wł. Korcz
Uciekaj moje serce – sł. A. Osiecka, muz. S. Krajewski
Ludzkie gadanie – sł. A. Osiecka, muz. S. Krajewski
Niech żyje bal – sł. A. Osiecka, muz. S. Krajewski
Kalinowe serce – sł. T. Urgacz, muz. J. Wasowski
Kaziu zakochaj się – sł. J. Przybora, muz. J. Wasowski
Tango kat – sł. J. Przybora, muz. J. Wasowski
Droga do Ciebie – sł. J. Przybora, muz. J. Wasowski
W czasie deszczu dzieci się nudzą – sł. J. Przybora, muz. J. Wasowski
Ballada Jarzynowa – sł. J. Przybora, muz. J. Wasowski
Czas na sen – sł. J. Przybora, muz. J. Wasowski

Zapowiedź
Janusz Janyst

IZABELA POŁOŃSKA
Wszechstronna wokalistka, kameralistka. Z powodzeniem śpiewa w różnych stylach od klasyki po piosenkę aktorską i jazz. Absolwentka Wydział Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi (klasa prof. Beaty Zawadzkiej-Kłos) oraz Mistrzowskich Podyplomowych Studiów Wokalnych we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Christiana Elssnera. Uczestniczyła także w kursach prowadzonych przez: prof. Teresę Żylis-Gara (Monaco, Radziejowice), Toma Karuse (Hamburg) i Ingrid Kremling (Hamburg, Wrocław).
W latach 2003–2009 koncertowała w Europie: Francji, Belgii, Austrii, Hiszpanii, w Niemczech i we Włoszech. W 2010 r. rozpoczęła współpracę z Katedrą Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi, a także w Biurze Współpracy Zagranicznej oraz w Biurze Wydarzeń Artystycznych. W 2012 r. została członkiem Zarządu Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM). Jest także aktorką Teatru „Logos” przy Europejskim Centrum Kultury w Łodzi, w którym zagrała w blisko 200 przedstawieniach w kraju i za granicą.
W jej dorobku artystycznym szczególne miejsce zajmuje współpraca (jeszcze podczas studiów) ze znakomitym kompozytorem i pianistą Piotrem Hertlem. Zaowocowała ona szeregiem wspólnych występów w kategorii piosenki aktorskiej, które zostały zarejestrowane przez Polskie Radio i TVP. Po śmierci Hertla, wraz z jego rodziną i zaprzyjaźnionymi artystami aktywnie włączyła się w realizację kilku projektów, m.in. Zielony pejzaż… Piosenki Piotra Hertla (płyta DVD wydana przez firmę HotPot), Gwiazda dla Piotra Hertla. Wspólne działania członków STS „Pstrąg”, rodziny kompozytora i artystów doprowadziły do odsłonięcia Gwiazdy Piotra Hertla w Alei Sław na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi (18 maja 2012).
Wokalistka ma na swym koncie m.in. występy w legendarnej Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów w Warszawie oraz liczne prezentacje projektu Jazzowe Kolory Miłości (2013) przygotowanego na zamówienie XIV Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski wspólnie z Witoldem Janiakiem, pianistą i kompozytorem jazzowym. Artystom towarzyszy Jacek Delong – wybitny polski saksofonista mający na swym koncie występy ze wszystkimi Damami Polskiego Jazzu. Izabela Połońska na stałe współpracuje z pianistkami Aleksandrą Nawe i Hanną Holeksą.

ALEKSANDRA NAWE
Studia w łódzkiej Akademii Muzycznej ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Lasockiego oraz klasie kameralnej prof. Rajmunda Ambroziaka. Jej mistrzami byli także prof. prof. Tadeusz Chmielewski, Anita Krochmalska i Ivan Klánský (Praga). Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi, otrzymywała także dyplomy za najlepszy akompaniament podczas krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych i wokalnych. Współpracowała z wybitnymi pedagogami podczas mistrzowskich kursów wokalnych i instrumentalnych (Łódź, Szczawnica, Duszniki Zdrój, Monaco), jest zapraszana do jury konkursów dla młodych pianistów i zespołów kameralnych.
Koncertuje w kraju i za granicą (m.in. Łotwa, Litwa, Austria, Słowacja, Niemcy, Dania, Włochy, Hiszpania, Francja, Czechy), bierze udział w festiwalach muzycznych, konferencjach naukowo-artystycznych, prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych, w tym jej dedykowanych oraz projektach autorskich, m.in. Medytacja słowno-muzyczna „Pamięci Haliny Poświatowskiej” (2005), Jerzy Bauer-heterogeniczny (2006), Inspiracje poetyckie w pieśni artystycznej (2008), Spotkanie z Chopinem (2010), Zielony pejzaż… Piosenki Piotra Hertla (2011), Dwa teatry (2011), Poświatowska i muzyka (2015).
Ma na swoim koncie kilkanaście płyt CD, także DVD. Dokonała nagrań dla radia polskiego i łotewskiego, teatru i filmu telewizji polskiej oraz holenderskiej. W 2003 r. została wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury przyznawaną przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej.
Równolegle z aktywnością artystyczną zajmuje się działalnością pedagogiczną i naukową. W macierzystej Uczelni pracuje od 1988 r. Od 2007 r. posiada stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, prowadzi zajęcia w Katedrze Kameralistyki z zakresu nauki akompaniamentu i kameralistyki fortepianowej.
 

Ramowy program koncertów:
koncerty letnie 2015

W drodze do La Scali
5 lipca 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Małgorzata Pietrzykowska – mezzosopran
Michał Sobiech – baryton
Andrzej Zawadzki – fortepian

Francuskie popołudnie z Saxem
12 lipca 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Kwartet saksofonowy Akademii Muzycznej w Łodzi w składzie:
Patryk Ćwikliński, Łukasz Szafrański – saksofon altowy
Jacek Delong – saksofon tenorowy, kierownictwo artystyczne
Wiktoria Koziara – saksofon barytonowy

Od Joplina do Gershwina
19 lipca 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Anna Dzionek – śpiew
Marta Wilk – śpiew
Tomasz Walczak – fortepian

Muzyczna clarimania
26 lipca 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Mazel Tov Clarinet Quartet w składzie:
Maciej Pietrzak, Stanisław Kochaniec, Patryk Kaczmarek – klarnety
Wojciech Sokołowski – klarnet basowy
 
Piosenka jest dobra na wszystko
2 sierpnia 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Izabela Połońska – śpiew
Aleksandra Nawe – fortepian

Puzonowy zawrót głowy
9 sierpnia 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Kwartet puzonowy Akademii Muzycznej w Łodzi w składzie:
Szymon Dębkowski, Kamil Żobel, Aleksander Stuchała, Adrian Gryciuk

Jazz Cocktail
16 sierpnia 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Monika Malec – śpiew
Jacek Piotrowski – fortepian
Paweł Puszczało – kontrabas

E–T–N–O na finał!
23 sierpnia 2015, godz. 17.00
wykonawcy
Zespół YanTa w składzie:
Natalia Rogińska – skrzypce
Nasta Niakrasava – śpiew, cymbały
Leszek Kołodziejski – akordeon
Michał Zaborski – altówka
Kamil Pełka – kontrabas
Konrad Rogiński – instrumenty różne