25 maja 2015, poniedziałek, godz. 18.15 norway grants
Sala kameralna Akademii Muzycznej, al. 1 Maja 4
wstęp wolny

wykonawcy:
Unni Løvlid - śpiew (Norwegia)
Orkiestra Kameralna z Telemarku (Norwegia)
prowadzenie – Lars-Erik ter Jung (Norwegia)

telemark 25 05 2015
PROGRAM

Magnar Åm

Studie over en salmetone fra Luster for string orchestra (1976)
(Study on a Norwegian Hymn from Luster)

Magnar Åm
Vandrande Himmel for solo alto and orchestra (1998)
(Wandering Heaven)

Krzysztof Penderecki
Passacaglia i Larghetto z Serenady na smyczki (1997)

przerwa

Øyvind Mæland
Hygienic variations (2015)

Norwegian folk tunes

Edvard Grieg
Norsk and Det første møte from To melodier op. 53 (1890)
telemark 25 05 2015 logo

Aulis Sallinen
Some Aspects of Peltoniemi Hintrik's Funeral March

***
Koncert na dwie orkiestry (28 maja 2015) - kliknij

***

Koncert odbywa się w ramach projektu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej poprzez nawiązanie współpracy Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi z Orkiestrą Kameralną Telemark” w ramach MF EOG 2009–2014

Wartość projektu: 1 384 088,00 zł
Wartość dofinansowania: 1384 088,00 zł

Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

***
LARS-ERIK TER JUNG
Skrzypek i dyrygent. Współpraca z liczącymi się norweskimi orkiestrami i zespołami, takimi jak: Orkiestra Filharmonii Oslo, Norweska Orkiestra Kameralna oraz Oslo Sinfonietta, zyskała mu opinię znakomitego dyrygentai dowiodła słuszności wyboru muzycznych zainteresowań; na początku lat 80. postanowił przerwać karierę skrzypcową i poświęcić się dyrygenturze. W latach 1982-1994 pełnił funkcję pierwszego koncertmistrza Orkiestry Filharmonii w Bergen. Siedem lat dyrygował orkiestrą w Tromsø. Jest dyrygentem Sunnhordland Chamber Orchestra oraz dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej w Telemarku, należącej do najbardziej uznanych zespołów w Norwegii. Wiosną 2013  roku został dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem orkiestry Sinfonietta w Operze w Kristiansund. W przygotowywanych przez artystę programach koncertowych ważne miejsce zajmują utwory współczesnych kompozytorów norweskich. Są wśród nich: Olav Anton Thommessen, Guttorm Guttormsen, Bjørn Kruse (płyta CD Nostos), Jon Rørmark i inni. W roku 2008 na Międzynarodowym Festiwalu w Vestfold dokonał prawykonania ostatniego dzieła orkiestrowego Antonia Bibalo Concerto da camera nr 3. Dzieła Antonia Bibalo i Olava Antona Thommessena w wykonaniu Telemark Chamber Orchestra pod dyrekcją Larsa-Erika ter Junga wydane zostały na płycie CD. W roku 2002 Lars-Erik ter Jung dyrygował BIT20 Ensemble podczas transmitowanego do wielu krajów koncertu inaugurującego działalność Nowej Biblioteki Aleksandryjskiej. W latach 2008 i 2010 pracował z Orkiestrą Symfoniczną w Kairze. W 2010 roku ukazał się dwupłytowy album Telemark Chamber Orchestra z muzyką symfoniczną Josepha Haydna, koncertami fortepianowymi Wolfganga Amadeusza Mozarta (solistka Ingrid Andsnes) oraz serenadami Edwarda Elgara. Zarówno ten, jak i następny album – Pretty sound z muzyką młodego, duńskiego kompozytora Simona Steen-Andersena i ze współudziałem norweskiej grupy Asamisimasa – zyskały entuzjastyczne recenzje krytyków. Od roku 1994 Lars-Erik ter Jung inicjuje i realizuje wiele koncertowych projektów, współpracując z czołowymi instytucjami muzycznymi w swej ojczyźnie, m.in. z Norweskim Instytutem Koncertowym i Norweską Akademią Muzyczną w Oslo.

UNNI LØVLID
Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła od nauki śpiewu muzyki ludowej. Jej pierwszą nauczycielką była mama, która zajmowała się kolekcjonowaniem tradycyjnej muzyki lokalnej z regionu Nordfjord. Unni Løvlid studiowała w Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo. Gra na fortepianie, fideli i jej norweskiej odmianie hardingfele. W 2007 roku otrzymała prestiżową norweską nagrodę kulturalną Gammleng-prisen w dziedzinie muzyki folkowej. Artystka współpracuje z zespołami Fjøgl i Rusk. Nagrała wiele płyt, prezentując na nich głównie folkowy materiał. Na swojej pierwszej płycie solowej nagrała tradycyjne piosenki dla dzieci, na drugiej (Vita), nagranej w Mauzoleum Emmanuela Vigelanda w Oslo, zarejestrowała pieśni ludowe (2005). W 2006 r. wykonała słynny cykl Pierrot Lunaire op. 12 Arnolda Schönberga, w 2008 r. ukazała się jej kolejna płyta Rite. Po dłuższej przerwie, w 2013 roku wydała swój kolejny album. O ile jej poprzednie dzieło (Rite) stanowiło wokalną przygodę z muzyką elektroniczną, o tyle ostatni album Lux przybliża słuchaczom religijne pieśni folkowe.

Orkiestra kameralna TELEMARK
Orkiestra Kameralna z Telemarku powstała w 1992 roku jako zespół pracujący metodą projektów. Tworzą go muzycy w liczbie od 10 do 15 osób, z przewagą sekcji smyczkowej. Wśród członków orkiestry jest wielu najlepszych norweskich instrumentalistów. Dyrektorem Artystycznym Orkiestry jest od momentu jej powstania Lars-Erik ter Jung. Choć większość członków zespołu należy do muzycznego środowiska Telemarku, to orkiestra realizuje swoje projekty w większości ośrodków południowej Norwegii. Mobilny charakter zespołu wynika z faktu, że większość muzyków to niezależni artyści – jedynie część to etatowi pracownicy innych orkiestr i instytucji. Repertuar Orkiestry Kameralnej z Telemarku obejmuje przede wszystkim muzykę klasyczną, w tym muzykę współczesną. W programach zespołu ważną rolę odgrywa twórczość norweskich kompozytorów, ze szczególnym uwzględnieniem utworów  partych na elementach rodzimego folkloru. W latach 2010-2012 orkiestra prowadzona przez Larsa-Erika ter Junga  zrealizowała 14 projektów muzycznych, głównie na terenie Telemarku, Seljord, Skien oraz Oslo. Orkiestra z Telemarku ma w dorobku realizację projektów międzynarodowych w ramach tzw. „małych grantów”. Podjęta w roku 2014 współpraca z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi będzie dla norweskiego zespołu pierwszym długoterminowym działaniem na tak dużą skalę.