11 maja 2015, poniedziałek, godz. 18.15
Sala Balowa, Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32
wstęp wolny

wykonawcy:
Anna Liszewska – fortepian
Anna Mikolon – fortepian

w programie:

Fantazja na 4 ręce na motywach opery Carmen  G. Bizet / O. Singer
Ilustracje na 4 ręce na temat opery Samson i Dalila C. Saint-Saens / L. Roques
Bukiet melodii na 4 ręce na temat opery Werther  J. Massenet / J. A. Anschutz
Potpourri - Fantazja na 4 ręce na temat opery Faust Ch. Gounod / H. Olivier

Anna Liszewska – pianistka, urodziła się 19 lutego 1972 roku w Łodzi. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995) w klasie fortepianu prof. Lidii Kozubek. W 1998 roku, w tej samej uczelni, ukończyła dwuletnie, podyplomowe studia kameralne pod kierunkiem prof. Barbary Halskiej. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich, m. in. prof. Johna Owingsa (Warszawa, 1993) i prof. Andrzeja Jasińskiego (Wrocław, 1993). Jej praca dyplomowa pt. Józef Hofmann jako pedagog została opublikowana w Zeszytach Naukowych Katedry Pedagogiki AMiFC (nr 30 z 1996 r.).
W latach 1998-1999 współpracowała z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, z którą brała udział w licznych koncertach krajowych i nagraniach, a także w tournée zespołu w Niemczech, wykonując partię fortepianu w Koncercie na orkiestrę Witolda Lutosławskiego (dyr. Wojciech Rajski). Jako solistka występowała z Orkiestrą Kameralną Polish Camerata pod dyrekcją Marka Głowackiego, m. in. w koncertach B-dur KV 595 oraz A-dur KV 414 W. A. Mozarta. Wykonała wiele recitali kameralnych, zarówno z wokalistami jak i instrumentalistami, wypełnionych różnorodnym stylistycznie repertuarem. Akompaniowała śpiewakom podczas konkursów wokalnych zarówno pieśniarskich, jak i operowych, takich jak: Międzyuczelniany Konkurs Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (2001, 2010), Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Haliny Halskiej we Wrocławiu (2003, 2005), Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Haliny Słoniowskiej w Dusznikach Zdroju (2002, 2008), Neue Stimme International Competition w Dreźnie (2007), II Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu (2008), I Europejski Konkurs Tenorów w Sosnowcu (2009), XIII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2009), VII Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (2010) i wiele innych. Współpracujący z nią śpiewacy wielokrotnie zdobywali nagrody i wyróżnienia, byli wśród nich: Bernardetta Grabias, Piotr Hruszwicki, Szymon Komasa oraz Aleksander Jan Zuchowicz. Na II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej we Wrocławiu (2003) i IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Kielcach (2010) otrzymała wyróżnienia za akompaniament. Była wielokrotnie zapraszana jako pianista akompaniujący do udziału w letnich Kursach Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu (1998-2001, 2007).
Od 1999 roku jest związana z łódzką Akademią Muzyczną, gdzie do 2010 roku pracowała akompaniując na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasach wokalnych, m.in. prof. Delfiny Ambroziak, prof. Urszuli Kryger, prof. Zdzisława Krzywickiego, prof. Leonarda Andrzeja Mroza i prof. Włodzimierza Zalewskiego, a także w klasie altówki prof. Zbigniewa Friemana.
Jej zamiłowaniem jest muzyka kompozytorów słowiańskich. Za pracę zatytułowaną „Folklor jako inspiracja twórczości wybranych kompozytorów słowiańskich XIX i XX wieku” otrzymała w przewodzie kwalifikacyjnym tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (2009). Również muzyce słowiańskiej będzie poświęcona pierwsza monograficzna płyta w jej dorobku zatytułowana Entuzjasta. Materiał nagrany wspólnie z młodym śpiewakiem Piotrem Hruszwickim ukaże się w kwietniu 2013 roku i będzie zawierał wybrane pieśni, ballady i utwory fortepianowe Stanisława Moniuszki. Oprócz działań artystycznych pianistka zajmuje się również pracą pedagogiczną. Nieprzerwanie od 1995 roku prowadzi klasę fortepianu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Od roku 2010 jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych. Obecnie pełni funkcję prodziekana tego Wydziału.

Anna Mikolon – pianistka, stypendystka Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz Fundacji Sztuki Dziecka, laureatka I nagrody w Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Andrzeja Artykiewicza. Odbyła staż artystyczny w zakresie kameralistyki fortepianowej w UMFC w Warszawie pod kierunkiem prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej. W 2011 r. obroniła doktorat w dyscyplinie artystycznej - instrumentalistyka (promotor - prof. Anna Prabucka-Firlej). Pedagog Akademii Muzycznej i SM II st. w Gdańsku. Pianista podczas wielu kursów mistrzowskich artystów takich, jak: prof. Bożena Harasimowicz, prof. Izabela Kłosińska, prof. Urszula Kryger, prof. Charlotte Lehmann, prof. Helena Łazarska, prof. Jadwiga Rappe, prof. Claudio Desderi, prof. Paul Esswood, prof. Ryszard Minkiewicz, dr Katarzyna Dondalska, Andre Orlowitz, dr Marek Rzepka. Wielokrotnie nagradzana jako akompaniator na konkursach. Ma w swoim dorobku liczne publikacje i nagrania, m.in. utwory solowe i kameralne D. Szostakowicza, solo fortepianowe w operze Rosenkavalier R. Straussa, utwory kameralne J. Bruzdowicz, pieśni F. Chopina, S. Moniuszki, B. Brittena, G. Verdiego, V. Belliniego, R. Quiltera, E.W. Korngolda, G. Finzi’ego, K. Pałubickiego, H. Jabłońskiego, W. Walentynowicza, M. K. Ogińskiego, R. Kłoczko i wielu innych. Prowadzi różnorodną działalność koncertową - kameralną i solową - współpracując zarówno z wokalistami, jak i z instrumentalistami. Od 2013 r. tworzy wraz z Anną Liszewską duet fortepianowy. Uczestniczy w festiwalach muzycznych, takich jak: Gdański Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych, Sopockie Dni Sztuki Wokalnej, Sonosfera, Dobrodzień Classic Festival, Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, Kalejdoskop Form Muzycznych. Razem z Anną Sawicką organizuje Koncerty w Centrum Ekumenicznym w Gdańsku-Oliwie oraz Międzynarodowy Festiwal Wieczory Muzyczne u św. Andrzeja Boboli w Sopocie. Przez 11 lat była pianistą-korepetytorem solistów w Operze Bałtyckiej. Zagrała ok. 1000 prób, 180 spektakli jako muzyk orkiestrowy, ma 43 opery w repertuarze, otrzymała Nagrodę POB za realizację opery „Rosenkavalier” R. Straussa, współpracowała z Teatrem w Ingolstadt, realizowała Gwałt na Lukrecji B. Brittena dla TV Mezzo, akompaniowała podczas przesłuchań dla: ZBF Agentur Leipzig 2003, European Opera Center Liverpool 2007 i Belvedere Competition 2014.